» »

solarni paneli na balkon

solarni paneli na balkon

hojnikb ::

zato se pa niti ne ukvarjas z balkonskimi varjantami, če hočes poceni stvar.

Če hočes poceni DIY stvar, kupis hibridni inverter, nekaj kWh LFP baterij in za par kWp panelov. Utilizacija solarne energije bo bolsa, račun manjsi, investicija z previdno izbiro komponent pa mogoče parkrat drazja od balkonskih varjant k jih kupis v OBiju...
#brezpodpisa

valinoratina ::

Karen je izjavil:

damcipamci je izjavil:

jaz imam 2x 380W modula, postavljena rahlo na JV, z 600W mikroinverterjem. Postavljeno od 29.3. do sedaj prihranil 28,8€. Na isto fazo prestavljenih 90% vseh rednih poirabnikov.
Recimo v tem trenutku, ko je popolnoma oblacno, deluje z 150W.

Ravno tole sem jaz računal, ko sem razmišljal o balkonski SE, da je čisti bust, zato se nisem odločil. Dva meseca in pol (sredi najbolj ugodnih dni v letu) pa je prihranek 30 EUR. Ko to ekstrapoliram na celo leto sem na 120 EUR prihranka letno, če je sreča, ajde, zaokrožimo na 150 na leto. Dva panela, inverter pa kar še pride je pa okroglega jurja. Se pravi ROI (da sem na ničli, upoštevaje da moram denar skeširat takoj in bo v tem času izgubil na vrednosti, za štrom pa itak vemo da niha gor in dol), je 8 let (pa zaokrožimo navzdol na 7, da je ziher). Če bi bilo 3 leta bi še rekel, 7 je pa absolutno preveč (pri 3. letih bi moral 300 EUR na leto dobit notri, pa jih ne). Posebej če pomislim, da mi bodo čez 2 leti v Bauhausu ta isti komplet balkonske SE ponujali za 199,90 EUR... Se pravi na videz izgleda kot da ful šparaš, v resnici se pa matematika enostavno ne izide. Pa ni to edina taka stvar na svetu, tega je še kar nekaj - ne jamram, samo skušam racionalno pogledat na stvari (kupujemo itak s čustvi in opravičujemo v stilu: če zmanjka štroma sredi sončnega dneva lahko še vedno goniš 600w direkt - ok kdaj se pa to zgodi? Al pa: obnašam se zeleno s temle jurja prispevkom denarja...). Je pa škoda, za 199,90 ali pa vsaj 299,90 bi pa človek že premislil.


8 let je odličen ROI, medtem ko je življenjska doba solidnih panelov preko 40 let (kapaciteta se zmanjšuje tipično 0,5 % na leto). Torej po 8 letih si na nuli, nato pa imša še 32 let zastonj štroma. In to danes če cena elektrike nič ne gre gor. Če cena elektrike gre gor, kar bo, potem se ROI še zniža (se povrne še prej).

Zgodovina sprememb…

Telbanc ::

https://www.akumulator.si/izdelek/S2%20...

Kolk jaz to zastopim gre lah tud tole na balkon. Men se zdi zadeva v redu. Trofazna zadeva, nobenga sranja, če zavrnejo vračanje viška, pol se to zablokitra in gotova maša.In še:

"Če se boste v bodočnosti odločili za močnejšo sončno elektrarno, je širitev zelo enostavna, saj se le dokupi en ali več takšnih kompletov in se jih poveže z obstoječim. Nobenega elementa ne bo potrebno menjati"
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Telbanc ()

Oldi ::

To je samooskrbna elektrarna, več in s sezonskim hranjenjem, sosed, ki bi samo 800W pa jok brate, moraš šenkovat, in istočasno zase kupovat. Banda

Oldi ::

Pustimo ob strani, da je vseskup brez veze, ampak letno netiranje je poleg tega še škodljivo, ponudnikom elektrike dela škodo.

Telbanc ::

Oldi je izjavil:

To je samooskrbna elektrarna, več in s sezonskim hranjenjem, sosed, ki bi samo 800W pa jok brate, moraš šenkovat, in istočasno zase kupovat. Banda


Cena je mal previsoka. ta, 1800 evrov bi lah bla. To ni nobena banda, pa vzameš kar ti paše, al pa ne vzameš če ti ne paše.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Telbanc ()

fulk ::

A boste tudi zimske grafe lepili letos?

Oldi ::

DOLOČITEV NEIZKLJUČNIH OBVEZNIH POGOJEV ZA PRIKLJUČEVANJE MIKRO-EM V OMREŽJA (EM DELOVNE MOČI MANJ KOT 800 W NA PREVZEMNO-PREDAJNO MESTO) V NN OMREŽJU

Za priključitev mikro-EM vseh vrst (na primer "balkonski" fotonapetostni moduli, HEE,...) v distribucijska NN omrežja obstajajo posebna (ločena) pravila glede največje dovoljene moči takega EM in zahtev glede požarne varnosti v omrežju končnega uporabnika omrežja. Pod pojmom mikro-EM so mišljeni eno- ali večfazni EM, ki se v omrežje priključujejo v končne tokokroge znotraj omrežja končnega odjemalca. Dovoljeni načini izvedbe priklopov teh naprav so določeni v ustreznih zadevnih pravilnikih in standardih. Taka PN v nobenem trenutku ne sme v omrežje DO oddajati delovne moči (vsota delovnih moči vseh treh faz na PPM v istem trenutku). Če PN te vrste v katerem koli trenutku v omrežje DO oddaja delovno moč, ima DO pravico takega končnega uporabnika omrežja brez predhodne najave takoj izključiti iz omrežja po principu samodejnega izklopa.

https://sodo.si/storage/app/media/SONDS...

Totalna zbrka. Torej brez dovoljenja za oddajanje lahko po eni fazi oddajaš 800W, dokler jih po drugih dveh nazaj porabljaš. Nikjer ne piše, da jih boš moral plačati.

Ko pa dobiš dovoljenje za oddajo, je pa to kar naenkrat samo še 600W in to ne več vsota faz.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Oldi ()

Telbanc ::

Vgradiš smart meter če ne dobiš dovoljenja in furaš zase. Tam okol 4KW se že splača. Samo so paneli malo premalo zmoglivi, recimo za tretjino. Glede na velikost balkonov. Dodaš še štiri panele in je. Sam je problem plac. Ker so balkoni po pravilu krajši. Po moje je glede požarne varnsti to boljše. Da so na balkonski ograji.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Telbanc ()

Karen ::

valinoratina je izjavil:


8 let je odličen ROI, medtem ko je življenjska doba solidnih panelov preko 40 let (kapaciteta se zmanjšuje tipično 0,5 % na leto). Torej po 8 letih si na nuli, nato pa imša še 32 let zastonj štroma. In to danes če cena elektrike nič ne gre gor. Če cena elektrike gre gor, kar bo, potem se ROI še zniža (se povrne še prej).

Če bo čez 4 leta komplet namesto 800 EUR stal 199,90 EUR, potem je prav crappy ROI, sorry.

hojnikb ::

You just went full retard. Never go full retard.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Oldi ::

Sem so pogovarjal s tehnikom, ki je včasih delal v Iskra Števci in kolikor se spomni, so imeli eni distributerji celo absolutni način merjenja, torej da se zaokrožitev moči prek omrežja, šteje dvojno.

telexdell ::

Oldi je izjavil:

Sem so pogovarjal s tehnikom, ki je včasih delal v Iskra Števci in kolikor se spomni, so imeli eni distributerji celo absolutni način merjenja, torej da se zaokrožitev moči prek omrežja, šteje dvojno.

Ne morš verjet, kako pametni so eni. Le kje spijo, da jih ne ukradejo?

PS absolutna vrednost pomeni, da ne upoštevaš negativnega predznaka pri številu. Torej so vse vrednosti pozitivne in ob setevanju povečujejo vsoto največ za svojo vrednost, ne pa večkratno.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Jure27 ::

https://www.eurodiskont.net/izdelek/bal...

619,76 €

to je že boljša cena:)

Go-ahead ::

Kolk pa segrejejo teraso te zadevce?

Oldi ::

800W je za poslovni, 600W za privat.
https://www.sodo.si/sl/za-odjemalce/vti...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Oldi ()

Oldi ::

telexdell je izjavil:

Oldi je izjavil:

Sem so pogovarjal s tehnikom, ki je včasih delal v Iskra Števci in kolikor se spomni, so imeli eni distributerji celo absolutni način merjenja, torej da se zaokrožitev moči prek omrežja, šteje dvojno.

Ne morš verjet, kako pametni so eni. Le kje spijo, da jih ne ukradejo?

PS absolutna vrednost pomeni, da ne upoštevaš negativnega predznaka pri številu. Torej so vse vrednosti pozitivne in ob setevanju povečujejo vsoto največ za svojo vrednost, ne pa večkratno.

Ne morš verjet, kako neumni so eni.
Višek na eni fazi se prvič šteje, ko gre v omrežje, drugič, ko se vrne. Kaj je to, če ni dvojno. Tvojo eliktriko ti vrnejo oplemeniteno za dvojno ceno elektrike in omrežnine.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Oldi ()

telexdell ::

Oldi je izjavil:


Ne morš verjet, kako neumni so eni.
Višek na eni fazi se prvič šteje, ko gre v omrežje, drugič, ko se vrne. Kaj je to, če ni dvojno. Tvojo eliktriko ti vrnejo oplemeniteno za dvojno ceno elektrike in omrežnine.

A ti misliš, da je električni tok nekaj takega kot polna flaša šnopsa da ti naprej teče iz razsmernika (kotla za žganjekuho) v omrežje (po grlu navzdol) pol se pa po isti poti vrne (pobrugaš kar je možno in kar ni) v razsmernik (kotel za žganjekuho)? Pri nas neumnih gre šnops skozi jetra in ledvica v kanalizacijo. Iz kotla pa prihaja vedno svež, kateri nima nobene veze s tistim izločenim. Pri ta pametnih pa nikoli ne veš.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Oldi ::

Jure27 je izjavil:

https://www.eurodiskont.net/izdelek/bal...

619,76 €

to je že boljša cena:)

To mi je pa všeč, 600W zadeva in 2 x 450W priporočena panela in dva ločena MPPTja do 55V. To ziher pomeni, da bi lahko dal še več panelov, recimo 2 400W na vzhod, dva na zahod, in imaš ene 100 do 200W tudi v oblačnem vremenu.

Oldi ::

Ali ima pri nas zahtevane standarde?

Samo "spec sheet from NEP says 450 watts per input, and nep installation manual says 340watts per input", vprašanje, kaj je res in kaj pomeni 55V in 2 x 14A. To je še kako pomembno, če greš na V - Z konfiguracijo. Načeloma višek panelov ne sme biti problem, pač iz panela povleče manj toka, samo če daš 800W na vsako stran strehe, je pa en vhod komot preobremenjen, ker je drugi takrat v senci.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Oldi ()

Oldi ::

Go-ahead je izjavil:

Kolk pa segrejejo teraso te zadevce?

V bistvu jo senčijo.

Oldi ::

telexdell je izjavil:

Oldi je izjavil:


Ne morš verjet, kako neumni so eni.
Višek na eni fazi se prvič šteje, ko gre v omrežje, drugič, ko se vrne. Kaj je to, če ni dvojno. Tvojo eliktriko ti vrnejo oplemeniteno za dvojno ceno elektrike in omrežnine.

A ti misliš, da je električni tok nekaj takega kot polna flaša šnopsa da ti naprej teče iz razsmernika (kotla za žganjekuho) v omrežje (po grlu navzdol) pol se pa po isti poti vrne (pobrugaš kar je možno in kar ni) v razsmernik (kotel za žganjekuho)? Pri nas neumnih gre šnops skozi jetra in ledvica v kanalizacijo. Iz kotla pa prihaja vedno svež, kateri nima nobene veze s tistim izločenim. Pri ta pametnih pa nikoli ne veš.

Abejž Slučajno si naletel na nekoga, ki o štromu ve neskončno več kot ti. Oladi.
Še spec BDM-600 https://northernep.com/products/microin...

telexdell ::

Oldi je izjavil:


Abejž Slučajno si naletel na nekoga, ki o štromu ve neskončno več kot ti. Oladi.
Še spec BDM-600 https://northernep.com/products/microin...

A bež no bejž. Le zakaj pa nas elektrotehničnih analfabetov ne potoložiš s primerom, kako lahko električni tok steče skozi nekaj in se potem tam nekje obrne in skozi nekaj steče ponovno, da ga lahko registriraš dvojno. Energetski guru Taubi, ti bo neskončno hvaležen, saj bo lahko elektriko iz JEK prodajal po minimalni ceni in jo nato po dvakratni ceni kupoval nazaj. Pač, energetski geniji pašete skupaj!
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

starfotr ::

Jaz pa predlagam bolj enostavno rešitev. Kabel iz vtičnice nazaj do razdelilca. Zastonj elektrika, brez kakršnekoli elektrarne ma balkonu. Pa ne okol govort.

Oldi ::

To so preveč elementarne zadeve, če ne razumete, se bo treba napiflat.
Vsaka od faz je v bistvu neskončno velik sistem generatorjev in porabnikov, natančneje dobrih 100.000.000kW vsakega in ti lahko v eno fazo pošiljaš recimo 1kW, iz druge ga pa jemlješ in el. števec ti bo lahko kazal 0, 1 ali 2kW, odvisno kje je kljukica v nastavitvah.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Oldi ()

Oldi ::

Lahko tudi rečeš, da tvoj sončni kW prileti do generatorja v TEŠ6, turbina se razbremeni in istočasno, zaradi kW v smeri k tvojemu števcu, obremeni.
In tako se tvoji "solarni elektroni" (bolje rečeno energija) prek gredi generatorja vrnejo k tebi.

Oldi ::

Če bi vsi na enem trafoju imeli balkonske, bi se teh 600W, kolikor je ~ poraba gospodinjstva čez dan, lepo porazdelilo po ulici, drug drugemu bi pošiljali svoje viške, trafo bi bil neobremenjen, in vsi bi imeli sončne elektrone.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Oldi ()

primoz4p ::

Oldi je izjavil:

Če bi vsi na enem trafoju imeli balkonske, bi se teh 600W, kolikor je ~ poraba gospodinjstva čez dan, lepo porazdelilo po ulici, drug drugemu bi pošiljali svoje viške, trafo bi bil neobremenjen, in vsi bi imeli sončne elektrone.

Kam je izginila jalova energija oz. njena kompenzacija?
https://www.iskra.eu/sl/Kompenzacija-ja...

Telbanc ::

Čez par let bojo vse te naše male foto elekrarne brez možnosti vračanja viškov v omrežje. Enostavno bo tega sraja preveč polet. Edino če boš plačal.
Donos bo torej negativen. "Sigurno" je na dnu pogodbe z SODO kak odstavek z micenimi črkami......Rešitev je, da bi vodo podnevi črpali nazaj v zalogovnik vode, umetno jezero. Sam pr nas ne vem, če so tojk daleč z tem.

Tko da 12 Kw kolk zaj folk zaj jemlje kot nek standard za moč tehle elektrarn za hišo je marketinški nateg. Ker so hranilniki itak predragi. Tko da ponoč lah sviraš kur u. Kolk je men jasna una zadeva lah brez vračanja v omrežje uubodeš zaj 4,8 kw. Uni llink, ki sem ga prej postavu. To bi blo zaj ene 5000 evričev. Če pa postaviš najprej 1,6 kw in se potem sam razširiš pa še manj.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Telbanc ()

starfotr ::

Oldi je izjavil:

Lahko tudi rečeš, da tvoj sončni kW prileti do generatorja v TEŠ6, turbina se razbremeni in istočasno, zaradi kW v smeri k tvojemu števcu, obremeni.
In tako se tvoji "solarni elektroni" (bolje rečeno energija) prek gredi generatorja vrnejo k tebi.


Ravno to je problem. Ker ne pride do TEŠa. Problem je, ker so elektrarne znotraj distribucijskega nizkonapetostnega omrežja.

Že na srednjenapetostnem omrežju bi imeli dovolj lufta in ne toliko problemov, kot jih imamo sedaj, ko vsi cvilijo o tem, da je treba zaradi fotovoltaike nadgradit nizkonapetostne transformatorske postaje in povečati presek vodnikov.

Skratka, elektroni gredo precej lokalno, kolikor sežejo kabli od trafota.

Da bi praktično prišli do teša, bi bilo treba iti na 400 kV omrežje s fotovoltaiko.

Neobremenjen trafo je samo v času, ko sije sonce. Ko sonce zaide pridemo v fazo, kjer zelo strme krivulje odjema povzročajo lahko resne težave v omrežju in ogromno porabo dragocenih in dragih energentov (plin, baterije, ugašanje velikih porabnikov, (črpalne) hidroelektrarne itd.)

Oldi ::

Račko imajo pri nas predvsem Štajerci.
Na grafu je preostanek odjema elektrike, po odštetju vrednosti ocenjenih izgub ter realiziranega odjema vseh merjenih odjemalcev od celotnega odjema distribucijskega območja.
Po domače, na grafu je potek poraba predvsem gospodinjstev, vključno s samooskrbniki, na lep sončen dan. Elektro Celje je daleč nad ostalimi, zvečer 80MW odjema, opoldne 20MW proizvodnje. Na oblačen dan je poraba na področju EC čez dan konstantna, enaka jutranji konici, se pravi ~17 x 4 = 68MW.
https://ibb.co/PtfQJCr

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Oldi ()

Oldi ::

Sem dobil odgovor SODO.
"Viški proizvedene električne energije, oddani v elektrodistribucijsko omrežje, se oddajo brez kompenzacije (ne držijo navedbe, da se v določenih primerih porabi energija, ki je bila predhodno oddana v distribucijsko omrežje). Dodatne informacije o vtičnih proizvodnih napravah so vam na voljo na naši spletni strani na naslovu: https://www.sodo.si/sl/za-odjemalce/vti... "

Glede oddajne limite pa: "Upošteva se povprečna skupna oddana moč (v vseh fazah) v minutnem intervalu. Privzeto je za odjemalce nastavljena na 800 W, kar pa ne pomeni, da lahko odjemalci oddajajo električno energijo v distribucijsko omrežje. Oddaja energije v distribucijsko omrežje je dopustna zgolj na podlagi pridobitve in realizacije soglasja za priključitev proizvodne naprave oz. za gospodinjske odjemalce tudi na podlagi obvestila o obratovanju proizvodne naprave skladno s pogoji iz Pravilnika o tehničnih zahtevah za priključitev in obratovanje vtične proizvodne naprave na obnovljive vire energije"

aljosa1204 ::

ja, spodnje je zelo ugodno...800W panela
https://www.eurodiskont.net/izdelek/bal...

kdo ze ima to ? izkusnje ?

govora je v 3 fazah....jaz to SE prikljucim na vticnico, ki jo imam na balkonu. kako vem na katero fazo je vezana ? oz. a potem na ostalih fazah porabniki ne bodo mogli koristiti te energije ?
ali pac lahko koristim povsod v mojem omrezju ?

lp
A


Jure27 je izjavil:

https://www.eurodiskont.net/izdelek/bal...

619,76 EUR

to je že boljša cena:)

Zgodovina sprememb…

DamijanD ::

aljosa1204 je izjavil:


govora je v 3 fazah....jaz to SE prikljucim na vticnico, ki jo imam na balkonu. kako vem na katero fazo je vezana ? oz. a potem na ostalih fazah porabniki ne bodo mogli koristiti te energije ?
ali pac lahko koristim povsod v mojem omrezju ?

Najlažje s poskušanjem. Drugače pa koristiš lahko samo na isti fazi...

aljosa1204 ::

Kdo pozna dobrega elektricarja, da bi mi vgradil Smart meter v omarico ?
Sem iz LJ.

Hvala in lp
Aljosa

d4vid ::

Jure27 je izjavil:

https://www.eurodiskont.net/izdelek/bal...

619,76 €

to je že boljša cena:)


Ima kdo tole zmontirano, se splača?
Ves proizveden štrom bi porabil takoj, mogoč tam pa tam kak W dal v omrežje, 2 velike skrinje + par hladilnikov, pa še "ne-ravno-varčen" server mi dela 24/7.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

hojnikb ::

d4vid je izjavil:

Jure27 je izjavil:

https://www.eurodiskont.net/izdelek/bal...

619,76 €

to je že boljša cena:)


Ima kdo tole zmontirano, se splača?
Ves proizveden štrom bi porabil takoj, mogoč tam pa tam kak W dal v omrežje, 2 velike skrinje + par hladilnikov, pa še "ne-ravno-varčen" server mi dela 24/7.


brezveze. Za ta denar si kupi hibridnega kitajca pa 3 panele po ~400W. Pa nek 2x12V akku. Nebos omejen z močjo, nekaj energije ti pozerejo akkuji za kasnejso uporabo.

Edino porabnike bo treba potem vezat direkt na inverter.
#brezpodpisa

hojnikb ::

recimo ena zlo ugodna varjanta z baterijo:

https://www.easun-energy.com/products/e...
https://www.amazon.de/-/en/Lifepo4-Batt...
https://soncnelektrarne.si/izdelek/sola... 2x

In mas offgrid komplet za tvoj namen.

Lahko pa gres v 24V sistem s tem inverterjem
https://www.easun-energy.com/products/e...

In 2x akku. Zadeva se ti seveda podrazi, mas pa na razpolago precej več moči za porabnike in precej več panelov lahk das gor (3kWp).
#brezpodpisa

Telbanc ::

Kolk časa traja jebena baterija. Kolk ciklusov polnjenja prenese?
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

hojnikb ::

Telbanc je izjavil:

Kolk časa traja jebena baterija. Kolk ciklusov polnjenja prenese?

tolk, da bos vse prej v smeti zmetal in kupo drugo.

LFP tipično zdrzi vsaj 5000 ciklov, če jo ne zlorabljas. Torej v povprečju en cikel na dan to znese 15 let..
#brezpodpisa

Karen ::

Jaz sem malo švoh z matematiko in elektriko nasploh, pa bi prosil če mi nekdo napiše okvirno (vnaprej hvala):
razmišljam o balkonski solarni, vidim da jih prodajajo v kombinaciji z npr. 1.6, 3.5 in celo 6kW baterijami. Pri 800w panelih, pa recimo da je sonce, a se 6kW baterija sploh napolni v enem sončnem dnevu, če je zraven še recimo ene 200w stalne porabe hiše, dan in noč (recimo da je to konstantna poraba, čeprav so še špice ostalih stvari, ampak bi jih zanemaril)? Sprašujem kolikšno kapaciteto je smiselno vzeti s tehničnega vidika (pustimo koliko stane)? Oz. a se sploh splača velika baterija - ideja je da se čez noč čim bolj izprazni pri taki porabi, zdaj če se ne bo nafilala do konca čez dan nima smisla da kupujem tako veliko kapaciteto.
Hvala vsem znalcem za kratko obrazložitev koliko je smiselno.

primoz4p ::

Hm, ti bom poskušal razložiti na primeru avtomobilskega akumulatorja
https://avtostop.si/2021/nasveti/akumul...
Najpomembnejša funkcija akumulatorja za avto je startna. Na nalepki avtomobilskega akumulatorja je zapisan zagonski tok, ki je merjen v amperih (A). Različni proizvajalci zagonsko moč merijo po različnih normah (npr. CCA - zagonski tok merjen pri -17 °C ali CA - zagonski tok merjen pri 0 °C). Ko primerjate zagonske moči različnih akumulatorjev, bodite pozorni, da primerjate po enakem standardu (npr. EN, DIN ...). Za zagon motorja ne potrebujemo velike kapacitete akumulatorja, ampak zagonsko moč!
Naslednji pomemben podatek je kapaciteta akumulatorja za avto, ki se meri v amperskih urah (Ah). Zmogljivost avtomobilskega akumulatorja nam pove količino električne energije, ki jo akumulator oddaja v časovnem obdobju. Na primer, kapaciteta akumulatorja 12V 100Ah pri C20 (20 ur) pomeni, da se bo avtomobilski akumulator popolnoma izpraznil, če ga 20 ur praznimo s tokom 5A.
Napetost akumulatorja se meri v voltih (V). Električna napetost pove, koliko dela je potrebno za premik elektrike po električnem polju, merimo pa jo z voltmetrom. Ker je vse več porabnikov elektrike v vozilu, so se s časom napetosti polnjenja v akumulatorju povzpele.


Torej
npr. "1.6, 3.5 in celo 6kW baterijami" pomeni imenska moč polnjenja/praznenja baterije. Ne pomeni pa kapacitete (Ah oz. v tem primeru kWh)

Karen ::

Hvala, saj to sem mislil. Baterije imajo npr. 1,6kWh, če prav razumem to pomeni toliko lahko oddaja eno uro, se pravi 200w bi oddajala 8 ur, torej če bi hotel tam za 16 ur jo imeti pomeni da bi rabil 3,2kWh baterijo. Ki bi jo napolnil prej kot v 8. urah pri 600w polnjenja (idealno), povprečno pa recimo če celice 800w delajo polovično 400w, ravno v tem času (a kdo ima iz prakse podatek koliko na povprečen dan 800w celice dajo od sebe, oz. kako veliko baterijo bi napolnile?). Se pravi tam 3,2kWh bi mi prinesla čez dan toliko da bi jo čez noč izpraznil pri bremenu 200w, če vzamem manj bo pač prej prazna. Če prav razumem.

DamijanD ::

Karen včeraj je pri meni en 400W panel naredil približno 1,6kWh

telexdell ::

DamijanD je izjavil:

Karen včeraj je pri meni en 400W panel naredil približno 1,6kWh

En dan ne pomeni nič. Gledati je treba daljše obdobje. Ob idealni legi lahko v naših krajih pričakuješ tam 1200 kWh ob 1 kWp močni SE. Torej bi 800 Wp balkonska SE dala povprečno na dan 2,6 kWh. Seveda pa potem ta vrednost niha med 0 kWh dnevno pa tja do nekje 5 kWh dnevno. In 0 (ali blizu) kWh dnevno lahko traja več dni zapored.

Pri balkonski SE ne smeš v omrežje oddati več kot 600 W. Če polniš baterijo in imaš 600 W inverter pol lahko daš na balkon tudi za 2 kWp panelov. In če imaš baterijo 4 kWh potem bo ta skoraj vsak dan polna.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

primoz4p ::

Karen je izjavil:

Hvala, saj to sem mislil. Baterije imajo npr. 1,6kWh, če prav razumem to pomeni toliko lahko oddaja eno uro, se pravi 200w bi oddajala 8 ur, torej če bi hotel tam za 16 ur jo imeti pomeni da bi rabil 3,2kWh baterijo. Ki bi jo napolnil prej kot v 8. urah pri 600w polnjenja (idealno), povprečno pa recimo če celice 800w delajo polovično 400w, ravno v tem času (a kdo ima iz prakse podatek koliko na povprečen dan 800w celice dajo od sebe, oz. kako veliko baterijo bi napolnile?). Se pravi tam 3,2kWh bi mi prinesla čez dan toliko da bi jo čez noč izpraznil pri bremenu 200w, če vzamem manj bo pač prej prazna. Če prav razumem.

Osnova je pogled na račun za elektriko, kjer piše nekaj takega "Električna energija ET". Enota je v kWh. Zanima te količina in obdobje, da izračunaš povprečno porabo na dan.
Potem pa upoštevaš:
- faktor nihanja porabe - predviden maksimum dnevne porabe
- dan brez sonca
- izgube pri pretvorbi enosmerne (baterija) v izmenično napetost
- spreminjanje kapacitete baterije od temperature
- karakteristiko baterije pri praznenju; padanje napetosti (moči) glede na polnost
- varčevanje z živlenjsko dobo; ne prazniš jo v nulo
- predpostavljeno ceno baterij v prihodnosti
- ...
Skratka začneš s kapaciteto baterij npr. 2x"povprečna poraba na dan" in potem po potrebi dodajaš (vzporedna vezava).
To je kar se tiče kapacitete baterije glede na porabo.

bf4ed ::

DamijanD je izjavil:


Pri balkonski SE ne smeš v omrežje oddati več kot 600 W. Če polniš baterijo in imaš 600 W inverter pol lahko daš na balkon tudi za 2 kWp panelov. In če imaš baterijo 4 kWh potem bo ta skoraj vsak dan polna.


Ni ravno tako. SODO ima pogoj za balkonske max. 600W inverter in max. 800W skupne moci panelov!
Na dan meni proizvede ta kombinacija okoli 3,7kWh.

Vtične (balkonske) proizvodne naprave

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bf4ed ()

telexdell ::

bf4ed je izjavil:

DamijanD je izjavil:


Pri balkonski SE ne smeš v omrežje oddati več kot 600 W. Če polniš baterijo in imaš 600 W inverter pol lahko daš na balkon tudi za 2 kWp panelov. In če imaš baterijo 4 kWh potem bo ta skoraj vsak dan polna.


Ni ravno tako. SODO ima pogoj za balkonske max. 600W inverter in max. 800W skupne moci panelov!
Na dan meni proizvede ta kombinacija okoli 3,7kWh.

Vtične (balkonske) proizvodne naprave

Mislim, da je že bila debata o tem po forumih. Če pogledaš uredbo o balkonskih SE piše, da lahko oddajaš največ 600 W v omrežje ali, da moč panelov ne sme biti močnejša od 800Wp, če ne oddajaš v omrežje (velja za pravne osebe). Nenazadnje, ko je balkonska SE enkrat priključena elektro nikakor ne more vedeti ali imaš nanjo priključeno 800 ali 1500W, saj v omrežje nikoli ne boš dajal več kot 600W. Pri 800W oddaje te bo pa itak avtomatsko odklopilo od omrežja.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Matevz96 ::

Še vedno ostaja osnovni problem da ima večina hiš trofazni priklop elektrarna pa je le na eni fazi. Elektro pa ne želi seštevati moči po fazah kar pomeni da bi moral vse "konstantne" porabnike prestaviti na isto fazo.
#hooldthedoor

Magic1 ::

Pa kateri porabniki so res konstantni? Ko te ni doma, imaš komot par 100W porabnikov naprav v standby in nobenega res aktivnega. Problem je ker so razmetani po 3 fazah.
Magic


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Fotovoltaika je udarila ob zid - Od 1. marca ne priklapljajo novih fotovoltaik (strani: 1 2 3 429 30 31 32 )

Oddelek: Loža
1587144695 (30419) gaoZjQP

Sončna elektrarna? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
27859360 (29750) BigWhale
»

Tesla Powerwall v Sloveniji (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
9521596 (14754) hruske
»

Tesla predstavila baterije za napajanje hiše (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
13543397 (29463) Spajky

Več podobnih tem