» »

Nov način obračunavanja omrežnine

Nov način obračunavanja omrežnine

««
60 / 65
»»

miko22 ::

Oberyn ::

ducy je izjavil:

bi v štartu montiral samo cca.. 5kW od odobrenih 11,2kW. (pri priključitvi in pregledu, itd.. to naj ne bi bil problem, če imam dejansko manjšo od dovoljene .. ali.. ?)
Ko bi/bom potreboval več, bi samo nadgradil.

V štartu boš montiral samo 5 kW panelov, kaj pa razsmernik? Panele lahko dodaš, razsmernik je pa za 11 kW bistveno dražji kot za 5 kW. Razsmernika ne boš mogel nadgraditi. Če pa že zdaj vzameš dovolj močnega za 11 kW, potem raje takoj namesti še preostale panele, paneli sami so v bistvu poceni proti vsemu ostalemu.
Računaj, da boš moral pri dodajanju panelov ponovno plačati krovska dela, pregled in meritve sistema.
Also, na mojem soglasju za priključitev piše: "Za vsako spremembo elektroenergetskih ali tehničnih pogojev tega soglasja za priključitev mora investitor vložiti vlogo za spremembo soglasja za priključitev in k vlogi priložiti potrebno dokumentacijo.".
Zna biti, da je podvojitev nameščene moči sprememba tehničnih pogojev.

joez7 ::

Oberyn je izjavil:

ducy je izjavil:

bi v štartu montiral samo cca.. 5kW od odobrenih 11,2kW. (pri priključitvi in pregledu, itd.. to naj ne bi bil problem, če imam dejansko manjšo od dovoljene .. ali.. ?)
Ko bi/bom potreboval več, bi samo nadgradil.

V štartu boš montiral samo 5 kW panelov, kaj pa razsmernik? Panele lahko dodaš, razsmernik je pa za 11 kW bistveno dražji kot za 5 kW. Razsmernika ne boš mogel nadgraditi. Če pa že zdaj vzameš dovolj močnega za 11 kW, potem raje takoj namesti še preostale panele, paneli sami so v bistvu poceni proti vsemu ostalemu.
Računaj, da boš moral pri dodajanju panelov ponovno plačati krovska dela, pregled in meritve sistema.
Also, na mojem soglasju za priključitev piše: "Za vsako spremembo elektroenergetskih ali tehničnih pogojev tega soglasja za priključitev mora investitor vložiti vlogo za spremembo soglasja za priključitev in k vlogi priložiti potrebno dokumentacijo.".
Zna biti, da je podvojitev nameščene moči sprememba tehničnih pogojev.


Razlika v ceni razsmernika 5kW in 10kW (SolarEdge) je ~200€.
Sem bil v isti dilemi. (Iskal ponudbo za 7kWp panelov in 5kW razsmernik - ob letni porabi 5MWh).
Sva se z ponudnikom skoraj sporekla. Je obveljala njegova. Sem srečen lastnik SE z 10kWp panelov in 10kW razsmernikom. Viške lepo kurim z TČ, na STČ sem lepo vklopil el. grelec in v zelenem pasu dogrevam hišo z elektriko.
Tak, ne se bat - daj lepo polno moč na štartu in se nato ubadaj z viški ... :)

panja003 ::

Mogoče kdo ve zakaj na Moj elektro na svojem merilnem mestu še vedno nimam podatkov o moči po blokih, katera mi je bila namerjena? Imam SE z letnim netmeteringom.

 Moj elektro

Moj elektro

DamijanD ::

Koliko časa imaš net metering?

panja003 ::

DamijanD je izjavil:

Koliko časa imaš net metering?


Od Julija 2022.

GizmoX ::

Zato, da bi ti lahko zaračunali čim manjšo priključno moč ;) Jaz sem že 2 leti s SE pri gen-i, še vedno brez podatkov o moči po blokih.
"Morali" bi mi naračunati 6,4 kW blok, če tega ne znajo, pa zaračunajo 4,6 kW :
za trifazne priključke s priključno močjo enako ali manjšo od 43 kW, kot 27 % priključne moči iz soglasja za priključitev, vendar ne manj kot 3,5 kW za uporabnike sistema s priključno močjo do vključno 17 kW;

Sicer pa upajmo, da premaknejo podražitev za 2 leti ... >:D
udirač => uni. dipl. inž. rač.

DamijanD ::

panja003: potem bi pa že moral imeti te podatke - meni je bilo takrat rečeno, da se "prikažejo" po enem letu od novega razmerja.

SambaShare ::

https://live.finance.si/agencija-za-ene...

Grejo na hard >:D. Kaj zdaj, menjava direktorice?

Utk ::

Čas za depolitizacijo.

feryz ::

Matr, eni kar z glavo skozi zid.
Da bi ja čim bolj izmozli tiste, ki jih plačujejo. Kar, na koncu koncev, zveni celo logično. Bolj jih izmolzeš, več dobiš.

joez7 ::

panja003 je izjavil:

Mogoče kdo ve zakaj na Moj elektro na svojem merilnem mestu še vedno nimam podatkov o moči po blokih, katera mi je bila namerjena? Imam SE z letnim netmeteringom.

 Moj elektro

Moj elektro



Tudi meni, po menjavi števca, je vrednost prazna.
Se je pa pojavila kljukica desno, in preko nje je možno spremeniti bloke.
Bom pa še počakal, če bodo sami kaj spreminjali.
Kako je, če sam spremenim, se upošteva in zaračunava takoj, in je isto kot za ostale, prvo informativno in 2026 zaračunavanje? Ali takoj zaračunavanje?

GizmoX ::

joez7 je izjavil:

Kako je, če sam spremenim, se upošteva in zaračunava takoj, in je isto kot za ostale, prvo informativno in 2026 zaračunavanje? Ali takoj zaračunavanje?
Če spremeniš sam, se viški zaračunavajo takoj (po 1.7.2024, razen seveda če se bo prestavilo)
udirač => uni. dipl. inž. rač.

panja003 ::

GizmoX je izjavil:

joez7 je izjavil:

Kako je, če sam spremenim, se upošteva in zaračunava takoj, in je isto kot za ostale, prvo informativno in 2026 zaračunavanje? Ali takoj zaračunavanje?
Če spremeniš sam, se viški zaračunavajo takoj (po 1.7.2024, razen seveda če se bo prestavilo)


Ja tako je. Zato jaz nisem nič sam vpisoval, bom pustil prazno tako kot je.

Magic1 ::

Kaj bo zdaj s tistimi, katerim so sveže menjali števec (zdej to delajo na veliko)? Sam ne smeš menjat priključne moči (lahko a potem bodo takoj penali), elektro ti pa tudi verjetno ne bo, ker nimajo zadosti podatkov. Jaz ne mislim plačevati 10kW v vseh tarifah.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

feryz ::

Saj ti jih ni treba. Popravi na minimum.

Magic1 ::

Samo a niso rekli, da v tem primeru ti bodo že od julija nabili penale? Kako naj jaz vem kolikšno moč si naj nastavim, če še elektro ne ve?
Magic

telexdell ::

Pa ti očitno veš, koliko porabiš, sa si sam napisal, kaj ne misliš plačevati.
Obstaja pa v zakonu člen kaj s tistimi, za katere niso na razpolago 15 min odčitki. Tistim se dogovorjena moč določi glede na jakost glavnih varovalk. Prekoračitev pa ne plačujejo.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Utk ::

Jaz sem izračunal (no, aplikacija mi je) za eno hišo z ogromno porabo in ogromnimi špicami, da bi dejansko letno plačala 15% manj omrežnine.
Še več, špic se ji niti slučajno ne splača gladit, ker letno bi šlo za omrežnino samo 800 evrov, od tega je najbrž dobra polovica na porabo, kar itak ne more zmanjšat, od tistih preostalih 350-400, bi pa moral delat celga hudiča s kupom baterij, da bi profitiral 100 evrov na leto, kar je pri porabi cca 4 jurje za elektriko bolj en drobiž.

Tako da ne vem...zna bit, da bi s tem novim načinom še bolj zjebali omrežje. Več trošiš, več "profitiraš".

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

telexdell ::

Točno tako! Večjo kot imaš porabo kWh ob neki moč v kWh ceneje te bo prišlo glede na trenutni obračun. Pozimi v prvem bloku imajo podjetja zaradi ogrevanja in razsvetljave opazno večjo trenutno porabo v kW kot pa spomladi ali poleti (pri nas je okoli 20% razlike). Sedaj plačujemo konice toliko kot porabimo in gledamo, da plačamo čim manj. Po novem pa v višjih blokih dogovorjena moč ne more biti nižja, kot je v nižjem bloku bodo podjetniki obremenjavli omrežje povsem neracionalno, saj prihraniti itak ne bodo mogli kaj.
Čeprav novi sistem oglašujejo kot pomoč omrežju ob prevelikih obremenitvah je dejansko kraja pri belem dnevu, za omrežje pa se jim očitno j...e.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

OK.d ::

joez7 je izjavil:

panja003 je izjavil:

Mogoče kdo ve zakaj na Moj elektro na svojem merilnem mestu še vedno nimam podatkov o moči po blokih, katera mi je bila namerjena? Imam SE z letnim netmeteringom.

 Moj elektro

Moj elektro



Tudi meni, po menjavi števca, je vrednost prazna.
Se je pa pojavila kljukica desno, in preko nje je možno spremeniti bloke.
Bom pa še počakal, če bodo sami kaj spreminjali.
Kako je, če sam spremenim, se upošteva in zaračunava takoj, in je isto kot za ostale, prvo informativno in 2026 zaračunavanje? Ali takoj zaračunavanje?

Takoj zaračunajo.
LPOK.d

Magic1 ::

Torej zdaj bo imelo kup ljudi na izbiro, da plačuje 60€ samo za priključno moč, oziroma samovoljno zmanjšajo in upajo, da ne bodo presegli in spet plačali 60€, zaradi visokih penalov. Po moje je še pol slovenije na starih števcih in še veliko je takih, kateri imajo nove in sploh še nimajo dostopnih podatkov. Dober je ta elektro lobij, dober biznis so si zrihtal, imajo top infiltratorja, ki vse dopušča.
Magic

Lonsarg ::

Če hočejo da folk dejansko kaj pazi/prilagaja glede moči bodo morali realtime prilagoditev brez javljanja vnaprej implementirat.

Torej en mesec pazis naslednji mesec avtomatsko manjša položnica, to je edino smiselno če se hoče spodbujat. Če se bo pa kot je v trenutnem predlogu zahtevalo da vnaprej izračunaš koliko nizko si upaš da ni penalov, bo pa večina imela rezervo in potem tudi prilagajali ne bodo. Z izjemo par entuziastov.

Magic1 ::

Prvo bi morala bit sploh možnost, da ljudje sploh vidijo koliko porabijo. Trenutno to sploh ni možno spremljat porabo brez dodatne opreme. Šele za mesec nazaj načeloma z novi števci dobiš podatke za bloke. Zdaj pa ugotovi, kaj si ob špici vse uporabljal. Fak, displayček je velik, zakaj ni poraba konstantno gor?!?? Glej utripanje lučke...
Magic

misek ::

Magic1 je izjavil:

Prvo bi morala bit sploh možnost, da ljudje sploh vidijo koliko porabijo.
To bi pomenilo OGROMNO dodatne opreme. Dejansko pa ciljajo na to, da bo večina uporabnikov imela nekaj rezerve. Za vsak slučaj. Pa nekaj morebitnih prekoračitev.

Utk ::

Magic1 je izjavil:

Prvo bi morala bit sploh možnost, da ljudje sploh vidijo koliko porabijo. Trenutno to sploh ni možno spremljat porabo brez dodatne opreme. Šele za mesec nazaj načeloma z novi števci dobiš podatke za bloke. Zdaj pa ugotovi, kaj si ob špici vse uporabljal. Fak, displayček je velik, zakaj ni poraba konstantno gor?!?? Glej utripanje lučke...

Ne samo to, ti dobiš račun npr. 10.11, če takoj javiš novo moč, bo ta veljala šele za december.

MadMax ::

Če ti vmes recimo crkne toplotna in se moraš gret na el. grelce ali kaloriferje, bankrotiraš v dveh tednih...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

gort ::

Ja... Lahko si malo pomagaš s klimo za kratko premostitev - kar pa žal ne rešuje problema s sanitarno vodo.

telexdell ::

gort je izjavil:

Ja... Lahko si malo pomagaš s klimo za kratko premostitev - kar pa žal ne rešuje problema s sanitarno vodo.

Pa še klimo moraš imeti!
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

gort ::

telexdell je izjavil:

Pa še klimo moraš imeti!

No, to se skoraj razume zaradi poletja ampak to res ni nek luksuz, imamo pa precej močne zaradi dojete zmrzljivosti/vročičnosti... Mimogrede, pri nas tč spet dela nekaj dni - sploh ne spreminjamo režima, temperatura je edini sprožilec.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gort ()

telexdell ::

gort je izjavil:

telexdell je izjavil:

Pa še klimo moraš imeti!

No, to se skoraj razume zaradi poletja ampak to res ni nek luksuz, imamo pa precej močne zaradi dojete zmrzljivosti/vročičnosti... Mimogrede, pri nas tč spet dela nekaj dni - sploh ne spreminjamo režima, temperatura je edini sprožilec.

Lepo, da imaš ti klimo, da si lahko pomagaš z njo tudi ob okvari TČ. Veliko lastnikov TČ pa tega privilegija nima. Mogoče ne vidijo potrebe, saj pri starejši masivni gradnji poleti v prostorih ne prihaja do pregrevanj ali si tega enostavno ne morejo privoščit. Imajo pa skoraj vsi grelce poleg TČ. To pa je voda na mlin za plačilo penalov in pa visoke dogovorjene moči.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

gort ::

Ti tole najedanje raje prihrani za Duško Godino od agen-rs, forum ali jaz ŽAL nisva ustrezna naslovnika, ki forsira z novimi omrežninami. Klimo (no, dve, pošteno) smo nabavili namenoma tudi ozaveščeno kot rezervo, zato so grelno/hladilne. Po branju našega uporabniškega primera, bo mogoče še kdo ravnal podobno, sem tudi opozoril na težavo glede sanitarne vode.

Magic1 ::

misek je izjavil:

Magic1 je izjavil:

Prvo bi morala bit sploh možnost, da ljudje sploh vidijo koliko porabijo.
To bi pomenilo OGROMNO dodatne opreme. Dejansko pa ciljajo na to, da bo večina uporabnikov imela nekaj rezerve. Za vsak slučaj. Pa nekaj morebitnih prekoračitev.

Vse je na novih števcih. Velik zaslon in vse podatke se shranjuje. Samo nekomu ni bilo v interesu, da se to naredi v takšni obliki, da bi bili podatki enostavno vidni za uporabnika. Ne vem v čem je fora, da se trenutna poraba prikazuje v obliki utripanja lučke, ko imaš zraven zaslon, ki je praktično 80% prazen. Verjetno je bil dizajniran v času, ko moč in poraba še nista bila problematični. A zdaj bi na hitro uvedli spremembe, tehnika pa je iz drugih časov...
Magic

telexdell ::

gort je izjavil:

Ti tole najedanje raje prihrani za Duško Godino od agen-rs, forum ali jaz ŽAL nisva ustrezna naslovnika, ki forsira z novimi omrežninami. Klimo (no, dve, pošteno) smo nabavili namenoma tudi ozaveščeno kot rezervo, zato so grelno/hladilne. Po branju našega uporabniškega primera, bo mogoče še kdo ravnal podobno, sem tudi opozoril na težavo glede sanitarne vode.

Forum je namenjen izmenjavi izkušenj ne pa posploševanju svojega standarda na celotno populacijo. Trenutno poteka debata o subvenciji in starem kotlu. Če imaš klimo, je to v primeru okvare TČ dobra alternativa. Ni pa to poceni stvar in zato si je ne more privoščiti vsak. Velika večina ljudi pa ob prehodu iz nekega vira na TČ ima še vedno stari kotel. Torej, ga obdržati ali raje vzeti večjo subvencijo in kakšne so lahko težave ene ali druge odločitve?

PS- sam imam poleg TČ še 2,5 in 3,5 kW klimi. Imam tudi 60 l električni bojler in pa 300 l bojler z grelcem. Pa ne ponujam te rešitve drugim kot edine zveličavne.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

gort ::

Glede česa domnevaš, da je to bil nek nasvet in bi naj bil edini zveličaven? Navadno je tako, da če jaz kaj svetujem, mi to trga žep, če pa dam samo nek nezavezujoč prispevek, mi je gladko vseeno, če ga sploh kdo upošteva. Pozabi, gladko bmk, kako imaš ti rešeno, kako imajo drugi rešeno ali če bi/bo nova omrežnina spravila dobesedno koga na kant... Mislim, karkoli, dokler se mi ne začne zoprno najedati - če pa že merimo dolžine onetov s temi klimami, imamo močnejše.

feryz ::

Resno to predlagate?
Da zaradi tega, ker so si izmislili neke nove tarife in penale, hkrati pa ljudem niso omogočili vpogleda v trenutno porabo in prekoračitve, naj zdaj folk na veliko kupuje električne števce, šelije in klime?
In programira HA?

Jaz sem svoje povedal. Zame je nezakonito, če ne še kaj več, da te kaznujejo brez da imaš možnost vedenja, da si v prekršku. In bi jaj... odtrgal tistemu, ki je izumil tole. Ali pa pič.. zamašil.
Ima da prileti obvestilo ljudem tisto sekundo, ko si v prekoračitvi. Pa naj se odločijo, če so pripravljeni to plačati.
Ali pa naj se lopovi tega ne gredo.

gort ::

Ja, eni se izkustveno ne zanesemo na 'neizprosno mačeho državo', zato si takšne pripravimo sami. Če bodo ostale nerabne, nič hudega, ne bodo prve, tudi zadnje ne.

hruske ::

feryz je izjavil:


Jaz sem svoje povedal. Zame je nezakonito, če ne še kaj več, da te kaznujejo brez da imaš možnost vedenja, da si v prekršku. In bi jaj... odtrgal tistemu, ki je izumil tole. Ali pa pič.. zamašil.
Ima da prileti obvestilo ljudem tisto sekundo, ko si v prekoračitvi. Pa naj se odločijo, če so pripravljeni to plačati.
Ali pa naj se lopovi tega ne gredo.


Hah, se strinjam.

Najboljše obvestilo je, da ti kar elektriko ven vrže. Itak imajo tako tudi v Španiji, po kateri se zgleduje naša metolodologija, samo kaže, da se naši niso poupdatali iz španskih izkušenj. V vsakem primeru mora obstajat opcija, da izbereš, da ne boš plačeval kazni, vsaj za gospodinjski odjem.
Rad imam tole državico. <3

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hruske ()

Mato989 ::

hruske je izjavil:

feryz je izjavil:


Jaz sem svoje povedal. Zame je nezakonito, če ne še kaj več, da te kaznujejo brez da imaš možnost vedenja, da si v prekršku. In bi jaj... odtrgal tistemu, ki je izumil tole. Ali pa pič.. zamašil.
Ima da prileti obvestilo ljudem tisto sekundo, ko si v prekoračitvi. Pa naj se odločijo, če so pripravljeni to plačati.
Ali pa naj se lopovi tega ne gredo.


Hah, se strinjam.

Najboljše obvestilo je, da ti kar elektriko ven vrže. Itak imajo tako tudi v Španiji, po kateri se zgleduje naša metolodologija, samo kaže, da se naši niso poupdatali iz španskih izkušenj. V vsakem primeru mora obstajat opcija, da izbereš, da ne boš plačeval kazni, vsaj za gospodinjski odjem.



Opcija da ne plačaš kazni je da plačuješ max priklop možen pol boš skoraj težko prekoračil
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

delavec44 ::

feryz je izjavil:

Resno to predlagate?
Da zaradi tega, ker so si izmislili neke nove tarife in penale, hkrati pa ljudem niso omogočili vpogleda v trenutno porabo in prekoračitve, naj zdaj folk na veliko kupuje električne števce, šelije in klime?
In programira HA?

Jaz sem svoje povedal. Zame je nezakonito, če ne še kaj več, da te kaznujejo brez da imaš možnost vedenja, da si v prekršku. In bi jaj... odtrgal tistemu, ki je izumil tole. Ali pa pič.. zamašil.
Ima da prileti obvestilo ljudem tisto sekundo, ko si v prekoračitvi. Pa naj se odločijo, če so pripravljeni to plačati.
Ali pa naj se lopovi tega ne gredo.


Se strinjam. Naj števec omeji porabo (ne rabi ven ruknit) in ti dajo opcijo (neko aplikacijo na telefonu), da dovoliš enkraten presežek in za koliko časa.

To da vidiš penale v najboljšem primeru naslednji dan na Moj Elektro ali v najslabšem naslednji mesec na položnici je nepoštena poslovna praksa.

Jebomir ::

Povej to merjascu Mervarju, ki je lepo hladno povedal, da "tako pač mora bit"

bbbbbb2015 ::

feryz je izjavil:

Resno to predlagate?
Da zaradi tega, ker so si izmislili neke nove tarife in penale, hkrati pa ljudem niso omogočili vpogleda v trenutno porabo in prekoračitve, naj zdaj folk na veliko kupuje električne števce, šelije in klime?
In programira HA?

Jaz sem svoje povedal. Zame je nezakonito, če ne še kaj več, da te kaznujejo brez da imaš možnost vedenja, da si v prekršku. In bi jaj... odtrgal tistemu, ki je izumil tole. Ali pa pič.. zamašil.
Ima da prileti obvestilo ljudem tisto sekundo, ko si v prekoračitvi. Pa naj se odločijo, če so pripravljeni to plačati.
Ali pa naj se lopovi tega ne gredo.


Podpišem +1!

delavec44 je izjavil:

feryz je izjavil:

Resno to predlagate?
Da zaradi tega, ker so si izmislili neke nove tarife in penale, hkrati pa ljudem niso omogočili vpogleda v trenutno porabo in prekoračitve, naj zdaj folk na veliko kupuje električne števce, šelije in klime?
In programira HA?

Jaz sem svoje povedal. Zame je nezakonito, če ne še kaj več, da te kaznujejo brez da imaš možnost vedenja, da si v prekršku. In bi jaj... odtrgal tistemu, ki je izumil tole. Ali pa pič.. zamašil.
Ima da prileti obvestilo ljudem tisto sekundo, ko si v prekoračitvi. Pa naj se odločijo, če so pripravljeni to plačati.
Ali pa naj se lopovi tega ne gredo.


Se strinjam. Naj števec omeji porabo (ne rabi ven ruknit) in ti dajo opcijo (neko aplikacijo na telefonu), da dovoliš enkraten presežek in za koliko časa.

To da vidiš penale v najboljšem primeru naslednji dan na Moj Elektro ali v najslabšem naslednji mesec na položnici je nepoštena poslovna praksa.


Števec dvomim, da ima kakšen limiter, kvečjemu da daš ljudem opcijo, da spremljajo porabo v realnem času in se zavestno odločijo, da bodo plačali penale ali pa se odločijo, da jim števec ven vrže elektriko, če pridejo do meje zakupljene obračunske moči.

Vse ostalo je lopovščina. Podpišem!

Zgodovina sprememb…

starfotr ::

delavec44 je izjavil:

feryz je izjavil:

Resno to predlagate?
Da zaradi tega, ker so si izmislili neke nove tarife in penale, hkrati pa ljudem niso omogočili vpogleda v trenutno porabo in prekoračitve, naj zdaj folk na veliko kupuje električne števce, šelije in klime?
In programira HA?

Jaz sem svoje povedal. Zame je nezakonito, če ne še kaj več, da te kaznujejo brez da imaš možnost vedenja, da si v prekršku. In bi jaj... odtrgal tistemu, ki je izumil tole. Ali pa pič.. zamašil.
Ima da prileti obvestilo ljudem tisto sekundo, ko si v prekoračitvi. Pa naj se odločijo, če so pripravljeni to plačati.
Ali pa naj se lopovi tega ne gredo.


Se strinjam. Naj števec omeji porabo (ne rabi ven ruknit) in ti dajo opcijo (neko aplikacijo na telefonu), da dovoliš enkraten presežek in za koliko časa.

To da vidiš penale v najboljšem primeru naslednji dan na Moj Elektro ali v najslabšem naslednji mesec na položnici je nepoštena poslovna praksa.



:))

In kako naj števec omeji brez da izklopi? A misliš da ima noter DN20 zasun in ti ga malo priprejo?

starfotr ::

Nove tarife so uvedene izključno samo zato, ker imamo netmetering in anomalije v sistemu. Anomalije so obnovljivi nestalni in nezanesljivi viri.

Preden smo imeti te zadeve, so bile cene bolj ali manj enake skozi leta - 50 eur/MWh.


https://ec.europa.eu/eurostat/statistic...

Zaključek je samo en. Več imamo obnovljivih virov brez plačila goriva, višje so cene. Moralo bi biti ravno obratno. Pa ni.

Utk ::

Tako je. Cene elektrike so šle gor zarad negativnih cen elektrike iz panelov, ne pa zarad 5x dražjega plina. Končno je nekdo razložil Evropi problem, in to ekskluzivno na slotechu. Kako srečni smo lahk, da živimo v dobi staregafotra.

Invictus ::

Utk je izjavil:

Tako je. Cene elektrike so šle gor zarad negativnih cen elektrike iz panelov, ne pa zarad 5x dražjega plina. Končno je nekdo razložil Evropi problem, in to ekskluzivno na slotechu. Kako srečni smo lahk, da živimo v dobi staregafotra.

Kar poglej Energiewende v Nemčiji, kjer so vsi prišli do istih zaključkov, samo Nemci ne.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Utk ::

Elektrika v Nemčiji stane enako kot pri nas, cent gor ali dol, razlika je v davkih. Vse drugo so pravljice za lahko noč.
Draga je pa bila že prej, ker so se zanašali na plin, ki je bil zmeraj najdražji za delat elektriko.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

starfotr ::

https://strom-report.com/electricity-pr...

Nisem vedel je da 100 % razlika v ceni samo kak cent absolutne razlike.

Od tod vidim, da je PV fanboyem matematika španska vas.

Utk ::

Človek, ki ne zna prebrat enostavnega stavka, marsičesa ne ve.

MadMax ::

Utk je izjavil:

Tako je. Cene elektrike so šle gor zarad negativnih cen elektrike iz panelov, ne pa zarad 5x dražjega plina. Končno je nekdo razložil Evropi problem, in to ekskluzivno na slotechu. Kako srečni smo lahk, da živimo v dobi staregafotra.

Cena je šla gor iz preprostega razloga: ker lahko. Različne detajlnejše razlage pa so takorekoč dobesedno padle z neba (Ukrajina, potem pa dalje).
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.
««
60 / 65
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kurilna sezona 2023 (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
26424955 (1347) DamijanD
»

Obremenitev varovalk (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
789659 (6184) Lonsarg
»

V Indiji elektrika podnevi že cenejša kot ponoči (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
8815247 (7155) bosmla

Več podobnih tem