» »

Čuden problem z BRUMOM v zvočnikih

Čuden problem z BRUMOM v zvočnikih

eric_cartman ::

Živjo!

Imam čuden problem z BRUMOM v zvočnikih zaradi receiverja(!).
AV Reciever: Pioneer VSX-329

Vse druge težave sem že izločil - več hiFi zvočnikov, priključitev na 1 leto staro električno omrežje s svojo omarico (novogradnja) - pri vseh zvočnikih se pojavlja BRUM.
Zamenjal tudi napajalni kabel in kable do zvočnikov.

Slučajno pa sem ugotovil, da se ob pritisku na gumb DIMMER, ki zatemni ekran spreminja jakost BRUM-a. Če je DIMMER nastavljen na najmanjšo jakost (čisto zatemnjen ekran) je brnenje v zvočniku bolj tiho, ker brni z veliko nižjo frekvenco. Medtem, ko če je svetlost ekrana na najsvetlejše je televizija/poslušanje glasbe praktično nemogoče, ker je brum tako močan in brni z višjo frekvenco, da me posledično boli glava.

Nimam pojma koliko in kako zahtevna so taka popravila - tega se ne bi lotil sam. A morda ve kdo kakšna je cena takšnih popravil oz. ali se to sploh da popraviti? Nek čisto majhen brum se je pojavil že na začetku.. Ampak tisto je bilo skoraj neslišno.. Zdaj pa je res že zelo moteče.

Hvala.

Lp

A. Smith ::

Osnovno vprašanje. Ali imaš TV in HiFi priključena na isto vtičnico? Da ali ne?

Dodatno vprašanje: kaj se zgodi, če odklopiš TV in priklopiš en vir brez ozemljitve - mp3 player, telefon, discman... ?
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: A. Smith ()

TOP ::

Imaš morda priključeno preko podalška imel podobno težavo.

ToniT ::

Na kabel od TV do HiFi zaporedno zveži 3 1pF kondenzatorje (vsakega na svojo žico) in bo brum izginil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ToniT ()

A. Smith ::

Tudi, če zemeljsko zanko zmanjša, bo brum izginil. Saj ni treba takoj začet lotat (če sploh zna), če lahko problem rešiš z enim podaljškom.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Likalnik ::

Ali imas Telemach? Meni je ta brum povzrocal telemachov kabel (beli) izklopi ga ven in poslusaj, ce brum izgine.
Ce je to razlog ti telemach uredi zadevo z eno napravo katera onemogoca ta zvok

Kvatebrigic ::

Torej, če si izoliral problem na reciever (zamenjal zvočnike, kable, poskusil čisto osnovno konfiguracijo - brez vezave na TV) in si siguren da brum prihaja iz recieverja, potem je po vsej verjetnosti odpovedal kak kondenzator napajalnega dela v recieverju. Ali je to res brum (50Hz) ali je frekvenca višja? Omenjaš da se pri nastavitvi dimmerja ta brum spreminja - če je frekvenca višja od 50Hz je verjetno šel izhodni kondenzator switcherja, ki nastavlja svetlost ekrana. Ta šum potem pride do izhoda in na zvočnike...
To ti bo popravil vsak dober elektronik ki razume delovanje audio ojačevalnikov in moderne elektronike. Vprašanje pa je za kak denar. Če boš stran metal, se javi ;)

eric_cartman ::

Hvala za vse nasvete. Bom potestiral tiste, katere sem sposoben :) Štroma ne bi prčkal do te mere, ker sem presedlal na računalniške vode in bom še kaj drugega skuril. :) Očitno bom denar stran metal.

Sicer pa ne vem, če se gre tu za čisto tipičen brum (50Hz), ker se jakost in višina tona spreminjata.

Če odgovorim še na ostala vprašanja..
A1 imam - torej pri TV-ju a1 tv box.

Poskusil preko podaljška in brez. Problem je ostajal. Izklopil sem čisto vse ostalo in imel priklopljen samo 1 zvočnik. Potem sem čisto za rezervo odklopil tudi ta zvočnik in gor priključil 1 speaker iz kompleta Logitech Z906. Brnenje še vedno ostajalo.

Od tu dalje pa.. Ne vem če mi ni v tem momentu lažje prijet za receiver in ga prinest do kakšnega servisa.
Če v okolici Ljubljane(domžalski del) oz. Ljubljani kdo koga pozna oz. priporoča bom vesel.

Kvatebrigic ::

http://www.hq.si/ Tole je v tvojem koncu. Žal nimam nobene izkušnje z njimi, tako da ne vem ali so za kaj. Poskusi.
Če bi mi časovno zneslo bi z veseljem pogledal, pa žal ne gre.

fpbs ::

Kvatebrigic je izjavil:

Torej, če si izoliral problem na reciever (zamenjal zvočnike, kable, poskusil čisto osnovno konfiguracijo - brez vezave na TV) in si siguren da brum prihaja iz recieverja, potem je po vsej verjetnosti odpovedal kak kondenzator napajalnega dela v recieverju. Ali je to res brum (50Hz) ali je frekvenca višja? Omenjaš da se pri nastavitvi dimmerja ta brum spreminja - če je frekvenca višja od 50Hz je verjetno šel izhodni kondenzator switcherja, ki nastavlja svetlost ekrana. Ta šum potem pride do izhoda in na zvočnike...
To ti bo popravil vsak dober elektronik ki razume delovanje audio ojačevalnikov in moderne elektronike. Vprašanje pa je za kak denar. Če boš stran metal, se javi ;)

Edin pameten nasvet.

bf4ed ::

Če ni problem v recieverju samem, kar sumim da je, probaj izvor povezat z optičnim kablom če je opcija.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

brum v zvočnikih kriv je štrom!

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
418444 (5665) settler
»

Težave onkyo receiver + jamo zvočniki

Oddelek: Zvok in slika
221894 (1589) delfinus
»

brni v zvočnikih. pomagajte!

Oddelek: Zvok in slika
222981 (2611) zavajon
»

odstranitev bruma

Oddelek: Pomoč in nasveti
131462 (1151) nokia6310
»

težava zvok in ojačevalec

Oddelek: Zvok in slika
51708 (1611) nokia6310

Več podobnih tem