» »

solarni paneli na balkon

solarni paneli na balkon

bf4ed ::

Ma ni straha pred tem. 3m kabla na balkonu ni nič. Če bi mel do soseda po zraku 50m ni omembe vredno. Jaz sem mel leta in leta 50m lan kabel do soseda, nikoli ni nič scvrlo.

1 mesec uporabe balkonske, viden rezultat.

 1 mesec balkonske PV

1 mesec balkonske PV

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bf4ed ()

fulk ::

SE ti je znižala nočno porabo? :D

bf4ed ::

Od aprila 5. jo mam, zato je mišljeno komaj maj kot celi mesec. Ni se mi dalo vsega pisat. :)) Maj MT je manjši ker sem prevezal par stvari in odstranil en UPS. Zgleda je baterija na UPS zjebana in je to žrlo večino ponoči.

Bo pa nočna tudi kmalu nižja ko nabavim baterijo in inverter, ki ga mam viška, in priklopim na njo.

fulk ::

Ok, super. Lepo zate.
Je pa to bolj igračkanje.

MadMax ::

Iz mineštre večih sprememb je težko izvleči koliko je samo BSE pripomogla.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

fulk ::

SE lahko pomaga, ni pa to univerzalna rešitev. Če imaš porabo ravno ustrezno sončni proizvodnji, potem itak. Se splača.
V Sahari bi težko trolal domačine, da so SE neumnost.
Tam lahko, dan za dnem, celo leto, točno vkalkuliraš številke.

Pravzaprave so PV božja mana za nerazvite kraje z veliko sonca. Ker tam živijo z manj udobja kot mi, ampak SE jim lahko zagotovi tiso minimalno količino komforta za dosegljivo ceno.

SE v puščavi so definitivno zanimiva naložba.

starfotr ::

Ne rabijo. Niti si ne morejo privoščit. Tako, da to ni za reveže.

bf4ed ::

Seveda je igračkanje, vsakemu svoje. Če se komu da naj ma, če ti ni do tega te nihče ne sili. Saj si pa vsak sam izračuna kaj se mu izplača.

@MadMax mam Shelly3EM v elektro omari in za balkonsko ShellyEM posebej. Razlika od proizvodnje in porabe je približno 1/3 majn iz omrežja. Včeraj je razmerje malo drugačno.

Včeraj:
7,1kWh porabljene elektrike skupno
4,36kWh iz omrežja
3,23kWh proizvodnja balkonske (od tega 497,15Wh poslano v omrežje, ker sem testiral razne nastavitve)

In ne, balkonska ne daje v omrežje nič več kot 20W (ko ne testiram), ker je regulirana z OpenDTU on battery. Če se bo keri spotikal ob to.

fulk ::

starfotr je izjavil:

Ne rabijo. Niti si ne morejo privoščit. Tako, da to ni za reveže.


To pa ni čisto res.
V odročnih naseljih dol v severni afriki vidiš panele na strehi.
Uporabljajo predvsem za TV/radio, vodne črpalke ... tisti minimalni komfortni nivo, ki precej olajša življenje z majhnim vložkom. Par let šparanja ti kupi 300W poceni kitajskih panelov. Morda še kaj država subvencionira.

V afriki tudi imaš veliko odrezanih naselij kjer so paneli edini realen vir elektrike in posledično komunikacije.
PV ima svojo vlogo in jo lahko tudi dobro opravlja.
Ampak ta vloga ni polnjenje 2,5 tonskih e-avtomobilov debelih švabov.

papirza ::

bf4ed je izjavil:

Ma ni straha pred tem. 3m kabla na balkonu ni nič. Če bi mel do soseda po zraku 50m ni omembe vredno. Jaz sem mel leta in leta 50m lan kabel do soseda, nikoli ni nič scvrlo.

1 mesec uporabe balkonske, viden rezultat.

 1 mesec balkonske PV

1 mesec balkonske PV



bf4ed, lahko poves svoje izkusnje z uporabo SE. kako močno elektrarno pa imas? koliko ti narediv oblacnem vremenu?

damcipamci ::

jaz imam 2x 380W modula, postavljena rahlo na JV, z 600W mikroinverterjem. Postavljeno od 29.3. do sedaj prihranil 28,8€. Na isto fazo prestavljenih 90% vseh rednih poirabnikov.
Recimo v tem trenutku, ko je popolnoma oblacno, deluje z 150W.

k4vz0024 ::

Še Splača kupiti lanske na AE, kjer pride 100 W panel okoli 100 EUR?

hojnikb ::

100e za 100w panel je extra drago..9
#brezpodpisa

k4vz0024 ::

Kje se jih dobi najceneje?

OK.d ::

Kako pa je recimo, da prijaviš na elektro en komplet uporabljaš jih pa ene 3?
Ali bi šlo?
LPOK.d

bf4ed ::

bf4ed je izjavil:


bf4ed, lahko poves svoje izkusnje z uporabo SE. kako močno elektrarno pa imas? koliko ti narediv oblacnem vremenu?


600W, 2x380W paneli
Pri oblačnem vremenu dobim okoli 150W...tako kot je danes. To mi je pa ravno osnovna poraba. Tak da sem 10h skoz dan na 0 s porabo iz omrežja.

@OK.d
Dokler ne zvejo lahko delaš kaj hočeš :))
Mene so ekstra vprašali po mailu skupno moč panelov. Sem mislil da je samo inverter pomemben da ne da več kot 600W v omrežje. Kak jim vse gre v nos ko ne morejo zaslužit. Edina stvar kaj lahko dobiš zastonj za mali denar, pa jim že smrdi...
Če misliš da bi imel 3 inverterje vsak na svoji fazi...nevem, nebi se jaz igral s tem.
Potem že raje prijaviš normalno PV s soglasjem za kakih 4-5kW moči.

PeterZ ::

Ali je potrebno 100% soglasje sostanovalcev v primeru namestitve na svojem balkonu večstanovanjskega objekta?

Mato989 ::

PeterZ je izjavil:

Ali je potrebno 100% soglasje sostanovalcev v primeru namestitve na svojem balkonu večstanovanjskega objekta?


Odvisno kaj logika pravi da kazi izgled stavbe...

Kolikor vem lahko postaviš karkoli želiš samo na svoji površini... zunaj tvoje ograje balkona se verjetno začnejo SKUPNE površine večstanovanjske stavbe kar bi dalo slutit da je potrebno 100% soglasje.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

ManDriver ::

damcipamci je izjavil:

jaz imam 2x 380W modula, postavljena rahlo na JV, z 600W mikroinverterjem. Postavljeno od 29.3. do sedaj prihranil 28,8€. Na isto fazo prestavljenih 90% vseh rednih poirabnikov.
Recimo v tem trenutku, ko je popolnoma oblacno, deluje z 150W.


Ali si predhodno, pred postavitvijo javil elektro podjetju o nameri. Če ja, si dobil kakšen feedback?
--
If all the world is a stage, where is the audience sitting?

bf4ed ::

Jaz sem pisal mail na info elektro maribor, poslal certifikate, predviden datum vklopa, in št. odjemnega mesta. In zahteval potrditev da je vse ok. In sem tudi dobil odgovor.

Ampak vse to smo že povedali. Če se pridružite temi najprej preberite vse. Ne da se ponavljajo stvari na vsakih par strani.

clarity99 ::

Mene pa zanima, če ima kdo idejo kako zmontirati tele balkonske sončnice na tako teraso:
 terasa

terasa


 terasa2

terasa2



Oz. če kdo pozna kakšnega stručkota, ki bi bil pripravljen tega se lotit... Hvala!

Karen ::

damcipamci je izjavil:

jaz imam 2x 380W modula, postavljena rahlo na JV, z 600W mikroinverterjem. Postavljeno od 29.3. do sedaj prihranil 28,8€. Na isto fazo prestavljenih 90% vseh rednih poirabnikov.
Recimo v tem trenutku, ko je popolnoma oblacno, deluje z 150W.

Ravno tole sem jaz računal, ko sem razmišljal o balkonski SE, da je čisti bust, zato se nisem odločil. Dva meseca in pol (sredi najbolj ugodnih dni v letu) pa je prihranek 30 EUR. Ko to ekstrapoliram na celo leto sem na 120 EUR prihranka letno, če je sreča, ajde, zaokrožimo na 150 na leto. Dva panela, inverter pa kar še pride je pa okroglega jurja. Se pravi ROI (da sem na ničli, upoštevaje da moram denar skeširat takoj in bo v tem času izgubil na vrednosti, za štrom pa itak vemo da niha gor in dol), je 8 let (pa zaokrožimo navzdol na 7, da je ziher). Če bi bilo 3 leta bi še rekel, 7 je pa absolutno preveč (pri 3. letih bi moral 300 EUR na leto dobit notri, pa jih ne). Posebej če pomislim, da mi bodo čez 2 leti v Bauhausu ta isti komplet balkonske SE ponujali za 199,90 EUR... Se pravi na videz izgleda kot da ful šparaš, v resnici se pa matematika enostavno ne izide. Pa ni to edina taka stvar na svetu, tega je še kar nekaj - ne jamram, samo skušam racionalno pogledat na stvari (kupujemo itak s čustvi in opravičujemo v stilu: če zmanjka štroma sredi sončnega dneva lahko še vedno goniš 600w direkt - ok kdaj se pa to zgodi? Al pa: obnašam se zeleno s temle jurja prispevkom denarja...). Je pa škoda, za 199,90 ali pa vsaj 299,90 bi pa človek že premislil.

clarity99 ::

Karen je izjavil:

Dva panela, inverter pa kar še pride je pa okroglega jurja.

Dva panela in inverter sta pri nas cca 650 eur (velog), na nemskem Amazonu pa prides na cca 500 eur.

Karen ::

Ok, pol bom pa še malo počakal, 2 meseca nazaj je bilo, skupaj z napravo za spremljanje teh jajc preko mobilnega telefona, to dobrih 900 pri Velogu, zdaj gledam da je koplet z nosilci (itak ne moreš to obesti po zraku) 719 EUR. To je še vedno 5 let ROI. Baubau ima pa še vedno za 999: https://www.bauhaus.si/klasicni-solarni...
Če bo šlo tako naprej bo čez 2 leti res 199,90, no takrat bo pa čas za investicijo:)

Vuli ::

clarity99 je izjavil:

Karen je izjavil:

Dva panela, inverter pa kar še pride je pa okroglega jurja.

Dva panela in inverter sta pri nas cca 650 eur (velog), na nemskem Amazonu pa prides na cca 500 eur.

z amazaona boš bolj težko dobil, kolikor sem gledal noben noče poslat v slo.
- če pa zmanjka štroma tudi sončna ne bo delala...

neka debata naj bil bila, da v DE hočejo dvignit na 800W te "balkonske".
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Vuli ()

telexdell ::

Karen je izjavil:

Ok, pol bom pa še malo počakal, 2 meseca nazaj je bilo, skupaj z napravo za spremljanje teh jajc preko mobilnega telefona, to dobrih 900 pri Velogu, zdaj gledam da je koplet z nosilci (itak ne moreš to obesti po zraku) 719 EUR. To je še vedno 5 let ROI. Baubau ima pa še vedno za 999: https://www.bauhaus.si/klasicni-solarni...
Če bo šlo tako naprej bo čez 2 leti res 199,90, no takrat bo pa čas za investicijo:)

To je podobno kot znamenite cene potrošniške košarice. Vsak teden je za nekaj € cenejša (baje vlada razmišlja, da bo dodala posebno postavko v dohodnino, ko bomo dobili plačano, če bomo kupili to košarico). Nekateri pač verjamejo tudi, da je Zemlja ploščata ali, da je Bog ustvaril vse ali... Samo, da vam je lepo.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Colt1911 ::

Ja , pa nove Golfe GTI bomo čez 2 leti kupovali po 9.999€.:))
Komaj čakam!

clarity99 ::

Vuli je izjavil:


z amazaona boš bolj težko dobil, kolikor sem gledal noben noče poslat v slo.
- če pa zmanjka štroma tudi sončna ne bo delala...

neka debata naj bil bila, da v DE hočejo dvignit na 800W te "balkonske".

Res je, vecina posilja sam v Nemcijo, neki pa jih je ki tudi k nam.
recimo https://www.amazon.de/-/en/Balcony-Stat... in https://www.amazon.de/-/en/GreenSurfer-...

Ne razumem tega glede tega da ce stroma zmanjka tudi solarna ne bo delala, na kaj se to nanasa? Ne bo, seveda.

Colt1911 ::

Napajanje iz omrežja rabiš da ti sploh dela elektronika na balkonski SE. Isto kot pr tavelkih SE.

bf4ed ::

Ne, pa ni tako. Elektronika na inverterju se napaja iz DC strani. Tudi če odklopiš iz omrežja, lahko do inverteja dostopaš z DTU pri Hoymiles. Omrežje rabi samo za sinhronizacijo faze.

In 600W komplet je okoli 700€ pri Velog že cel čas, nikoli ni blo jurja.

Ravno včeraj je elektro prišel k meni menjat števec, ker sem prijavil balkonsko SE že aprila letos, so pa hitri.

In sem ga malo spraševal kak je nastavljen. Rekel je da je števec nastavljen na -800W odklopa. In pravi da je v SLO dovoljeno do 800W balkonska. Čeprav to nikjer ne zaslediš da bi imeli kje na svojih straneh napisano.

OK.d ::

In koliko te je stal nov števec?
LPOK.d

bf4ed ::

Nič. Števci so last elektra če ob sklenitvi pogodbe odkljukaš to.
Drugače bi mogel zamenjavo in umerjanje sam plačevat.

starfotr ::

bf4ed je izjavil:

Ma ni straha pred tem. 3m kabla na balkonu ni nič. Če bi mel do soseda po zraku 50m ni omembe vredno. Jaz sem mel leta in leta 50m lan kabel do soseda, nikoli ni nič scvrlo.

1 mesec uporabe balkonske, viden rezultat.

 1 mesec balkonske PV

1 mesec balkonske PV



Jaz lahko tudi naredim inštalacijo brez varovalk. Dela vse brez težav. Samo do takrat, ko pride do kake napake.

LAN kabel po luftu 50 m daleč pač ni rešitev, ki bi jo bilo pametno posnemat.

bf4ed ::

O kakih varovalkah ti to? Kje sem kaj rekel da je kaj brez varovalk?

Tisti LAN kabel pa že dolgo ni v uporabi.

Oldi ::

@deco16 a lahko objaviš link na kitajski inverterček, ki jih imaš.
Če imajo regulacijo moči, potem obvladajo delovanje izven PMMT optimuma, in bi lahko dal več 400W modulov, recimo 2 na strmo južno streho za zimo, ter po enega na vzhodno in zahodno.

Predlog vladi je dobil sramoten odgovor. Tole je za nogo oziroma delovno knjižico, kot smo temu nekoč rekli.
https://predlagam.vladi.si/predlog/16488

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Oldi ()

Vuli ::

dej si limiter v omarico, pa obesi kar ti paša.
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

kuglvinkl ::

Oldi je izjavil:

@deco16 a lahko objaviš link na kitajski inverterček, ki jih imaš.
Če imajo regulacijo moči, potem obvladajo delovanje izven PMMT optimuma, in bi lahko dal več 400W modulov, recimo 2 na strmo južno streho za zimo, ter po enega na vzhodno in zahodno.

Predlog vladi je dobil sramoten odgovor. Tole je za nogo oziroma delovno knjižico, kot smo temu nekoč rekli.
https://predlagam.vladi.si/predlog/16488


razloži
Your focus determines your reallity

starfotr ::

bf4ed je izjavil:

Nič. Števci so last elektra če ob sklenitvi pogodbe odkljukaš to.
Drugače bi mogel zamenjavo in umerjanje sam plačevat.


Števec je v tvoji lasti, saj ga moraš kupit. Oni pa skrbijo zanj, kar tudi plačuješ vsak mesec.

V primeru, da se odločiš ukinit priključek, ti števec ostane.

starfotr ::

Oldi je izjavil:

@deco16 a lahko objaviš link na kitajski inverterček, ki jih imaš.
Če imajo regulacijo moči, potem obvladajo delovanje izven PMMT optimuma, in bi lahko dal več 400W modulov, recimo 2 na strmo južno streho za zimo, ter po enega na vzhodno in zahodno.

Predlog vladi je dobil sramoten odgovor. Tole je za nogo oziroma delovno knjižico, kot smo temu nekoč rekli.
https://predlagam.vladi.si/predlog/16488


Obrazložitev je utemeljena in podani so razlogi. Strokovno je vse brez problemov in resnično nima smisla, da se spreminja kar nekaj.

Oldi ::

@Vuli Kakšen limiter in v kateri omarici?

Obrazložitev je, kolikor sem na brzino razumel, mi je pokrovko dvigoval, da morajo vedeti koliko gre po kaki fazi kam. Kdo jim to brani, v 100 registrov naj to zapišejo, če hočejo, nam naj pa obračunajo vsoto vseh treh faz.
Itak gre pa ves višek v omrežje v register A-, ki ni po fazah.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Oldi ()

Oldi ::

Obrazložitev je, kolikor sem na brzino razumel, mi je pokrovko dvigoval, da morajo vedeti koliko gre po kaki fazi kam. Kdo jim to brani, v 100 registrov naj to zapišejo, če hočejo, nam naj pa obračunajo vsoto vseh treh faz.
Itak gre pa ves višek v omrežje v register A-, ki ni po fazah.

Aja, pa tole:
Omejitev oddaje za vtične proizvodne naprave na OVE je postavljena na 600 W, med ostalim tudi zaradi varnostnih omejitev v električni instalaciji znotraj stanovanja ali hiše, kjer je priključna naprava. Te varnostne omejitve se nanašajo na vsako fazo posebej, zato ni mogoče dopustiti, na primer, da se v dveh fazah porablja po 500W, v eni pa proizvaja 1600W. Če bi omejitve nastavili na vsoto faz, bi števec ugotovil oddajo v višini 600 W (1600-500-500) in omejitev ne bi bila prekoračena. A v resnici bi na notranji instalaciji lahko nastopila preobremenitev, ki je varovalke ne bi izklopile. Eden najpogostejših vzrokov za požar v Sloveniji je napaka na električni instalaciji
.
Ja Marija pomagaj, omejitev na 600W bi teh 1600 zdavnaj skenslala. V glavnem za lase privlečeno.
In ja, vtakneš jo v 16A vtičnico in sedaj bo več kot 800W varnostni in napetostni problem - blablabla.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Oldi ()

deco16 ::

Oldi je izjavil:

@deco16 a lahko objaviš link na kitajski inverterček, ki jih imaš.


https://shop.gwl.eu/Solar-PV-Systems/GW...
https://shop.gwl.eu/Solar-PV-Systems/GW...

Tej so iz češke, dobiš pa tudi cenješe iz alija.

Oldi ::

Sicer se pa pogovarjamo o energiji, ki se na 15min zbira v A+ registru, ter moči, ki se meri na sekundni bazi in pri -50W dobiš obvestilo, da se umiri, pri prekoračitvi varovalj te ba ven vrže.

telexdell ::

Oldi je izjavil:


Ja Marija pomagaj, omejitev na 600W bi teh 1600 zdavnaj skenslala. V glavnem za lase privlečeno.
In ja, vtakneš jo v 16A vtičnico in sedaj bo več kot 800W varnostni in napetostni problem - blablabla.

Najprej je treba je traba razjasniti o čem govorimo, saj sta dve možnosti:
- v omrežje oddajaš max 600 W na eni fazi ne glede koliko odjemaš po ostalih.
- v omrežje oddajaš razliko med oddajo in prevzemom vseh treh faz v višini max 600 w.

V prvem primeru je to le stvar obračuna in v ničemer prekomerno ne vlivaš na dogajanja v omrežju.
V drugem primeru pa je stvar lahko problematična. Teoretično (pustimo varovalke!) bi lahko po eni fazi dajal v omrežj 100.600 W in po drugih dveh jemal 100.000 W, pa bi max razlika bila še vedno 600W.

Mogoče bi se vprašanje na vlado postavilo še enkrat z jasnim opisom prve situacije. Vpliv na omrežje je nespremenjen, le dobički elektro podjetij bi bili manjši, saj ne bi prejemali zastonj viškov.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Oldi ::

Govorimo o eni sami varianti, inštaliranih imaš lahko 800W, v omrežje lahko oddajaš 600, kar se ti ne obračuna. Ni drugih variant in kakšne faze ljubi Bog, kdo se bo z njimi ukvarjal. Seveda je pa fajn bluziti o njih, še zlasti če posledično ljudem kradeš štrom.

Na Aliexpresu sem ga našel samo s pomočjo Googla: 1KW 1000W Battery Discharge MPPT Solar Grid Tie Inverter with Limiter Sensor DC22-65V/45-90V AC 110V 120V 220V 230V 240V
https://a.aliexpress.com/_mtSSzCe

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Oldi ()

deco16 ::

Iskalni niz na aliju "1000w inverter with limiter".

Neumesno:
Zakaj pa bi ljudem kradel štrom?

Oldi ::

Kaj pa je drugega kot kraja, če ti vzamejo tvojo elektriko, ko je na poti iz ene faze v drugo. Skratka če se prav sprenevedaš, so viški na eni fazi tvoji.

starfotr ::

Nihče noče tvojih viškov. Sam jih podariš in nihče ti jih ne ukrade.

Kar pridelaš sam porabi, zakaj moraš dajat v omrežje?

Eni ste res neverjetno trdi v glavah.

Oldi ::

Zato, ker vemo, da je pri 800W trifazni inverter nesmiseln^2 in je edino smiselno, da se enofazne naključno razporedi po fazah enega trafoja in s svojo proizvodnjo pomagajo napajati sosednja gospodinstva z balkonko na drugi fazi. Sploh pa, ob konfiguraciji števca se da ena kljukica več in ljudem ni treba ustvarjati res nevarnih situacij s prevezovanjdm porabnikov.

In ja, samooskrbniki lahko poletne viške porabijo pozimi, ko so bistveno dražji, balkonarji niti sproti ne.

starfotr ::

Daj ne sanjaj o eni kljukici v števcu. Nobenega prihranka ali varovanja okolja ne bo zaradi teh neumnosti z balkonskimi paneli.

Kvečjemu se požarna varnost celega bloka izredno poslabša, saj bodo to priklapljali, montirali in uporabljali popolni amaterji. Nadzora pa ne bo nobenega.

Da ne omenjam res grde navlake na balkonih in s tem uničenje uniformnosti stavbe.

Sprejmi pogoje, ki so ti jih dali ali pa se teh igric ne igraj. Spremembe nekih parametrov, da bo nekomu prihranilo dodatne 3 eur na leto, se pa ne bo šel nihče.

Če želiš nekaj služit, odpri s.p. in celotno elektriko prodajaj.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Fotovoltaika je udarila ob zid - Od 1. marca ne priklapljajo novih fotovoltaik (strani: 1 2 3 429 30 31 32 )

Oddelek: Loža
1587144696 (30420) gaoZjQP

Sončna elektrarna? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
27859360 (29750) BigWhale
»

Tesla Powerwall v Sloveniji (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
9521596 (14754) hruske
»

Tesla predstavila baterije za napajanje hiše (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
13543397 (29463) Spajky

Več podobnih tem