» »

Nov način obračunavanja omrežnine

Nov način obračunavanja omrežnine

««
5 / 66
»»

RedDrake ::

Ja, ne vem kaj je Lonsarg zamešal, ampak trenutno imajo sončničarji račun za elektriko tam par deset EUR, odvisno od priključne moči.
Z drugimi besedami, ja, nekdo ki letno pokuri za 1,5k EUR štroma dobi SE nazaj v 7-ih letih.
Če se letni net metering ukine, kar je z 1. 1. 2024, potem si v riti, ker boš zimske račune plačeval skoraj v celoti, poleti ti pa ne bodo oni nazaj nič plačevali. Dodatno boš še bolj nahebal z novim modelom obračunanja omrežnine. Da ne omenjamo, da je tipičen profil porabe nekoga, ki fura SE + TČ + vse eko bio stvari ki pašejo zraven, tak, da pozimi kuri po 150EUR+ elektrike, poleti pa 50EUR+ elektrike. Z drugimi besedami, mesečni net metering pomeni 20+ let odplačila za SE. In ja, če se soglasja elektra ne dobi do 31. 12. 2023, potem tega _NE BO_.

sbawe64 ::

Mato989 je izjavil:

Jaz osebno menim da najboljša je JE... mi bi morali že letos gradit nov jederski reaktor oz tako da bi pokrili predikcijo naslednjih 50 let ko bi morala biti NEK in NEK 2 dovolj za 99% potreb za naslednjih 50 let... zravne pa HE na dravi in drugje... Šoštanj pa samo za popoln backup če mamo remont na NEKih... to je prihodnost... SE ok, ampak net metering ukinit vsem za naprej in nazaj... SEje pa bi dovolil samo če se odklopijo od omrežja pa da vidimo kako zanesljivo je samo SE

Tega filma je bomo videli.
Prej bodo kolonije na Marsu.


Eva zakaj
https://slo-tech.com/forum/t815089/p798...
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

DarwiN ::

Drake, tako hudo pa spet ne bo na mesečnem meteringu. Zdaj prihaja prehodno obdobje, mogoče par let, ko bo manj navdušenja in več negotovosti okrog SE, kasneje se bo pa stvar polegla in bo zacvetel nov, boljši režim z baterijami in energetsko tržnico, kjer boš poleti odvečno energijo prodajal, pozimi pa kupoval, seveda po nekoliko višji ceni. Tudi cene baterij bodo gotovo padle.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Utk ::

Če se letni net metering ukine, kar je z 1. 1. 2024, potem si v riti, ker boš zimske račune plačeval skoraj v celoti, poleti ti pa ne bodo oni nazaj nič plačevali. Dodatno boš še bolj nahebal z novim modelom obračunanja omrežnine. Da ne omenjamo, da je tipičen profil porabe nekoga, ki fura SE + TČ + vse eko bio stvari ki pašejo zraven, tak, da pozimi kuri po 150EUR+ elektrike, poleti pa 50EUR+ elektrike. Z drugimi besedami, mesečni net metering pomeni 20+ let odplačila za SE. In ja, če se soglasja elektra ne dobi do 31. 12. 2023, potem tega _NE BO_.

Ja, ker poleti boš 3/4 proizvedene elektrike šenkal. LOL. Če pozabimo na podražitve in novo omrežnino, z letom 25 se spremeni to, da plačaš omrežnino na vso prejeto elektriko, elektriko, ki jo oddaš v omrežje, pa ti dobavitelj plača. V času drage elektrike ti bo plačal pač več, ampak ne gre to spet po urah, ampak je cena fiksna. Zdaj, ko se elektrika firmam prodaja po 30 centov, se v teoriji lahko zgodi da ti plača tudi več kot pa ti njemu za zimsko. Če jo ima komu prodat po tej ceni. Pa ne pravim, da bo tako, lahko pa je.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

feryz ::

Zakaj bi jo pa šenkal? Saj jo lahko prodaš.
Denar pa pozimi pokuriš.

Utk ::

To bi treba pa RedDraka vprašat zakaj jo bi on poleti šenkoval.

RedDrake ::

Zakaj jo pa že sedaj ne prodajate, če je to očitno boljši deal?

Utk ::

Marsikdo jo. Jaz je še zase nimam.

RedDrake ::

Poleti je še zase nimaš?

Utk ::

Zdaj jo moraš imet malo več, da se greš to. Tist mwh na mesec je brez veze. Po letu 25 bo pa v vsaki pogodbi določena prodajna in odkupna cena.

RedDrake ::

Ampak tudi sedaj bi komot šel na pogodbo, ki ni za samooskrbno, kjer bi pač prodajal in pozimi kupoval.
Če praviš, da je to boljše, zakaj ne že sedaj?

Utk ::

Me lahko citiraš, kje sem napisal, da je to boljše (v vsakem primeru)? Hvala.
Ker mislim da smo že dost o tem pisali, in zaključili smo, da se bo bolj (od baterij) splačalo postavit maksimalno elektrarno, da boš pač prodal čim več, in s tem pokril zimo, tudi če boš pozimi plačeval za elektriko več kot oni tebi. Kar je v resnici tudi logično. Če že postavljaš elektrarno na neko streho z vsemi stroški, postavi čim večjo, nekdo bo že porabil elektriko. Je cenejše, bolj logično, smiselno, in nazadnje tudi ekološko.

Za 10 jurjev kot bi dal za neko majhno baterijo lahko postaviš vsaj 2x tolk panelov kot jih bi drugače.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Lonsarg ::

RedDrake je izjavil:

Ampak tudi sedaj bi komot šel na pogodbo, ki ni za samooskrbno, kjer bi pač prodajal in pozimi kupoval.
Če praviš, da je to boljše, zakaj ne že sedaj?
Omreznina in elektrika sta popolnoma loceni zgodbi.

Ukinitev net-meteringa se tice zgolj omreznine ne pa elektrike. Od tu tudi moji izracuni da se zgolj za cirka 10% rednega mesecnega stroska poslabsa situacija, zgolj za omreznino namrec.

Kar se elektrike tice imamo namrec prosti trg in trgovec z katerim sklenes pogodbo o samooskrbi tvojo elektriko poleti prodaja in jo zate pozimi dokupi, vse to ti pa zapakira v mesecne pavsale da lepse izpade. Razliko v ceni zimske/letne elektrike ti pa zapakira v obliki drazje enotje tarife za razliko v porabi ;) No al pa v obliki stroska vzdrzevanja elektrarne, skratka odvisno od ponudnika.

In to se z ukinitvijo net-meteringa nic ne spreminja, se vedno bo trgovec poleti prodajal in pozimi kupoval in ti potem to na poljuben nacin obracunal. Poljubno obracunavanje energije je dovoljeno ze sedaj, zgolj omreznina pade v regulacijo netmeteringa.

@Utk, v praksi je vsa birokracija z soglasji za samooskrbo na trgu vredna ene 5kEUR (jbg, tok racunajo ponudniki), in dobis ze lepe baterije za to ceno. Kolega je sel racunat ponudbo hibridne elektrarne z baterijo in samooskrbne pa je oboje bilo prakticno enako (17k za SE vs 18k za SE plus baterija). Ja hibridna ponudba ima sicer ene 30% manjso moc, ampak dodatne baterije gotovo teh 30% upravicijo, ker lahko kot prvo znizas obracunsko moc, kot drugo pa razliko porabe koristis po nizki tarifi namesto po enotni samooskrbni tarifi (je je primerljiva z redno visjo tarifo).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

RedDrake ::

Ok, potem že veste več. Očitno je dovolj nejasno napisano na straneh ponudnikov SE kako in kaj.
Ne vem zakaj potem tak "pritisk" s strani prodajalcev SE da se stvari zrihtajo pred 31. 12.?
Očitno se bo res spremenilo za "par desetakov" letno, kar je glede na zneske SE praktično nič.

Fiv3er ::

RedDrake je izjavil:

Ok, potem že veste več. Očitno je dovolj nejasno napisano na straneh ponudnikov SE kako in kaj.
Ne vem zakaj potem tak "pritisk" s strani prodajalcev SE da se stvari zrihtajo pred 31. 12.?
Očitno se bo res spremenilo za "par desetakov" letno, kar je glede na zneske SE praktično nič.


Nimaš SE kajne? Omrežnino se trenutno plačuje samo v okroviru priključne moči. To za sončničarje pomeni zneske med 7-15eur na mesec. Po novem bodo, predvsem pozimi po konzervativni oceni plačevali vsaj 50eur več na mesec. To pomeni par sto evrov razlike na leto, kar bo večini, ki se odločajo za SE pokvarilo računico do te mere, da se za investicijo ne bo odločil. Vsaj sam se ne bi.

TheTrick ::

Sem šel pogledat na moj-elektro in so mi določili 7,3. Čeprav po 15 minutnih odmerkih poleti težko pridem čez 2 pozimi pa čez 5 torej bo šlo kar za nateg vsakega ki si to ne bo znal pogledat in nastavit.

Plus ta nateg:
"Pri spremembi dogovorjene moči je potrebno upoštevati pravilo, da mora biti dogovorjena moč v višjem časovnem bloku enaka ali večja kot v predhodnem. To poenostavljeno pomeni, da npr. dogovorjena moč v časovnem bloku 2 ne more biti manjša kot v časovnem bloku 1"

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: TheTrick ()

RedDrake ::

Fiv3er je izjavil:

RedDrake je izjavil:

Ok, potem že veste več. Očitno je dovolj nejasno napisano na straneh ponudnikov SE kako in kaj.
Ne vem zakaj potem tak "pritisk" s strani prodajalcev SE da se stvari zrihtajo pred 31. 12.?
Očitno se bo res spremenilo za "par desetakov" letno, kar je glede na zneske SE praktično nič.


Nimaš SE kajne? Omrežnino se trenutno plačuje samo v okroviru priključne moči. To za sončničarje pomeni zneske med 7-15eur na mesec. Po novem bodo, predvsem pozimi po konzervativni oceni plačevali vsaj 50eur več na mesec. To pomeni par sto evrov razlike na leto, kar bo večini, ki se odločajo za SE pokvarilo računico do te mere, da se za investicijo ne bo odločil. Vsaj sam se ne bi.

Glede na to da na leto dam max 700 EUR za elektriko na najbolj potratni lokaciji, ne nimam SE.
Plin za kuha, olje za sanitarno in ogrevanje, še sušilca in pomivalca nimam.
Tistih par hladilnikov, računalnikov, TVjev, 20x letno pečica in en pralni stroj mi pa ne znese nič.
Jaz mam že zdaj ROI 20 let.

feryz ::

Če prišteješ še plin za kuhanje in kurilca, izgleda malo drugače.
Res pa je, da bi moral kupiti nov šporget in grelec za bojler.

In vse je odvisno od tega, koliko daš za SE. Ker je lahko tudi zelo poceni.

RedDrake ::

Vem da je odvisno, ampak ocenjena investicija s TČ je ranga 30k EUR+ za bajto, kar bi pri trenutnih zneskih bilo tam 10-12 let, da se začne amortizacija.
Če bi imel še EV, ajde mogoče.
Ampak tisto pride na vrsto v roku 5-6 let, ko se trenutni voz "odamortizira".

DamijanD ::

Če se ne motim, se moči blokov ne določijo optimalno (torej, da bo najbolj ugodno za uporabnika) ampak preprosto vzamejo povprečje treh največjih špic v posameznem bloku.

Lonsarg ::

RedDrake je izjavil:

Ok, potem že veste več. Očitno je dovolj nejasno napisano na straneh ponudnikov SE kako in kaj.
Ne vem zakaj potem tak "pritisk" s strani prodajalcev SE da se stvari zrihtajo pred 31. 12.?
Očitno se bo res spremenilo za "par desetakov" letno, kar je glede na zneske SE praktično nič.
Hja je treba čimprej letos čimveč klasičnih SE postavit, zato ker bodo takim ki postavijo klasiko lahko kasneje zaračunali upgrade v hibridno baterijsko verzijo ;)

No delno je gotovo razlog tudi to, da je "strah" dober marketing in pač z strašenjem da je net-metering samo še letos lahko pridobiš več strank.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

DamijanD ::

Drugače pa v EV temi je debata, koliko EV zahteva prilagajanja. Tale uredba pa tudi kar kliče po nekem prilagajanju.

Jaz osebno več, kot da nastavim, da se voda ne bo ogrevala v bloku 1 praktično ne mislim naredit. Pa še to je na nek način neumnost, ker je čez dan bolj toplo kot ponoči in bo TČ za ogrevanje vode porabila več...

V čem je fora luknje med 14 in 16 ? A je to, ker takrat ljudje načeloma kuhajo. Za vikend pri nas to naredimo bistveno prej...

8Bit ::

Ali se lahko predpostavi da podane obračunske moči po blokih niso pravilno obračunane, če so bili v določenem času (preteklem letu) problemi z odčitavanjem 15 min intervalov števca na daljavo in so zato v Moj elektro grafih in odčitkih večdnevne vrzeli? Kaj v takšnem primeru?

delavec44 ::

8Bit je izjavil:

Ali se lahko predpostavi da podane obračunske moči po blokih niso pravilno obračunane, če so bili v določenem času (preteklem letu) problemi z odčitavanjem 15 min intervalov števca na daljavo in so zato v Moj elektro grafih in odčitkih večdnevne vrzeli? Kaj v takšnem primeru?


Vsak mesec boš lahko premikal. Samo potem že od starta plačuješ penale, ostali bodo pa kasneje.

RedDrake ::

S tem da sploh še ni znano kakšna bo formula za plačevanje penalov, oziroma bolj natančno, koliko bo to potencialno stalo ...

feryz ::

Toliko, da se bo rajo nateralo v obračunsko moč, od katere 95 procentov časa niti pol ne zaseda. Nekako tako.

8Bit ::

Torej je smiselno že sedaj popravit te vrednosti, če se zdijo pretirano nizko ocenjene?

Lonsarg ::

Penali bodo šele 2026, torej navzgor spremenit se bo splačalo šele 2026, navzdol spremenit pa se splača že sedaj (samo če si res zihr).

Oberyn ::

GizmoX je izjavil:

Hitra teoretična rešitev: 12 kW razsmernik (6.000€) + 5 kWh baterija (2.000€).

V oči mi pade tale povezava. A mi lahko kdo razloži tehnične karakteristike te baterije?
Li-ion baterija z močjo 5,1 kWh z kar 6.000 cikli

Li-ion in 6.000 ciklov ne gre skupaj, običajno imajo cikle v rangu 350. In kakšni cikli so to, praznenje do do 10, 20, 30%? In koliko kapacitete ostane po teh ciklih, 80, 70, 60%? Običajno pri baterijah vse to piše, pri tej pa nula. Izgleda zelo poceni, koliko je to realno uporabna baterija? Sploh ker 20 kWh baterija iste firme je pa še pol cenejša. Plus koliko je sprejemljivo imeti Li-ion baterijo v hiši (v nasprotju z Li-železo-fosfor)?

TESKAn ::

Če pogledaš angleški print med slikami, gre za LiFePo baterijo. 6k ciklov za te pa ni tak problem, 'cikel' je pa iirc definiran kot ko napolniš 100% in izprazniš za 100%, se pravi če dvakrat greš 80% - 30% - 80% je to en cikel.

PS LiFePo cena na kWh za 'navadne smrtnike' je ~140€, tako da 2k za ~ 5kWh ni poceni.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: TESKAn ()

k4vz0024 ::

Lonsarg je izjavil:

RedDrake je izjavil:

Ampak tudi sedaj bi komot šel na pogodbo, ki ni za samooskrbno, kjer bi pač prodajal in pozimi kupoval.
Če praviš, da je to boljše, zakaj ne že sedaj?
Omreznina in elektrika sta popolnoma loceni zgodbi.

Ukinitev net-meteringa se tice zgolj omreznine ne pa elektrike. Od tu tudi moji izracuni da se zgolj za cirka 10% rednega mesecnega stroska poslabsa situacija, zgolj za omreznino namrec.

Kar se elektrike tice imamo namrec prosti trg in trgovec z katerim sklenes pogodbo o samooskrbi tvojo elektriko poleti prodaja in jo zate pozimi dokupi, vse to ti pa zapakira v mesecne pavsale da lepse izpade. Razliko v ceni zimske/letne elektrike ti pa zapakira v obliki drazje enotje tarife za razliko v porabi ;) No al pa v obliki stroska vzdrzevanja elektrarne, skratka odvisno od ponudnika.

In to se z ukinitvijo net-meteringa nic ne spreminja, se vedno bo trgovec poleti prodajal in pozimi kupoval in ti potem to na poljuben nacin obracunal. Poljubno obracunavanje energije je dovoljeno ze sedaj, zgolj omreznina pade v regulacijo netmeteringa.

@Utk, v praksi je vsa birokracija z soglasji za samooskrbo na trgu vredna ene 5kEUR (jbg, tok racunajo ponudniki), in dobis ze lepe baterije za to ceno. Kolega je sel racunat ponudbo hibridne elektrarne z baterijo in samooskrbne pa je oboje bilo prakticno enako (17k za SE vs 18k za SE plus baterija). Ja hibridna ponudba ima sicer ene 30% manjso moc, ampak dodatne baterije gotovo teh 30% upravicijo, ker lahko kot prvo znizas obracunsko moc, kot drugo pa razliko porabe koristis po nizki tarifi namesto po enotni samooskrbni tarifi (je je primerljiva z redno visjo tarifo).


Dobavo električne energije se zakupuje na dolg rok, zato ni nobene potrebe, da se uvede variabilna cena el. energije glede na trenutno povpraševanje. Gre za zgolj okoriščanje distributerjev oz. maksimiranje dobička!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: k4vz0024 ()

feryz ::

Govorimo o omrežnini.
Kjer je še daleč bolj nepomembno, koliko in po kakšni ceni je elektrika. Dokler se ne začnejo žice taliti.

Ni pa nepomembno, kolikšne plače imajo tam vpleteni, koliko poberejo dvorni prikoritniki in koliko hiš se bo zgradilo zraven gradnje nove transformatorske postaje.
To so pa zelo pomembne stvari, ki se tičejo omrežnine.

GizmoX ::

TheTrick je izjavil:

Sem šel pogledat na moj-elektro in so mi določili 7,3. Čeprav po 15 minutnih odmerkih poleti težko pridem čez 2 pozimi pa čez 5 torej bo šlo kar za nateg vsakega ki si to ne bo znal pogledat in nastavit.
Si pogledal obdobje od 1.11.2022 do 28.2.2023? Ker oni gledajo v tem obdobju.
Če ne štima, se pa pritoži dobavitelju (tako, da oni ponovno pravilno izračunajo; ne tako, da ti predlagaš spremembo).
udirač => uni. dipl. inž. rač.

tony1 ::

Oberyn: ni fora lifepo4, da ne gorijo? Gorijo le manj pogosto?

marjan_h ::

Opazil sem da v temi nekateri mešajo med obračunsko močjo in priključno močjo, in ker tudi sam ne razumem razlike bi prosil če nekdo pojasni. Tista definicija na sodo je nerazumljiva.

Kakor jaz razumem je obračunska tista max, ki ti jo obračunajo (položnica). Ampak je rezerva še za porabo torej do priključne moči? Večjo kot priključno pa ne moreš doseči?

MadMax ::

Priključna je pogojena z jakostjo glavnih varovalk.
Obračunska je pa nižja, katero ti zaračunajo.

Po starem je npr. pri 3x20A to pomenilo 13.8kW priključne, obračunska pa 7kW, ker nekako do pojava TČ skoraj nobeno gospodinjstvo ni doseglo te vrednosti v 15-minutnem intervalu.
Za 3x25A je bilo to 17 in 10kW, za ostale poguglaj za tabelami.

Po novem si boš pa lahko tudi pri 3x25A določil obračunsko npr. samo 3kW, ampak če boš to (hote ali nehote) presegel, boš plačal penale.

Če pa boš želel polnit električni avto na malce hitrejši način (11kW npr) pa boš ob dodatku redne porabe gospodinjstva rabil vsaj 13kW.

Dejansko pa s tem ne boš nič prihranil, le podražitev bo manjša... Vplivaš torej res lahko, ne moreš pa prihranit.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

wujecypap ::

Utk je izjavil:

Zdaj jo moraš imet malo več, da se greš to.

Aaaa, in v prihodnosti bo "bolje"(tm). In jo boš rabil "malo več"(tm). "Saj po novem, saj po novem, saj po novem, letu boljše bo"... naivci.

Od fotovoltaike nekateri svinjsko profitirajo.

In to so monterji in preprodajalci panelov. Ostali pa veselo bleeeeejajo in utemeljujejo, kako "ne" bleeeeeejajo, ker so prepametni, da bi jih nategnili z nečem modernim.

Žal vsi z malo več intelekta slišimo samo - beeeeeeeee...

Ne se zadrževati, več kot je ovc, bolj je veselo. Pridružite se še sami. Boste "samooskrbni". "Preperski". "Bo bolje, če še baterije kupiš". "Beeeeeeeeeeeee".

(mimogrede, poznate pravljico "Cesarjeva nova oblačila"? V tej temi jo tako radi prodajajo...)

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: dussan ()

delavec44 ::

Zakaj gre ta celotni zmazek kar lepo čez brez vsakega nasprotovanja? Ne moremo narediti referenduma? SODO so menda v državni lasti.

feryz ::

Zato ker samo misliš, da so državne firme državne. V resnici so v lasti par kretenov.
Ki delajo kar hočejo.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: dussan ()

wujecypap ::

feryz je izjavil:

Zato ker samo misliš, da so državne firme državne. V resnici so v lasti par kretenov.
Ki delajo kar hočejo.

... Tako kot vse ostalo. Žal smo državljani, v večini, preveliki tepci, da bi se jih znebili. Raje navijamo za eno ali drugo opcijo, čeprav sta nam obe v škodo.

Ne država. En ali drugi prasec, ki se ga je treba znebiti. Pomanjkanje države, samo omogoča prascem, da se debelijo (in zato so proti državi, kot elementu, ki je edini, ki jih omejuje - pustimo učinkovitost ob strani, brez države bi bilo samo še slabše).

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: dussan ()

muffliato ::

Ali je danes VT ali MT? Lahko skuham kavo?

wcpapir ::

Ne razumem tega novega obracuna.



Nasa letna zadeva-moč max do 8kW po 15min odvirkih torej ce izberem obracunsko moc 8kw v vseh okvirih bom placeval skozi isto ce jo presezem potem placam penale?

Meni so na poloznici dali dogovorjeno moc 6,8kW kar je premalo po tem takem.

O kakih zneskih sploh bomo govorili mi ni jasno a pomoje tole ne more biti 100% razlike v ceni omreznine ali?

DamijanD ::

7kW presežeš samo parkrat v letu, zakaj bi stalno toliko plačeval - je ceneje plačevati toliko kolikor imaš redno (6.8) in potem 5 penalov za presežek v celem letu. Seveda, če bodo penali "normalni". ampak rez točnih zneskov vsi samo ugibamo.

Jaz osebno sem premaknil ogrevanje SV in 24h avto načina na 20-06 in 14-16 (torej izven najdražjega bloka), dodal sem še avtomatizacijo, da če SE daje vsaj 4kW in da je pričakovano, da bo SE morala narediti danes vsaj še 10kWh in da je voda že malo ohlajena, da jo force pogrejem. To pa je to - urnika kuhanja pa ne bomo spreminjali :)

wcpapir ::

Jaz navad in naprav ne mislim spreminjati ker pomoje bomo govorili o centih ali dveh euroh konec meseca. Ne moremo štrafat babice pri 85 letih ker si bo na indukciji skuhala čaj za mehur, kavo pa dala juho gor tako da bi jo bolelo :)

Lonsarg ::

Pomoje se razen EV polnjenja ostalih stvari ne splaca optimizirat. Pri EV polnjenju pa se bo pomoje dalo kar lep denar prihranit z omejitvijo moci in/ali omejitvijo polnjenja po 22h/24h.

No pa optimizacija z boljo izolacijo hise in posledicno manjso moc TC se bo tudi splacala. Optimizacija z timingi za TC pa pomoje ni smiselna, prevelike komplikacije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Utk ::

S pametno, ali pa 10A, polnilnico boš EV polnil ceneje kot zdaj, ker ti ne bo dvignil špice, boš pa plačal bistveno manj omrežnine na porabljeno elektriko.

svecka ::

Mene bolj zanima kako bodo oni računali te špice, če boš presegel. ti bodo kazensko računal potem po faktorju x3, x5, x10? Kako se bo to računalo, boš za kazen mel cev mesec višjo, al ti bodo povprečje naračunal, al samo tiste ure ko si presegel.

In predvsem če bo kazen, sam da plačaš tisto uro, ko ti je nabilo po normalni ceni, potem se bo gladko vsem jeb** in lahk komot dajaš najnižjo, tiste špice pa že plačaš.

Me prav zanima kaj si bodo teli požrešni lopovsko nategunski birokrati izmislili. Bo treba še kakšno ustavno presojo dat, če bodo preveč požrešni.

delavec44 ::

Vsakih 15 min presežka plačaš penal dodatno zaračunan na računu. Kolikšni bodo pa vprašanje.

Pa ne plačuješ nič na uro, moč se plača na mesec.

JeBelaCesta ::

Ali mogoče kdo ve je tole obračunavanje izum naših uradnikov ali kaka EU direktiva? Ve kdo kako se npr obračuna elektrika v sosednjih EU državah ?
lep pozdrav iz višav ;-)

delavec44 ::

So že bile debate in v ostalih EU državah, predvsem naših sosedah, ni tako zakomplicirano. Ne vem od kje so to privlekli in zakaj gre kar čez brez nasprotovanj.
««
5 / 66
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kurilna sezona 2023 (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
26425191 (1583) DamijanD
»

Obremenitev varovalk (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
789765 (6290) Lonsarg
»

V Indiji elektrika podnevi že cenejša kot ponoči (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
8815467 (7375) bosmla

Več podobnih tem