» »

Jedrska energija - zelena energija

Jedrska energija - zelena energija

Temo vidijo: vsi

nevone ::

Kaj menite o tej pobudi?

Jaz mislim, da je to edino kar nas lahko reši pred pomanjkanjem električne energije in obenem zadosti okoljevarstvenim ambicijam.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Jazon ::

Jaz podpiram to pobudo v kolikor se bo še naprej razvijalo evropske tehnologije, ter proizvodnjo v Evropi. Torej da je zanka zaprta in vključuje evropske države pri razvoju, gradnji, proizvodnji in razgradnji modernih jedrskih elektrarn, ki jih lahko označimo za obnovljive.

Evropska trajnostna jedrska industrijska pobuda dela na razvoju jedrskih elektrarn četrte generacije.
Zasleduje se cilje:
- večjega izkoristka goriva, (100 do 300x).
- širši razpon oblik in vrst goriva.
- izboljšana varnost z delovanjem pri atmosferskem tlaku, pasivni shutdown in izogibanjem uporabe vode kot primarnega hladila.
- manj radioaktivnega odpadka in z razpolovno dobo nekaj stoletij namesto nekaj tisočletij.
in najpomembnejše
- zaprt jedrski cikel, kar pomeni zmožnost uporabe obstoječih jedrskih odpadkov za proizvodnjo elektrike.

Zadnja točka je ključna za argumentacijo jedrske energije kot obnovljive energije.

Trenutna definicija namreč za obnovljivo šteje energijo Sonca in geotermalno energijo, ki je generirana iz razpada radioaktivnih izotopov v Zemlji. Razmerje med ustvarjanjem naravnega vira in proizvodnjo tega vira iz narave v tehnosfero mora biti enako ali večje kot ena.

S trenutnimi tri-gen reaktorji nismo tam, ker je U-235 omejen vir. Z novimi oplodnimi reaktorji pa lahko proizvedemo več goriva (Pu-239) kot ga porabimo. Več kot ena!

Še enkrat!

Jaz podpiram to pobudo v kolikor se bo še naprej razvijalo evropske tehnologije, ter gradnjo in proizvodnjo v Evropi. Torej da je zanka zaprta in vključuje evropske države pri razvoju, gradnji, proizvodnji in razgradnji modernih jedrskih elektrarn, ki jih lahko označimo za obnovljive.

feryz ::

Pa saj jedrska se že šteje kot zelena. Na vseh kartah, ki jih packajo skupaj.
Janez pa sere, kot vedno. Tehnologija ni popolnoma nič napredovala od Černobila, vsaj tod naokrog ne. Je še kar ista, kot je takrat bila. Par ventilov so dodali in to je to.

widj3098dj32 ::

nevone je izjavil:

Kaj menite o tej pobudi?

Jaz mislim, da je to edino kar nas lahko reši pred pomanjkanjem električne energije in obenem zadosti okoljevarstvenim ambicijam.

o+ nevone

Logicno, nazalost nas je kult zelenih za 20 let uspaval in kratil cas, obenem pa ne nehajo.

Samael ::

@Jazon, hvala za argumentiran on-topic prispevek in dvema za tem ne hvala za intelektualno podhranjen gostilniški zmazek, ki sta ga sproducirala in delila z vsemi nami bralci.
Samael != Samuel

Adder ::

Jederska energija je dbest, zelene hipije je treba obsevat.

Valvoline ::

Jedrska je v bistvu edina prava zelena energija, ves ostali OVE klumparaj je nateg na kvadrat.

Reycis ::

Valvoline je izjavil:

Jedrska je v bistvu edina prava zelena energija, ves ostali OVE klumparaj je nateg na kvadrat.

¸Nekaj let nazaj sem bil na enem starem mlinu, ki je imel možnost tudi poganjat 3.6kw generator. Ne vem kako je jedrska bolj "zelena" od tega. Pretočne hidro, geotermalne in pa kogeneracija z biomaso so čisto zelene. Se pa strinjam, da je solarna in vetrna energija zares zelena samo do neke mere in še to ob pogoju, da bo nekoč materiale možno 99% reciklirati.

Ta tehnologija iz tega članka bo na voljo šele po resetu (depopulaciji). Pred tem pa je v scenariju gromozanska energetska kriza.
Diversity is our greatest strength

MadMax ::

Reycis je izjavil:

Nekaj let nazaj sem bil na enem starem mlinu, ki je imel možnost tudi poganjat 3.6kw generator. Ne vem kako je jedrska bolj "zelena" od tega.

Zeleno je zato, ker je zapuščina.
Daj danes naredi nov mlin na kakšni reki iz nule. Oz. na vsak km enega.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMax ()

fikus_ ::

Na nivoju EU bi se morali dogovoriti, da bi proizvajali tipske JE, nekaj razredov moči. To bi pocenilo razvoj in tudi gradnjo, ter zagnalo EU gospodarstvo, ker bi denar ostal tukaj.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

FrRoSt ::

nevone je izjavil:

Kaj menite o tej pobudi?

Jaz mislim, da je to edino kar nas lahko reši pred pomanjkanjem električne energije in obenem zadosti okoljevarstvenim ambicijam.

o+ nevone

To je edina možnost, da zmanjšamo fosilce in izpuste C02!

Za Evropo, za Butale in za Svet!
:)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

TheBlueOne ::

Reycis je izjavil:


¸Nekaj let nazaj sem bil na enem starem mlinu, ki je imel možnost tudi poganjat 3.6kw generator. Ne vem kako je jedrska bolj "zelena" od tega.


NEK ima kapaciteto 5.7TWh letno. To je nekje 5700000000kWh letno proti 31536 kWh. Ce racunam prav sledi, da NEK zamenjas z vec kot 180000 takimi elektrarnami, kar pa verjetno ni vec zeleno. Ali racunam narobe, ker nisem vajen tako velikih stevilk. :D

FrRoSt ::

TheBlueOne je izjavil:

Reycis je izjavil:


¸Nekaj let nazaj sem bil na enem starem mlinu, ki je imel možnost tudi poganjat 3.6kw generator. Ne vem kako je jedrska bolj "zelena" od tega.


NEK ima kapaciteto 5.7TWh letno. To je nekje 5700000000kWh letno proti 31536 kWh. Ce racunam prav sledi, da NEK zamenjas z vec kot 180000 takimi elektrarnami, kar pa verjetno ni vec zeleno. Ali racunam narobe, ker nisem vajen tako velikih stevilk. :D

Moraš še deliti z dve, ker je samo polovica NEK slovenske elektrike! ;)

Drugače pa, ne gre za to, koliko mlinčkov bomo potrebovali namesto NEK, ampak zato, koliko jih bomo potrebovali za TEŠ6! :O
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

mertseger ::

Deli z 2, blok 6 je do sedaj proizvajal dobre 3 TWh letno oziroma več kot NEK samo za Slovenijo.

Koraaz ::

Jedrska energija je super, še bolje pa bi bilo, če bi namesto urana uporabljali torij.

blay44 ::

Sej Francoze razumem. Sam, da so naši pripravljeni plavati v dreku pa....
Ostali so pa itak tretji svet.

WhiteAngel ::

Se načeloma strinjam z OPom. Težava je v tem, da tako premog kot dizel v mestih so bad m'kay odvisno od aktualne politike in hypa. Pred 30 leti smo se v šoli učili o bad m'kay CFCjih v hladilnikih in sprayih (danes jih razen kitajskih fabrik na novicah s-t nihče ne omenja), ker povzročajo ozonsko luknjo, pa o kislem dežju (SO2 že lep čas merimo in težka industrija v Slo ne izpušča več tega). Ne vem, kaj bo čez 20 let tisti grešni kozel. Mogoče litijske baterije (tako kot azbest pred 50 leti), mogoče blato iz čistilnih naprav, mogoče embalaža, ki jo danes odlagamo v rumene kante, kaj vem, mohoče star asfalt ali kritina ali vinil v kuhinji ali kondomi ali čipi?

Zmeren napredek tako v jedrski energiji, fotovoltaiki, vetrnicah, baterijah, je vedno dobrodošel. Tale hype o "zeleni" energiji preko trupel (beri: raje brez elektrike kot da imamo CO2 odtis) pa EU bolj škodi kot koristi. Zato velik DA jedrski energiji. Že Krško tehnologija iz 70ih s šleparjem visoko in srednje radioaktivnih odpadkov na leto je po mojem v redu kompromis.

FrRoSt ::

WhiteAngel je izjavil:

Se načeloma strinjam z OPom. Težava je v tem, da tako premog kot dizel v mestih so bad m'kay odvisno od aktualne politike in hypa. Pred 30 leti smo se v šoli učili o bad m'kay CFCjih v hladilnikih in sprayih (danes jih razen kitajskih fabrik na novicah s-t nihče ne omenja), ker povzročajo ozonsko luknjo, pa o kislem dežju (SO2 že lep čas merimo in težka industrija v Slo ne izpušča več tega). Ne vem, kaj bo čez 20 let tisti grešni kozel. Mogoče litijske baterije (tako kot azbest pred 50 leti), mogoče blato iz čistilnih naprav, mogoče embalaža, ki jo danes odlagamo v rumene kante, kaj vem, mohoče star asfalt ali kritina ali vinil v kuhinji ali kondomi ali čipi?

Zmeren napredek tako v jedrski energiji, fotovoltaiki, vetrnicah, baterijah, je vedno dobrodošel. Tale hype o "zeleni" energiji preko trupel (beri: raje brez elektrike kot da imamo CO2 odtis) pa EU bolj škodi kot koristi. Zato velik DA jedrski energiji. Že Krško tehnologija iz 70ih s šleparjem visoko in srednje radioaktivnih odpadkov na leto je po mojem v redu kompromis.


Onesnaženje s plastiko in mikroplastiko je in bo že en tak problem! se ne bo razgradila še stoletja!

Zato je trajnostno en tak velik problem! Populacija ljudi se bo še povečevala! Antropocen! :O
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

kow ::

WhiteAngel je izjavil:

Se načeloma strinjam z OPom. Težava je v tem, da tako premog kot dizel v mestih so bad m'kay odvisno od aktualne politike in hypa.


Ce prav razumem, mi zadeva smrdi zaradi politike in hypea, v resnici pa ima vonj po rozicah ter ne skodi zdravju?
Hvala za morebitna dodatna pojasnila!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nekaj čudnega se dogaja: Zlogalasni TEŠ6 in premogovnik velenje na robu bankrota, gov (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15125227 (20386) kotanyi
»

EU lani pridobila več elektrike iz obnovljivih virov kakor iz fosilnih (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
12816557 (12793) hruske
»

Jedrske nesreče in obveščanje javnosti (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Problemi človeštva
25041866 (24015) jype
»

So prihodnost "betonske baterije"? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
9723900 (19514) vostok_1
»

Siemens izstopa iz jedrskega posla

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
257578 (6384) Looooooka

Več podobnih tem