» »

Mehka logika - operatorji

Mehka logika - operatorji

marjan_h ::

Jaz načeloma razumem operatorje, vendar pa intuitivno ne vem zakaj se izbere takšna vrednosti:

Npr. FAND(0.3, 0.7). Rezultat tega je minimum, kar je 0.3.

Jaz si to na takšen način predstavljam, da če vzamemo ekvivalent AND(0,1) se tudi izbere minimum in je 0. Kar je pravilno.

Vendar pa intuicije nimam za FAND(0.3, 0.7), sem vprašal GPT vendar ne zna odgovoriti. Bi kdo imel boljšo logično razlago?

HolyFuck1 ::

Prvič slišim za mehko logiko, zato sem šel prebrat presenetljivo razumljiv zapis na slovenski Wikipedii. Mogoče ti koristi.

Mehka logika @ Wikipedia

Specifično za tvoje vprašanje - gledaš mehko množico 0.3 in 0.7, gleda se minimum. 0.3 najbolj ustreza temu minimumu, hence 0.3.

marjan_h ::

Ne razumeš mojega vprašanja. Ja vzame se minimum, to znam prebrati. Vendar intuitivno zakaj je minimum?

Npr. gledaš višino ljudi. In nekdo pripada množici, da je visok z 0.7 in da je majhen 0.3. Sedaj pa uporabimo operator FAND (fuzzy AND) nad podatkoma in dobimo 0.3. Kaj je to AND med 0.3 in 0.7? Tega si ne predstavljam.

HolyFuck1 ::

Gre za pripadnost množici, saj ti Wikipedia lepo razloži.

Če vzamemo konkretno tvoj primer, moraš spremeniti pridevnike - nekdo je visok 0.7, nekdo je manj visok z 0.3 (ali obratno z nizek). Če se glede višino (visok) je potem 0.7 bolj pripaden.

Jarno ::

Imaš celoštevilsko funkcijo mod() oz operator "%" in "mehko različico" fmod().

Npr. fmod(7.5, 2.1) = 1.2

Zadeva je lahko striktno definirana na input, lahko pa tudi "overloaded". Če veš, kaj delaš, ima vse svoj namen.
#65W!

MrGTO ::

Jaz razumem, da moras definirat ta mehka pravila in sele nato lahko delas te mehke operacije. Samo to kar si napisal je pomojem premalo.

link

Zimonem ::

marjan_h je izjavil:

Ne razumeš mojega vprašanja. Ja vzame se minimum, to znam prebrati. Vendar intuitivno zakaj je minimum?

Npr. gledaš višino ljudi. In nekdo pripada množici, da je visok z 0.7 in da je majhen 0.3. Sedaj pa uporabimo operator FAND (fuzzy AND) nad podatkoma in dobimo 0.3. Kaj je to AND med 0.3 in 0.7? Tega si ne predstavljam.

V fuzziju je and definiran kot minimum.
Or je maximum. Negacija pa 1-x.

Predstavljaj si da je v Boolovo algebri 1 and 0 ravno tako 0.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

marjan_h ::

Zimonem je izjavil:


V fuzziju je and definiran kot minimum.
Or je maximum. Negacija pa 1-x.

Predstavljaj si da je v Boolovo algebri 1 and 0 ravno tako 0.


To sem napisal v prvem postu: "Jaz si to na takšen način predstavljam, da če vzamemo ekvivalent AND(0,1) se tudi izbere minimum in je 0. Kar je pravilno."

In to je na edini način da si predstavljam. Sedaj pa bi si rad predstavljal še za fuzzy. Če ima kdo kakšen primer iz realnega sveta. GPT tega ne zna razložiti.

DamijanD ::

AND zahteva, da so vsi členi resnični, če eden ni je vse skupaj neresnično.

Analogno bi lahko potem rekel, da je FAND nekaj kar je res za vse člene in v primeru množice (0.3, 0.5 in 0.7) imajo vsi vsaj vrednost 0.3, kar je dejansko funkcija min

Zimonem ::

Človek rajtam , da išče primere.

Je kar dobro razloženo , če nimaš matlaba vzemi pa gnu octave ima ravno tako fltk.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prosim za pomoč-biomehanika

Oddelek: Šola
71007 (728) mirator
»

Mi lahko kdo razlozi ta graf?

Oddelek: Šola
302740 (1319) BorutK-73
»

Mozilla predstavila Kraken

Oddelek: Novice / Brskalniki
4910101 (8912) SLO_Matej
»

Ubuntu 10.4 1,2GB poraba rama

Oddelek: Operacijski sistemi
201068 (794) KaRkY
»

Mozilla Firebird 0.7 in Mozilla Thunderbird 0.3 v slovenščini

Oddelek: Novice / Brskalniki
413797 (3797) hruske

Več podobnih tem