» »

solarni paneli na balkon

solarni paneli na balkon

kajtimara ::

kekeck je izjavil:

... Vso oddano elektriko podariš. ...

Ne bo nekega zaslužka, dat 700eur mi ni veliko, rok je trenutno ca. 5 let. Morte pa vedit da dela SE samo čez dan in ti zmanjšuje porabo drage tarife, kar bo v prihodnje še bolj pomembno če bomo dobili več tarif.


Tudi majhnega ne. Sam izguba!

Zgodovina sprememb…

Colt1911 ::

deco16 je izjavil:

Če ne večinoma sam porabiš se to žal pač ne splača. To da podariš višje EE podjetju je največji nateg katerega so se lahko spomnili. Torej dali so vam dovoljenje za oddajo đabe in še limitirajo vas. Svašta.

Moraš res porabit drugače je odplačilna doba na teh 700€ kater velo zaračunava preko 30 če ne 40 let, malo se za zamislit. Ker če te ni doma hiša nima dosti porabnikov(seveda odvisno od primera).

Tko na uč če maš 100W na fazi porabnikov čez dan in te ni doma, poleti prihraniš kako kWh, to pa že vemo da je 3€ na mesec, in to poleti.


Seveda se da zrihtat, da če je poraba mala in pridelek velik, da se dodatno vklopi kaka zadeva(recimo TČ) ampak to prinese spet dodaten strošek.


Poleti laufa klima , da se iz šihta vrnemo v lepo ohlajeno bajto.

jest10 ::

Mato989 je izjavil:

Vprašanje je zakaj bi zraven SE hotel imeti še to? Ne bi raje dodal SE še par panelov?


Ker bi moral ob dodajanju panelov spremeniti pogodbo. Zdej še gre, drugo leto pa bi tako izgubil letni netmetering

Lowink ::

Mogoče topla voda, inverter, ki poskuša izenačit napetost med fazami, seveda če dovolijo glavne varovalke = balkn set v neki točki lahko nadomesti staranje celic.

SloJan1984 ::

Jaz nimam pojma o električni napeljavi. Pišem tu, ker sem našel to temo prek googla. V enem reklamnem videu pokažejo, da to zadevo samo vklopiš v navadno vtičnico:





Torej lahko priklopiš v vtičnico zraven porabnikov (klime, PC,...)?

Kako se potem porazdeli teh 600W? Ali to potem dodaja 600W samo na štekarjih, ki so na isti varovalki?

WaterBoy ::

Moč te elektrarne se porablja na tisti fazi v katero je vštekana elektrarna saj je enofazna, max moči 600W

damcipamci ::

Pri meni laufa balkonska/vticna soncna ze skoraj mesec dni.
Vklopi se enostavno v vticnico, zal pa pri stevcev ne konfigurirajo kot saldirne, ampak se generirana elektrika porabi samo na tisti fazi, kamor je priklopljena, visek ob neuporabi pa gre brezplacno ditributerju. Zato sem jaz vse redne dnevne porabnike prestavil na to fazo kjer je soncna. Od do sedaj generiranih 60kWh je slo brezplacno v omrezje nekje okrog 6kWh, ker sem kaksen teden po priklopu prestavljal porabnike na pravo fazo. Recimo v Nemciji konfigurirajo stevce kot saldirne, se pravi je vseeno na kateri fazi je priklopljena soncna. Mislim da v AT za visek celo dobis neko malenkost placano.
btw. vklopi sonce ima drage set-e, poglej raje na https://www.akumulator.si/katalog/799/s...

pa btw. stvce v vecini nastavijo na 824W (800W + toleranca)

Zgodovina sprememb…

kuglvinkl ::

in, kako se ti pozna pri porabi in s tem računih?
Your focus determines your reallity

damcipamci ::

ta mesec do sedaj prihranil ca. 7EUR

Zgodovina sprememb…

Matevz96 ::

damcipamci je izjavil:

Pri meni laufa balkonska/vticna soncna ze skoraj mesec dni.
Vklopi se enostavno v vticnico, zal pa pri stevcev ne konfigurirajo kot saldirne, ampak se generirana elektrika porabi samo na tisti fazi, kamor je priklopljena, visek ob neuporabi pa gre brezplacno ditributerju. Zato sem jaz vse redne dnevne porabnike prestavil na to fazo kjer je soncna. Od do sedaj generiranih 60kWh je slo brezplacno v omrezje nekje okrog 6kWh, ker sem kaksen teden po priklopu prestavljal porabnike na pravo fazo. Recimo v Nemciji konfigurirajo stevce kot saldirne, se pravi je vseeno na kateri fazi je priklopljena soncna. Mislim da v AT za visek celo dobis neko malenkost placano.
btw. vklopi sonce ima drage set-e, poglej raje na https://www.akumulator.si/katalog/799/s...

pa btw. stvce v vecini nastavijo na 824W (800W + toleranca)


Kako spremljaš koliko gre v omrežje in koliko je direktne porabe?
#hooldthedoor

damcipamci ::

Shelly 3EM
https://www.shelly.si/si/merilniki-pora...

za samo soncno pa imam se posebej Shelly Plus 1PM
https://www.shelly.si/si/merilniki-pora...

Zgodovina sprememb…

damcipamci ::

recimo v tem trenutku gre 130W brezplacno v omrezje ker ravno toplotna ne dela in izgleda da tudi hladilnik, zamrzovalnik, itd. ne

 Poraba

Poraba

kuglvinkl ::

zanimiv tole :)
Your focus determines your reallity

Mato989 ::

Res me zanima koliko bito produciralo elektrike na mojem balkonu... ko mam juzno lego
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

damcipamci ::

najprej naj vsak, ki ga zanima, preveri na mojelektro.si koliko ima cez dan redne porabe, potem se vidi ce je smiselna nabava

Mato989 ::

damcipamci je izjavil:

najprej naj vsak, ki ga zanima, preveri na mojelektro.si koliko ima cez dan redne porabe, potem se vidi ce je smiselna nabava


Glede na to da delam od doma in imam 2 pcja priklopljena menim da je.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

damcipamci ::

preveri, imas 15 minutne odbirke

hojnikb ::

a obstaja kak hibridni inverter, k je požegnan s strani distributerjev? Oz. v tem primeru niti nebi rabu met dovoljenja, ker tako nebi nič posiljal nazaj :|
#brezpodpisa

damcipamci ::

saj ne rabis dovoljenja, distributerja moras samo 14 dni pred priklopom obvestiti in poslati obrazec ter ceritfikate mikroinverterja. In to je to. Distributer pa mora potem na lastne stroske zamenjati stevec, ce trenutni ni ustrezen.

FoxKnox ::

Dobra pogruntavščina so tele enostavne sončnice. Čez dan, ko nimate porabe zastonj futrate sistem operaterja, zvečer pa drago plačujete odjem, ko ni proizvodnje.
Save the planet, but who will save us ?

damcipamci ::

zato pa sem rekel, da mora vsak za sebe preverit, kaksno ima dnevno stalno porabo. Saj se lahko vzame tudi samo soncna z 300W mikroinverterjem.

hojnikb ::

damcipamci je izjavil:

saj ne rabis dovoljenja, distributerja moras samo 14 dni pred priklopom obvestiti in poslati obrazec ter ceritfikate mikroinverterja. In to je to. Distributer pa mora potem na lastne stroske zamenjati stevec, ce trenutni ni ustrezen.

aha samo mikroinverter..


Potem bi recimo en takle komplet bil še bolj cost efficient.

https://www.aliexpress.com/item/1005002...

115EUR

https://www.store.bisol.com/product-pag... 2x145EUR



Vseskup malo čez 405EUR za "780W" sistem. Bisol je celo mel en čas še bolj ugodne 340W panele za ~120EUR. Ali pa kakšna rabljena varjanta, če je kaj cenejša.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

damcipamci ::

ce ima mikroinverter ustrezne certifikate za distributerja, pol da (kar za tega iz aliexpress malo dvomim)

Zgodovina sprememb…

kuglvinkl ::

tko laičnp, če bi žoga gor padla, a bi bil problem? Al je tko kot pri kolektorjih, kjer nima veze.
Your focus determines your reallity

hojnikb ::

damcipamci je izjavil:

ce ima mikroinverter ustrezne certifikate za distributerja, pol da (kar za tega iz aliexpress malo dvomim)

mislim, glede na to da ga prodajajo iz nemskega skladisca in ga clo nemci vgrajujejo (če je verjet komentarjom) potem bi celo znal bit ok....

Je pa 400€ kr naenkrat dost ugodno, da se ne sekiraš preveč za odplačilno dobo.
#brezpodpisa

damcipamci ::

To ti ne morem povedat :), racunaj pol se kabel za do vticnice (enih 30 do 40€) in pa nosilci (kjerkoli je pac montirano).
Seveda morajo pa tudi solarni paneli bit ustrezni za mikroinverter, tako da pred nakupom potrebno preveriti ustreznost parametrov.

WaterBoy ::

@damcipamci imaš elektrarno ravno dol z balkonom ali pod kotom na sonce? Ker če je pod kotom, recimo 30° imaš veliko boljši izkoristek kot po 0°.

damcipamci ::

jaz imam na strehi (ker sem v hisi), pod kotom 35 stopinj rahlo na juhovzhod. Verjetno bom menjal mikroinverter in se dva panela na zahodno stran, ker najvec elektrike potrebujem zjutraj in popoldan.

WaterBoy ::

Aha pa boš to tudi prijavil elektru, saj kolikor vem je dovoljen samo en sistem brez soglasja do max 600w. DObro saj če imaš potem dva panela na vzhod in dva na zahod ta skupaj ne bo kaj več. Edino konstrukcija te pride dražje

damcipamci ::

nic ni treba prijaviti distributerju, saj mikroinverter bo ustrezno omejen

kajtimara ::

Ti si v hiši in malce bolj močni porabniki.
V bloku je ena faza. Največkrat.
Rekel si, da na mesec prihraniš cca 15€ (v tem mesecu do danes 7€) . V bloku recimo(!) 7 €
Sam sistem je 500€. To je za cca 2,7 let. V bloku recimo 13,8 let. let.

netopypy ::

damcipamci je izjavil:

nic ni treba prijaviti distributerju, saj mikroinverter bo ustrezno omejen

samo za firbčnost - bi imelo smisel na vsaki od fazi imeti balkonsko solarnico? tudi za aktiven trifazni odjemalec?

damcipamci ::

res je, za hiso bi bilo najboj idealno vzeti 3 fazni mikroinverter, ampak zal se nisem nasel definicije, kako dejansko razdeli generirano elektricno energijo po fazah.
Kar je zelo pomemben podatek, ker ce razdeli na vsako fazo recimo 200W (od max generiranih 600W), in imas samo na eni fazi porabo in je ta vecja kot 200W, potem ti ostali dve fazi nic ne koristita. Zato pa mislim da je najbolj enostavno pac prestaviti redne porabnike na isto fazo kjer je balkonska in je to to, meni je to vzelo cca. 1 uro casa. Pa seveda so trifazni mikroinvertji tudi drazji, kar zopet podaljsa ROI.

kajtimara je izjavil:

Ti si v hiši in malce bolj močni porabniki.
V bloku je ena faza. Največkrat.
Rekel si, da na mesec prihraniš cca 15€ (v tem mesecu do danes 7€) . V bloku recimo(!) 7 €
Sam sistem je 500€. To je za cca 2,7 let. V bloku recimo 13,8 let. let.

tako je, paneli pa imajo garancijo mislim da najmanj 80% delovanja med 20 in 25 let. Mikroinverter ima pri nasa 5 let garancije, medtem ko enaki model v USA tudi 25 let, tako da predvidevam da bi tudi moral zdrzat zelo dolgo. Drugo pa nima kaj se pokvarit.

Zgodovina sprememb…

bf4ed ::

Vzamite na akumulator.si tisti ki mislite nabavit. Maš vse certifikate poleg, pošlješ mail distributerju in rešeno. Te druge AliExpress variante pozabite.

Poleg maš Hoymiles inverter katerega lahko omejiš če ti je potrebno z OpenDTU.

https://github.com/tbnobody/OpenDTU

Lahko celo nabavite Hoymiles HM-1500 in 4 panele in imejiš proizvodnjo na 600W, ko pa se poraba poveča lahko dvigneš omejitev da pokriješ svoje potrebe.

Meni ta set od akumulator.si proizvede max 600W in dnevno okoli 4kWh. Pa so paneli na čisti vzhod.

hojnikb ::

Vzamite na akumulator.si tisti ki mislite nabavit. Maš vse certifikate poleg, pošlješ mail distributerju in rešeno. Te druge AliExpress variante pozabite.


Zakaj bi jih pozabu? Če majo ustrezne certifikacije, zakaj pa ne... Skupaj z grade B paneli je stvar opazno cenejša k ze pripravljen kit.
#brezpodpisa

damcipamci ::

teoreticno, ampak ne tega vzet kot predlog :), lahko posljes distributerju dokumentacijo od kateregakoli certificiranega mikroinverterja, priklopis pa cisto tretjega, saj ne preverjajo kaj dejansko priklopis. Ampak odgovornost nosi pol vsak sam.
Res je da lahko/ce imajo ti kitajski certifikate, jih vecina uporabnikov, ki so jih preizkusili, ne svetuje, zaradi kakovosti - beri ne delujejo optimalno pri pretvarjanju iz DC v AC, saj imajo baje velike izgube.

bf4ed ::

In tudi rado crknejo po kakem letu uporabe...jih je ene par švabov YouTuberov omenilo. So potem raje na Hoymiles šli.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bf4ed ()

deco16 ::

Sam nucam inverter with limiter že od avgusta 2020 in to celo 3 že kako leto. Še noben ni crknu, skupaj preko 4 MWh, kot zgleda mam srečo? :)

Še fotr me je prepričal da naj še enga nabavim za ziher pa nabira prah...

bf4ed ::

@damcipamci si 100% da pri nas niso saldirni števci?

To je potem malo jebiga, moreš res pazit da maš na pravi fazi. Se to da kako preverit na števcu samem, na displayu?

damcipamci ::

Vecina novejsih stevcov mislim da je saldirnih (saj distributer tudi ne ve koliko si ti imel porabe na posamezni fazi, ampak samo kumulativo), samo ga distributer ustrezno nastavi in pri nas ne obkljukajo moznosti da saldira generirano energijo po fazah. zakja pa bi, saj je b njihovo dobro. V pravilniku pa ni definirano kako mroajo naredit. Sam tega na stevcu ne mores preveriti.

Zgodovina sprememb…

kuglvinkl ::

Your focus determines your reallity

damcipamci ::

Sem ze gledal na youtube review-je. Cena pa kot da je iz zlata, in to v Nemčiji kjer 0% DDV

WaterBoy ::

Ali na mojelektro lahko vidiš obremenitev v po fazah? Sem vse pregledal in tega nisem našel.

DamijanD ::

Mislim, da ne

misek ::

Ni takšnega podatka na mojelektro.

damcipamci ::

Ne, ker elektro/distributer tudi ne ve tvoje porabe po fazah, ampak samo skupno.

bf4ed ::

Za porabo po fazah mam jaz Shelly 3EM.

papirza ::

Na spletni strani predlagaj vladi, je nekdo dal predlog glede saldiranja po fazah.

https://predlagam.vladi.si/predlog/16488

mertseger ::

Danes je bil na konferenci na to temo en članek. On je dal primer povrnitve investicije za svoj primer doma glede na porabo, ca 5 let, če kupiš dražjo mogoče pri trenutni ceni malo več. Mogoče se bo v prihodnosti na račun novih omrežnin še malo popravilo.

Argonavt ::

Se je kdo kaj poglabljal v prenapetostne sunke na balkonski?
Na fazi z največjo porabo imam vso elektroniko ( modem, router, switchi, PCji).

Štrom iz sončne verjetno paše elektroniki, saj jo razsmernik futra z najlepšim možnim sinusom, par V višja napetost verjetno ni problem. Kako kaj varno pred prenapetostnimi sunki ali iz elektrarne ali pa tisti trije metri kabla, ki gredo ob balkonu zunaj ob nevihtah? Je možno, da pride do prenapetostne indukcije?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Fotovoltaika je udarila ob zid - Od 1. marca ne priklapljajo novih fotovoltaik (strani: 1 2 3 429 30 31 32 )

Oddelek: Loža
1587144709 (30433) gaoZjQP

Sončna elektrarna? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
27859362 (29752) BigWhale
»

Tesla Powerwall v Sloveniji (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
9521597 (14755) hruske
»

Tesla predstavila baterije za napajanje hiše (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
13543397 (29463) Spajky

Več podobnih tem