» »

Novodobno suženjstvo

Novodobno suženjstvo

1 2 3
4
5

solatko ::

WizzardOfOZ - Na EF imamo samo teoretike, ki učijo ekonomske zakonitosti iz prejšnjega stoletja, niti en pa ni uspel s kakšnim svojim projetktom. Na boljših ameriških univerzah, razlagajo ekonomisti kot je Bill Gatess, bankirji, lastniki velikih privatnih podjetij, borzniki,..... pri nas pa teoretiki tipa Mencinger in podobni luzerji, namesto, da bi jim razlagal Igor Akrapovič, Igor Triler, Zoran Jankovič,.... edini, ki je vsaj okusil delovanje in vodenje oddelkov v mednarodnih bankah je Mojmir Mrak.
Delo krepa človeka

DjJuvan ::

Sej lahko v praksi vidimo, kako zgleda medijski #fakenews linč, ko uspešen poslovnež vstopi v politiko in sesuje ustaljen politični parket. Trump.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DjJuvan ()

solatko ::

DjJuvan - Saj vidimo pri nas - Zoran Jankovič. Cel kup "afer" za 30 let aresta, niti ene obtožnice, ki bi pila vodo.
Delo krepa človeka

12c0 ::

Scaramouche1 je izjavil:

Kot vidim smo bili brez procesorjev in Amerike mrzli, pa tudi te štorije da smo delali vse naj, se dostikrat napihne do nenormalnih višin kar pojasnjuje ta del;

Kot kaže pa so se takrat vodilni v Jugoslaviji ustrašili, saj so srečanje Gorbačova z inženirji Iskre Delte preprečili tako, da so direktorju Škrubeju z injekcijo v telo vbrizgali snov, zaradi katere je naenkrat dobil visoko vročino. Kot pravi v knjigi Škrubej, je šlo za načrtovano diverzijo, saj se je oblast zbala, da bi računalniško podjetje, ki ga ni nihče dobro nadzoroval, zaradi proizvodnje strateških računalniških sistemov postalo premočno.

Vem to bi bilo podjetje Apple, samo je spet nekdo not skočil, prej bi rekel da jim je nekaj kar je bilo dovolj dobro za Kitajce skup spacal, ko je blo treba pa iti v višine zmanjkal jajc in seveda kot se na balkanu spodobi vrgli v vodo...




Vprašal si: "Kje je eno Yu podjetje dobilo tako pogodbo z tujci?"
Solatko ti je naštel nekaj podjetij, jaz sem ti prilepil še delček zgodovine Slovenije, ti pa vztrajno zanikaš dejstva. Tipično desničarstvo.

Napisal si, da so se v Jugi vozili v fičkih, danes pa imate Tuška. Problem je, ker Tušek v avtomobile vgrajuje audijeve motorje in ostalo tujo tehnologijo, motijo te pa ameriški CPUji pri Iskri.
Navedel si še primer Pipistrela, ki bi bil brez tujega znanja prizemljen.

Jamral si, da je v Jugoslaviji Slovenijo onemogočal Beograd. Ivo je podjetje ustanovil v Jugoslaviji, šel je v Beograd in vprašal, če lahko proizvaja letala, Srbi so se smejali, rekli "vi ludi Slovenci" in mu poštampljali papirje.
Pa veš zakaj? Zato, ker je Tito še mnogo pred tem rekel, da smo Slovenci najbolj inovativen narod in da bomo mi popeljali ime Jugoslavije v Svet, kar smo tudi naredili, ti pa ta del zgodovine zanikaš, ker v resnici sovražiš Slovence in Slovenijo, desničarji so te prepričali, da pred plebiscitom, Slovenija ni obstajala, ker da je bilo vse diktirano iz Beograda.

Je treba ločit razvoj, tehnologijo in politiko, ti tega nisi sposoben, ker so te zmanipulirali, da slepo verjameš v pravljico, da vse, ka rje bilo v Jugoslaviji, je bilo slabo, in vsi so bili nesposobni.

Če glave ne boš začel uporabljat, jo boš res samo še za frizuro imel.


Da so bile "štorije" napihnjene, si domišljaš, ker si nesposobni povprečnež ali podpovprečnež. Škrube je bil desničarjem nevaren, ker so dojeli, da je sposobnejši od njih, in če lahko vodi firmo, če lahko njegovi zaposleni izpeljejo tako pomembne projekte, potem se lahko zgodi, da bo sesul desničarsko partijo, udbo in vse.
To se dogaja tudi danes, nesposobni in podpovprečni privilegiranci podedujejo podjetja, ker pa jih je sram in strah, da bi jim zaposleni pokazali, kako se dela in jim prinašali gore denarja, zaposlujejo samo manj sposobne od sebe, sposobne pa onemogočajo, da se selijo v tujino. Tudi sposobni podjetniki se selijo, in to v države, kjer so mnogo višji davki in mnogo višje obremenitve plač.

Scaramouche1 ::

Vprašal si: "Kje je eno Yu podjetje dobilo tako pogodbo z tujci?"
Solatko ti je naštel nekaj podjetij, jaz sem ti prilepil še delček zgodovine Slovenije, ti pa vztrajno zanikaš dejstva. Tipično desničarstvo.

Pogodbe niso podpisali z Ameri, o čem ti?

Napisal si, da so se v Jugi vozili v fičkih, danes pa imate Tuška. Problem je, ker Tušek v avtomobile vgrajuje audijeve motorje in ostalo tujo tehnologijo, motijo te pa ameriški CPUji pri Iskri.
Navedel si še primer Pipistrela, ki bi bil brez tujega znanja prizemljen.

res je nekje se začne, začneš z kapaciteto ki jo imaš, potem nadaljuješ dlje, saj tudi večino ameriških podjetij vgrajuje dosti EU delov, fora je ali imaš svojo vizijo in delaš produkt ki je superioren, fičo pač v začetku ni bil!

Jamral si, da je v Jugoslaviji Slovenijo onemogočal Beograd. Ivo je podjetje ustanovil v Jugoslaviji, šel je v Beograd in vprašal, če lahko proizvaja letala, Srbi so se smejali, rekli "vi ludi Slovenci" in mu poštampljali papirje.

Oni ga niso naredili, največji napredek je zadnjih 15 let, sanjaj o Beogradu!

Pa veš zakaj? Zato, ker je Tito še mnogo pred tem rekel, da smo Slovenci najbolj inovativen narod in da bomo mi popeljali ime Jugoslavije v Svet, kar smo tudi naredili, ti pa ta del zgodovine zanikaš, ker v resnici sovražiš Slovence in Slovenijo, desničarji so te prepričali, da pred plebiscitom, Slovenija ni obstajala, ker da je bilo vse diktirano iz Beograda.


Je treba ločit razvoj, tehnologijo in politiko, ti tega nisi sposoben, ker so te zmanipulirali, da slepo verjameš v pravljico, da vse, ka rje bilo v Jugoslaviji, je bilo slabo, in vsi so bili nesposobni.


Da so bile "štorije" napihnjene, si domišljaš, ker si nesposobni povprečnež ali podpovprečnež. Škrube je bil desničarjem nevaren, ker so dojeli, da je sposobnejši od njih, in če lahko vodi firmo, če lahko njegovi zaposleni izpeljejo tako pomembne projekte, potem se lahko zgodi, da bo sesul desničarsko partijo, udbo in vse.
To se dogaja tudi danes, nesposobni in podpovprečni privilegiranci podedujejo podjetja, ker pa jih je sram in strah, da bi jim zaposleni pokazali, kako se dela in jim prinašali gore denarja, zaposlujejo samo manj sposobne od sebe, sposobne pa onemogočajo, da se selijo v tujino. Tudi sposobni podjetniki se selijo, in to v države, kjer so mnogo višji davki in mnogo višje obremenitve plač.


Glede Yuge sem na ić. Kako to da nisem na strani Beograda?

V Sloveniji je bil uradni jezik v ustanovah Srbo Hrvaščina in sem na strani Slovencev, ki so videli da je razlika v delovni mentaliteti in v ksenofobiji, kdo je pa sovražil in poniževal Slovence in se iz njih norčeval, ter jim ni dovolil svojega jezika, se ve!
Moj oče je pobegnil iz Srbije in je sam govoril da je velika razlika v mentaliteti dela in potrebi po urejenosti!
Beograd bi nas danes molzel kot kravo in vlekel iz ene vojne v drugo, Slovenija se nima kaj boriti za Srbe ki se hočejo združiti z Rusijo in sanjajo Srbijo do Tokija.
Njihova mentaliteta, ki jo jaz dobro poznam, veliko bolje kot ti, je mentaliteta prve lopte, udri bez razmišljanja!

Slovenija bi danes bila veliko bolje, če bi že v začetku šla svojo pot!
Resnično bi bila Švica Balkana!

solatko ::

Scaramouche1 - Če bi vedel in poznal, kaj je Slovenija imela ob razhodu z bivšo državo, bi ti bilo jasno, da je imela TAKRAT čisto vse pogoje, da postane vsaj enakovredna Avstriji ali Italiji, kar se tiče tehnološkega razvoja in gospodarske slike.

Ker tisti, ki so speljali osamosvojitev niso imeli v glavi težnje po boljšem življenju vseh državljanov in gospodarskemu napredku, temveč s figo v žepu, ko so nas prepričevali pred plebiscitom, niso najavili, da se bo vse, kar je bilo pridobljeno v diktaturi komunistov sesulo (namerno, načrtno in z veliko dozo revanšizma), je naša srčkana državica tam, kjer so jo hoteli - skregana na desničarje in komuniste, z uničenimi firmami, s tretjo generacijo mladih, ki nimajo perspektive, s tem, da morajo mladi do 30+ leta živeti v mama hotelu, da nam počasi crkuje šolstvo, zdravstvo in sociala, da so upokojenci po 40 letih vplačevanja na socialnem minimumu in jim povprečna penzija ne zadošča za namestitev v dom upokojencev, skratka nič od napredka, hitrega razvoja, lovlenje Švice,.... temveč vrnitev v obdobje pred ww2, ko je bilo nekaj bogatih, proizvodna sredstva večinoma v rokah Čehov, Avstrijcev in Nemcev, večina pa životari tam okoli minimalne plače, ki ne zadošča za normalno življenje.

Komunisti so za članstvo v svoji stranki plačevali do 10%-ov bruto plače, danes si stranke vzamejo, kolikor rabijo v proračunih občin, mest in države, pa še hitijo, ker ne vedo ali bojo naslednje volitve spet pri koritu. Toliko korupcije, kot jo je danes, je bi bilo nikoli na teh prostorih, vlada napotizem in klientelizem, volilci pa se med seboj dajemo, kateri so bili manj barabe ali domobranci ali partizani.

Zanimivo, da je bila politična slika in dogajanje med slovenskimi politiki skoraj identična, tudi v kraljevini Jugoslaviji, vse stranke so bile na svojih bregovih in druga drugi metale polena pod noge.

Koliko je uradnih jezikov v EU?
Delo krepa človeka

solatko ::

V slovenskih inštitucijah mi nikoli nikjer ni bilo potrebno govoriti drugače, kot slovensko, zakaj lažeš? Srbohrvaščina je bila uradni poveljevalni jezik samo v JLA, saj bi težko dajali komande v albanščini, hrvaščini, slovenščini (z vsemi narečji), da bi vojska sploh zastopila kaj mora delat. V aviaciji je uradni jezik angleščina, če prav ni najbolj množičen jezik, saj mora bit za nekatete stvari pač tako.
Delo krepa človeka

Scaramouche1 ::

solatko je izjavil:

V slovenskih inštitucijah mi nikoli nikjer ni bilo potrebno govoriti drugače, kot slovensko, zakaj lažeš? Srbohrvaščina je bila uradni poveljevalni jezik samo v JLA, saj bi težko dajali komande v albanščini, hrvaščini, slovenščini (z vsemi narečji), da bi vojska sploh zastopila kaj mora delat. V aviaciji je uradni jezik angleščina, če prav ni najbolj množičen jezik, saj mora bit za nekatete stvari pač tako.



Samo najpomembnejša inštitucija kar obstaja v državi in to je ta ki te varuje!
Točno zato moj fotr ni znal dobro slovensko in točno zato so se ljudje pritoževali,kako je lahko nekdo tukaj 30 let,diplomiral in deluje kot da je prišel 2 leti nazaj. Zdaj pa eni to branite..
In zakaj nebi smela vsaka država imeti svoj jezik?
Srbo_Hrvaški ni bil tak da so ga Albanci takoj znali, Makedonci tudi ne, Slovenci sploh, tebi je samoumeven ker je bil vsiljen!

Vem ker ko Srbi in Hrvati sem pridejo dostikrat govorijo da ne razumejo praktično nič, meni je to čudno, vendar moraš gledati z zornega kota politike ki je ta jezik vsilila in seveda se potem vidi da smo mi bili pod njimi!



Kaj me briga za aviacijo, govorimo o Jugi!

solatko je izjavil:

Scaramouche1 - Če bi vedel in poznal, kaj je Slovenija imela ob razhodu z bivšo državo, bi ti bilo jasno, da je imela TAKRAT čisto vse pogoje, da postane vsaj enakovredna Avstriji ali Italiji, kar se tiče tehnološkega razvoja in gospodarske slike.

Ker tisti, ki so speljali osamosvojitev niso imeli v glavi težnje po boljšem življenju vseh državljanov in gospodarskemu napredku, temveč s figo v žepu, ko so nas prepričevali pred plebiscitom, niso najavili, da se bo vse, kar je bilo pridobljeno v diktaturi komunistov sesulo (namerno, načrtno in z veliko dozo revanšizma), je naša srčkana državica tam, kjer so jo hoteli - skregana na desničarje in komuniste, z uničenimi firmami, s tretjo generacijo mladih, ki nimajo perspektive, s tem, da morajo mladi do 30+ leta živeti v mama hotelu, da nam počasi crkuje šolstvo, zdravstvo in sociala, da so upokojenci po 40 letih vplačevanja na socialnem minimumu in jim povprečna penzija ne zadošča za namestitev v dom upokojencev, skratka nič od napredka, hitrega razvoja, lovlenje Švice,.... temveč vrnitev v obdobje pred ww2, ko je bilo nekaj bogatih, proizvodna sredstva večinoma v rokah Čehov, Avstrijcev in Nemcev, večina pa životari tam okoli minimalne plače, ki ne zadošča za normalno življenje.

Komunisti so za članstvo v svoji stranki plačevali do 10%-ov bruto plače, danes si stranke vzamejo, kolikor rabijo v proračunih občin, mest in države, pa še hitijo, ker ne vedo ali bojo naslednje volitve spet pri koritu. Toliko korupcije, kot jo je danes, je bi bilo nikoli na teh prostorih, vlada napotizem in klientelizem, volilci pa se med seboj dajemo, kateri so bili manj barabe ali domobranci ali partizani.

Zanimivo, da je bila politična slika in dogajanje med slovenskimi politiki skoraj identična, tudi v kraljevini Jugoslaviji, vse stranke so bile na svojih bregovih in druga drugi metale polena pod noge.

Koliko je uradnih jezikov v EU?


To pozabljaš da nam je šlo takrat dobro dokler smo molzli Amere in živeli na začetku od reparacij WW2!
In ja verjamem da smo dosti zajebali,samo bodi realen, če bi ostali v Jugi pod Beogradom, bi nam bilo bolje?

Bili bi bombardirani s strani NATA, za podpiranje Srbije, dobili bi sankcije, po tem bi nam Beograd dajal kredite?

Zgodovina sprememb…

solatko ::

Scaramouche1 - Kakšen je uradni jezik v NATO-u? Morda je zate vojska najpomembnejša inštitucija v državi, a zanimivo, Švica je nima, vsaj v taki obliki, kot druge evropske države.
Torej si oficirsko dete. Imel sem dva strica oficirja in ti iz prve roke lahko povem, zakaj ne znajo nič slovensko. Eden je bil Makedonec in je iz Blok končal kariero kot zadni komandant TO Makedonije, vmes pa Zagreb, Križevci, Beograd, Strumica, Skopje, kot general polkovnik, drugi pa je bil bosanski Srb in je služil samo v SLO V.Bloke, Vipava, Postojna in Ljubljana.
Ta ki je bil na koncu v Skopju, je slovensko govoril perfektno, imel je narejeni dve univerzi - vojno akademijo in matematično fakulteto, bil je izredno inteligenten in se je lepo vklopil v okolje, kjer je živel.
Drugi je bil lenoba, v penzijo je odšel kot major (oba sta akademijo končala isto leto) in prvemu so po štirih letih vzeli dva čina, ker je udaril vojaka, ki mu je hebal mater, zaradi tega je bil tudi dve leti na Golem otoku, potem pa pač izredno hitro napredoval.
Drugi je bil športnik, nekdanji boksar, nogometni trener in v glavnem se je družil z vojaškimi kolegi, če pa je kaj rabil pa so ga Slovenci itak vse zastopili in nikoli ni imel z jezikom težav.

Pri Makedoncu se je doma govorilo Slovensko, pri bosanskem Srbu ne, saj imajo predvsem oni ta problem v svojih glavah, dokler so okoli njih ljudje, ki jih razumejo in nimajo težav pri vsakodnevnih opravilih. Vsak Srb, ki gre na nemško govorno področje in ni v getu, kjer živijo bivši yugosi, pa se lepo nauči govirit nemško v parih mesecih.

Zato raje fotra vprašaj, zakaj se v 30 letih ni naučil, slovensko reči hvala, to sem namereč jaz vedno podjebaval mojega strica in vedno sem dobil isti odgovor, pa ne treba mi, govori srbski, da te razume celi svjet.

Ne poznaš zgodovine, zato ne veš, da so bile reparacije samo takoj po vojni, ko smo še imeli živilske bone, živeli odlično pa smo od nekje 65 pa do Titove smrti, ko so začeli yugo politiki vlečt vsak na svojo stran.
Verjetno do vojne na Balkanu nebi prišlo, če bi ostali skupaj, bi pa bili zelo težko, saj je imela vsaka republika neke svoje ideje, kako živeti in kaj delati.
Slovenske politike pa je najbolj zmotilo dejstov, da so Srbi hoteli spremeniti ustavo v smislu jedan čovek, jedan glas iz takrat veljavne ena republika en glas, plus glasova pokrajin, Vojvodine in Kosova.
Čeprav so pa naši politiki potem z lahkoto pristali na enako evropsko ureditev.

Kolikokrat misliš bo predsednik Evrope Slovenec, če bo ta funkcija kdaj voljena? In tako bi bilo v yugi, predsednik bi bil vedno Srb, ker jih je bilo največ, tega pa naši politiki niso bili pripravljeni sprejeti, enako bi bilo z vsemi voljenimi funkcijami v državi, če bi Miloševiču to uspelo, pa mu hvala kurcu ni.
Delo krepa človeka

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: solatko ()

Scaramouche1 ::

- Kakšen je uradni jezik v NATO-u? Morda je zate vojska najpomembnejša inštitucija v državi, a zanimivo, Švica je nima, vsaj v taki obliki, kot druge evropske države.

Kaj ma to veze z Jugo ki je bila država, NATO pa ne!

Torej si oficirsko dete.

Niti ne,bil je diplomiranec, delal za vojsko!



Glede teh primerov,visoke vklopljenosti, so bolj redki,večina starešin v moji soseski so se še ko so se sprehajali, govorili Srbsko!
Zato se je pa toliko ljudi vedno spraševalo,kako to da ne znajo tekoče slovensko po toliko letih! Aroganca in ponos! Mi kot otroc smo pa potem dobili stigmo..



Verjetno do vojne na Balkanu nebi prišlo, če bi ostali skupaj, bi pa bili zelo težko, saj je imela vsaka republika neke svoje ideje, kako živeti in kaj delati.


Potem si sam sebi odgovoril!

Vidiš da ni šlo,prevelike razlike v mentaliteti,jeziku in kulturi!
Tisti, ki so hoteli več so prišli sem, mi pa kot otroc mešanih staršev najbolje vidimo razliko!
Ko pa dodaš vojne, bi Slovenija dobila še paket bomb in sankcije, bi mi imeli zdaj kot Srbija povprečno plačo 400€.
To bi Slovenijo totalno uničilo in bi še vsak tako pameten in normalen zapustil državo!
Če vojn nebo bilo, bi vsi ukazi prišli iz Beograda, ekonomsko bi nas kontrolirali!

Če si zelo majhen, kot država je celo bolje biti tak, ker potem se tisti ki te hoče napasti počuti kot da napada otroka ali staro osebo.
Če se pa greš oborožene vojske, naj bo res močna, to kar upam enkrat bo v EU, skupna vojska!

Takrat se noben ne bo kar tako upal napasti!
Tega v Jugi nikoli nebi mogli imeti, bili bi vedno dolgo za ostalimi, odvisni od tehnologije Rusov ali Amerov..

solatko ::

Scaramouche1 - Juga je bila država večih narodov z zadosti velikimi razlikami v jezikih, da je bilo za komandiranje v vojski, naredit univerzalno obliko nečesa, čemur se je reklo srbohrvaški jezik in uporabljalo latinico (lahko bi cirilico). Kaj ti tukaj ni jasno? Si služil vojsko in se srečal z vsemi komandami na terenu? S petimi, šestimi jeziki nebi šlo, verjemi.
Vi kot otroci, ste dobili stigmo, ker ste se vzvišeno obnašali, vedno ste viseli skupaj, kot čreda ovc in se obnašali v nasprotju s slovenskimi običaji. Poslušali ste turbo folk muziko, ravno zato, da ste bili drugačni, od staroselcev, skratka obnašali ste se tako, kot se potomci priseljencev obnašajo po celem svetu, niti slučajno se niste asimilirali.

Poglej bistvo v zgodovini. Najdlje je uspelo mir držati Titu, saj je z bratsvomi in edinstvom vrgel idejo, ki se je kar lepo prijela, dokler niso zopet nacionalisti in verski vodje, naredili svoje. Balkan je prostor, kjer so na najmanjšem možnem prostoru, štiri med seboj skregane in ločilne vere - Krščanstvo, Protestantstvo, Pravoslavje in Muslimanstvo in to je glavni razlog, da na balkanu nikoli ne bo šlo brez prask in vojn, tudi, če bi vse dali v EU.

Seveda ni šlo in zato je šlo narazen, kar bi tudi lahko naredili na bolj civiliziran način. JLA je bila taka organizacija, kjer je Tito uspel skupaj v dejanskem prijateljstvu od dveh let in več, do 12 mesecev na koncu, držati skupaj nemogoče, ljudi, ki se danes skoraj ne smejo pogledat, so bili v vojski najboljši prijatelji in to držali še dolgo po služenju, izvajali so kopico težkih nalog, pri katerih so bili drug od drugega življensko odvisni, brez sporov in s polnim zaupanjem do sovojaka, ki je bil popolnoma druge mentalitete, starosti in vere, ampak vse lepo mine, zaradi nekaj pritlehnih interesov posameznikov.

Yuga je bila ob Titovi smrti, četrta vojaška sila v Evropi, tako po kvaliteti oborožitve, kot po pripravljenosti oboroženih sil, ogromno je bilo jugoslovanske tehnologije - puške, pištole, polavtomatske puške, minometi, haubice, avioni (Soko), celo podmornice smo delali sami. Nismo bili odvisni od ruske in ameriške tehnologije nič več, kot Nemci ali Francozi,.... res pa je, da se vse ni splačalo delat doma, sploh glede na to, da sta velesili tekmovali, katera bo, zaradi strateškega položaja, Titu, bolj zlezla v rit, predvsem zaradi gibanja neuvrščenih, kjer je imela yuga večji vpliv, kot velesili.

Če bi sledili po Titovi poti in se razvijali, namesto prepiralo, vprašanje, kako močna bi bila yuga danes, saj je Markovič naredil zametke, za human prehod v kapitalizem z zakonom o podjetjih, seveda pa je bilo to politikom zadnji interes, boje prvi na vasi, kot drugi v mestu.
Delo krepa človeka

Scaramouche1 ::

Vi kot otroci, ste dobili stigmo, ker ste se vzvišeno obnašali, vedno ste viseli skupaj, kot čreda ovc in se obnašali v nasprotju s slovenskimi običaji. Poslušali ste turbo folk muziko, ravno zato, da ste bili drugačni, od staroselcev, skratka obnašali ste se tako, kot se potomci priseljencev obnašajo po celem svetu, niti slučajno se niste asimilirali.

To ni res, ne laži!
Jaz sem že kot otrok poslušal hard rock in potem samo heavy metal!
Tako velja za ostale na našem dvorišču. Tisti Slovenci ki so se z nami družili lahko to potrdijo, očitno je razlika ali si odraščal med izobraženimi ali navadno rajo fizičnih delavcev...


Poglej bistvo v zgodovini. Najdlje je uspelo mir držati Titu, saj je z bratsvomi in edinstvom vrgel idejo, ki se je kar lepo prijela, dokler niso zopet nacionalisti in verski vodje, naredili svoje. Balkan je prostor, kjer so na najmanjšem možnem prostoru, štiri med seboj skregane in ločilne vere - Krščanstvo, Protestantstvo, Pravoslavje in Muslimanstvo in to je glavni razlog, da na balkanu nikoli ne bo šlo brez prask in vojn, tudi, če bi vse dali v EU.


Tito je Srbe najbolj zajebal, naselil je krdelo Albancev na Kosovo in s časom so postali večina! Samo pojdi na B92 ko je kako govor o Titu in Jugi in dobiš lep vtis kaj oni o njem mislijo!
Sloveniji je vzeta Istra in tako nimamo obale!


Yuga je bila ob Titovi smrti, četrta vojaška sila v Evropi, tako po kvaliteti oborožitve, kot po pripravljenosti oboroženih sil, ogromno je bilo jugoslovanske tehnologije - puške, pištole, polavtomatske puške, minometi, haubice, avioni (Soko), celo podmornice smo delali sami. Nismo bili odvisni od ruske in ameriške tehnologije nič več, kot Nemci ali Francozi,.... res pa je, da se vse ni splačalo delat doma, sploh glede na to, da sta velesili tekmovali, katera bo, zaradi strateškega položaja, Titu, bolj zlezla v rit, predvsem zaradi gibanja neuvrščenih, kjer je imela yuga večji vpliv, kot velesili.


Vedel sem da boš omenjal to skrpucalo od vojske, ki po tehnologiji spet ni bila niti blizu Rusom, kaj šele Amerom. Ne da se vse ni splačalo, nismo imeli tehnologije, denarja je pa po tem zmanjkalo,samo pa nismo prodajali ven dovolj, da bi lahko vlagali v res močno vojsko!
Še za letalo Orao so rabili licenco motorjev od Rolls Royce, tako veliki, pa še to ni šlo...
In recimo da si peti, kaj ti to pomaga?
Ko bomo enkrat imeli EU vojsko, vsaj upam,bo Eu tako močna,da se noben nebi upal napasti, Jugo bi se vedno upal kdo napasti!

Če bi sledili po Titovi poti in se razvijali, namesto prepiralo, vprašanje, kako močna bi bila yuga danes, saj je Markovič naredil zametke, za human prehod v kapitalizem z zakonom o podjetjih, seveda pa je bilo to politikom zadnji interes, boje prvi na vasi, kot drugi v mestu.


Dokazi govorijo nasprotno, Jugo niso marali Hrvati in ostali muslimani, Tita so poskušali večkrat likvidirati.
Hrvati so to sovraštvo pokazali že kako desetletje prej, z Jesenovcem in Staro Gradiško!
Bosanci ki so po muslimanjeni že po defektu sledijo Islam bolj kot Jugo.

To je bil neverjeten kulturni propad.
USA je vsaj imela same belce in Kristijane na začetku in sledijo istem propadu zdaj ko bodo belci kmalu v manjšini.

solatko ::

Scaramouche1 - Kar nekaj let sem delal v kovinski industriji, kjer je bilo kar nekaj kovinarjev iz drugih republik in jih je bila večina, čisto fajn fantov, njihovi otroci pa so počitnice v glavnem preživljenli pri starih starših in ko so prišli nezaj, jih je bil samo turbo folk in nič drugega. Slovenski (vsaj mestni) otroci, smo živeli ob rock-u, blues-u, hodili v disko klube in niti povohali nismo domače glasbe, ko pa smo se ga nžirali, se pa ve, katere pesmi so se pele oziroma drle v skupinah - v glavnem dalmatinske, ker je šel dobro od grla, če si bil malo vinjen.

Na Šišenski v Lj so bili trije oficirski bloki in to kar sem ti napisal prejšnji post, se je dnevno dogajalo okoi teh blokov, kakšen spihan fičo turbo kaseta in deset, petnajst smrkovcev okoli, zvoki pa taki, kot, da bi jim zvijalo kaseto. Najhujši pa so bili otroci tretje generacije, ki so se pa še pogovarjali med seboj z govorico korenin njihovih očetov.

Edino, kar je Tito naredil, je ustavil Rankoviča, ki je hotel na Kosovem maltretirat Albance. Tito ni nič zajebal, tisti, ki so videli v tem dejanski napredek, so se proglasili za Jugoslovane in odmislili dejansko nacionalnost, saj ta ne prinese kruha in napredka, temveč vojne in gorje. Tito je dobro držal roko nad nacionalizmi, tako srbskim, kot hrvaškim in muslimanskim. V Bosni so bili vsi Bosanci, tako hrvati, srbi kot muslimani. Tudi mešanih zakonov je bilo vedno več in verjetno bi, če bi bil pri moči še vsaj 20 let ali ustvaril enako karizmatičnega naslednika, bil nacional patriotizem samo še bled spomin na hude čase, tako nam je bilo pa le toliko časa lepo, da je narod začel pozabljat, kaj za sabo vozi sacionalizem in kaj pomeni za narode balkana.

Glede vojske, zakaj bi odkrivali toplo vodo, če je bilo na trgu dovolj motorjev, pa tudi drugega materiala, da si rabil samo inžinirje, ki so to vkomponirali v uporabno celoto. Rekel sem, da je bila četrta evropska sila, rusija in zda ne štejeta zraven.
Sicer se je pa to skrpucalo, kot praviš, v galvnem ukvarjalo z inžinirstvom, skoraj vsem otokom so pripeljali vodovod, nešteto vasem po zaledju so napeljali elektriko, vodo, normalne ceste,...., če si 1991, ko se je že začela balvan revolucija, na kašnem otoku, samo čveknil kaj čez JLA, si jih znal dobiti fajn po njuški, saj so jim praktičo predstavaljali ves socialni standard.

Koliko je kdo Tita sovražil, se je videlo, ko je umrl in ga je od ljubljanske ž.p., kjer nisi v tisti množici videl človeka, ki nebi imel solz v očeh, do Beograda, pospremilo na zadnji poti, na miljone objokanih ljudi, njegov pogreb pa je v zgodovini med največjimi državniškimi pogrebi na svetu. Bil je ednii "diktator - revolucionar" v zgodovini, ki je naredil življenje 80%-ov ljudem boljše, kot so ga imeli pred revolucijo, vsi drugi so samo zamenjali tisti deset procentov elite pri koritu, raja pa je živela podobno kot danes, na prostorih bivše skupne države. Je morda kje bolje, kot je bilo prej?
Delo krepa človeka

12c0 ::

Scaramouche1 je izjavil:

Pogodbe niso podpisali z Ameri, o čem ti?

Amerika je nepomembna. Trdil si, da v Jugoslaviji podjetja niso sodelovala s tujci, niso izdelovala dobrih/kakovostnih izdelkov, in da Jugoslavije nihče ni cenil, kar pa ni res.


Scaramouche1 je izjavil:

res je nekje se začne, začneš z kapaciteto ki jo imaš, potem nadaljuješ dlje, saj tudi večino ameriških podjetij vgrajuje dosti EU delov, fora je ali imaš svojo vizijo in delaš produkt ki je superioren, fičo pač v začetku ni bil!

Ne, "fora" je "the pot calling the kettle black" - Iskri očitaš ameriški procesor, Tušku pa ne očitaš nemškega motorja.


Scaramouche1 je izjavil:

Glede Yuge sem na ić. Kako to da nisem na strani Beograda?

Reče se beograd, z narodnostjo nima ničesar.

Konservativci, desničarji, fašisti, taki in drugačni bolniki, so povsod, a to ne pomeni, da so vsi taki, zgolj vi posplošujete.


Scaramouche1 je izjavil:

Moj oče je pobegnil iz Srbije in je sam govoril da je velika razlika v mentaliteti dela in potrebi po urejenosti!

Njegovo mnenje ni dejstvo, te je pa z njim zastrupil.
Akrapovič na Slovence gleda še slabše, kot tvoj oče na Srbe. Njegovo mnenje, tujci na Slovence gledajo drugače.
https://www.slovenskenovice.si/novice/s...


Scaramouche1 je izjavil:

Beograd bi nas danes molzel kot kravo in vlekel iz ene vojne v drugo, Slovenija se nima kaj boriti za Srbe ki se hočejo združiti z Rusijo in sanjajo Srbijo do Tokija.
Njihova mentaliteta, ki jo jaz dobro poznam, veliko bolje kot ti, je mentaliteta prve lopte, udri bez razmišljanja!

Po osamosvojitvi se je vse spremenilo tako, da se nič ni spremenilo. Ne molze vas beograd, molzejo vas slovenci, ki so nasedli verskim organizacijam in ideologijam, s tem ponavljajo zgodovino.


Scaramouche1 je izjavil:

Slovenija bi danes bila veliko bolje, če bi že v začetku šla svojo pot!
Resnično bi bila Švica Balkana!

Ne, in biti Švica, ni kompliment.

Jugoslavija je zgolj desničarski pesek v oči, da se obdrži status quo.

Scaramouche1 ::



Na Šišenski v Lj so bili trije oficirski bloki in to kar sem ti napisal prejšnji post, se je dnevno dogajalo okoi teh blokov, kakšen spihan fičo turbo kaseta in deset, petnajst smrkovcev okoli, zvoki pa taki, kot, da bi jim zvijalo kaseto. Najhujši pa so bili otroci tretje generacije, ki so se pa še pogovarjali med seboj z govorico korenin njihovih očetov.


Pri nas tega ni bilo. In sigurno niso bili otroc oficirjev,generalov in višjih starešin ampak kakšni manualni delavci.
Mi je pa zanimivo kako v slovenski zavesti še po 10 gen, se veliko pogovarja kar z veliko nemčizmov(kuhna,štala,šraufenciger itd), pa nobenega ne moti, ali pa spreminjanje g v h pri Primorcih.
Ko pa kolnete, je pa takoj uporaba lepih sočnih srbskih kletvic..
Kako bi ti gledal na Nemce ki bi jih motilo da se v Nemčiji Slovenci okol vozijo in nabijajo slovenske komade, potem jim pa imena ki so ekvivalenta čefurju limajo.
Seveda bi pozdravil to, da jih hočejo takoj ponemčiti?
Medtem pa so ti normalne dalmatinske?


Edino, kar je Tito naredil, je ustavil Rankoviča, ki je hotel na Kosovem maltretirat Albance.


Hvala Tito, ker si jim dovolil priseljevanje v neomejenem številu..

Če je kdo koga so lahko samo Albanci Srbe ker jih je bilo več in so hoteli svojo avtonomno pokrajino, hvala TITO!
Ni ustavil monžičnega priseljevanja!




Tito ni nič zajebal, tisti, ki so videli v tem dejanski napredek, so se proglasili za Jugoslovane in odmislili dejansko nacionalnost, saj ta ne prinese kruha in napredka, temveč vojne in gorje. Tito je dobro držal roko nad nacionalizmi, tako srbskim, kot hrvaškim in muslimanskim. V Bosni so bili vsi Bosanci, tako hrvati, srbi kot muslimani. Tudi mešanih zakonov je bilo vedno več in verjetno bi, če bi bil pri moči še vsaj 20 let ali ustvaril enako karizmatičnega naslednika, bil nacional patriotizem samo še bled spomin na hude čase, tako nam je bilo pa le toliko časa lepo, da je narod začel pozabljat, kaj za sabo vozi sacionalizem in kaj pomeni za narode balkana.

Tito je delal to kar se dela zdaj v EU, nasilno spreminjanje nacij v eno, to vodi v kolaps, ker ne priznavaš drugih kultur,imen,zgodovine!




Koliko je kdo Tita sovražil, se je videlo, ko je umrl in ga je od ljubljanske ž.p., kjer nisi v tisti množici videl človeka, ki nebi imel solz v očeh, do Beograda, pospremilo na zadnji poti, na miljone objokanih ljudi, njegov pogreb pa je v zgodovini med največjimi državniškimi pogrebi na svetu. Bil je ednii "diktator - revolucionar" v zgodovini, ki je naredil življenje 80%-ov ljudem boljše, kot so ga imeli pred revolucijo, vsi drugi so samo zamenjali tisti deset procentov elite pri koritu, raja pa je živela podobno kot danes, na prostorih bivše skupne države. Je morda kje bolje, kot je bilo prej?


Tita seveda nisi smel sovražiti, in vsi so morali jokati, vse skupaj je spominjalo ko umre kak južno Korejski predsednik. Tisti ki je samo malo rekel čez vodenje države so ga poslali na gulag!
To da so včasih imeli par nepar pri točenju goriva pozabljaš!
Da si imel neverjetno malo izbiro hrane v trgovinah.
Takrat so dobre avtomobile vozili in bajte gradili samo tisti ki so bežali Nemčijo kjer so kot navadni delavci dobili več denarja kot pri nas inženirji!
Moj oče je bil eden od teh!
Ti imaš sindrom lepega spomina, kjer se spomini držanja rok, petja pesmi in jugo nostalgije.
Vem, leta sem bil isti kot ti, samo pride čas ko treba odrasti iz tega in pogledati realno!

Scaramouche1 ::

Amerika je nepomembna. Trdil si, da v Jugoslaviji podjetja niso sodelovala s tujci, niso izdelovala dobrih/kakovostnih izdelkov, in da Jugoslavije nihče ni cenil, kar pa ni res.

Ne rekel sem, kje je podpis pogodbe in kje je dokončan posel.Ni ga!


- Iskri očitaš ameriški procesor, Tušku pa ne očitaš nemškega motorja.

Iskra izdelek ni poslala na trg, Tušek je!



Reče se beograd, z narodnostjo nima ničesar.

Ne ime mesta se piše z veliko začetnico!




Po osamosvojitvi se je vse spremenilo tako, da se nič ni spremenilo. Ne molze vas beograd, molzejo vas slovenci, ki so nasedli verskim organizacijam in ideologijam, s tem ponavljajo zgodovino.

ti bi bil zdaj če bi ostal v Yu, v dveh vojnah, bombardiran s strani Nata in v sankcijah leta.



Ne, in biti Švica, ni kompliment.

Ok potem je nesmiselno naprej razpravljati...

solatko ::

Scaramouche1 - Kaj je narobe z Ameriko, kjer so vsi američani, ne italjani, srbi, slovenci,..... ohranjano pa svojo kulturo preko društev, prireditev, z obiski korenin, doma govorijo kot v domovini,.... ne morejo pa javno zahtevat od države, da imajo zaradi tega, čisto svoje posebnosti, ki jih kažejo na ven in celo zahtevajo, da se jih zaščiti, kot narodno manjšino.

Jugoslovanstvo je bila ideja, ki naj bi premagala mednacionalne in verske spore in vojne. Srbi še danes povdarjajo, kako jih je Tito zajebal, Hrvati še sedaj govorijo, da so vse funkcije na Hrvaškem, bile v rokah Srbov,..... skratka 41 let po smrti je Tito še vedno trn v peti večini nacionalistom v bivši državi, pomisli, kako bi bilo, če bi bili vsi Jugoslovani, tako kot so Belgijci, Španci,... o čem bi se potem prepirali?

Ker ni uspelo, so vsi narodi spet tam, kjer so bili pred letom 1941.
Na Šišenski so bili samo oficirji, KV in NKV delavci so bili ali okoli Litostroja ali po samskih domovih, ko pa so pripeljali za seboj še družine pa v barakarskih naseljih tipa Tomačev, potem pa so se itak množično gradila stanovanja, tako, da so bili pomešani po vseh krajih v Sloveniji in malo manj getoizirani, vendar se je mladina vedno zbirala na istih mestih in kazala svojo drugačnost. Pa tudi v nočni kroniki je bil procent lumpov iz juga, kar velik.

Par nepar so prvi imeli Italijani, drugi F, nato ZRN in A, mi pa takrat (nekaj mesecev), ko so jih že vsi drugi ukinili, pa bone (cca 2,5 let) tudi, vendar zaradi drugega razloga, o katerem sem obširno pisal v drugih temah - na kratko, kršenje embarga, ki so ga arabski narodi uvedli proti državam, ki so odkrito podpirale Izrael.
Take žalosti, kot je bila ob smrti Tita, ne more odigrat noben, še tako dober dramski igralec. Tisti, ki ga niso marali, jih na teh komemoracijah ni bilo. Na youtube imaš ogromno filmskega materiala o tem pa si poglej in potem premisli in ponovi to trditev, ki si jo izrekel zgoraj.
Res je, takrat niso bile plačane funkcije in diplome, temveč delo, ki je bilo opravljeno - v Litostroju 1971-1973 je bil direktor na 6. mestu po plači, vodil pa je preko 5000 delavcev.
Najvišjo plačo je imel NKV delavec, ki se je v KRUP-u naučil sestavit vodilnega polža za turbino (cevi po katerih priteče voda na lopatice), bil je to oče fantka, ki je igral Erazma v seriji Erazem in potepuh. Drugo najvišjo plačo je imel strugar, ki je ročno obdelal razpoke, luknjice in nepravilnosti, na narejeni gredi za ladijske motorje - ročno izsekal, zavaril, pregledal z rentgenom in obdelal tako, da nisi ugotovil, kje je bilo popravljano, potem so bili trije inžinerji v razvoju in šele šesti generalni direktor.
Bratranc, sin oficirja, o katerem sem pisal, je bil sekretar KPS za občino Vič in je vedno jamral, kako zanič plačo ima (partijskim funkcionarjem je plače določal Beograd ZKJ), imel pa je enako izobrazbo kot JJ. Vedno sem ga povabil, da pride v našo firmo, kjer je imel NKV- priučen vrtalec za dvoizmensko delo, višjo plačo pa ni prišel, bi pač moral delat.

Kaj bi bilo, če bi bilo je samo ugibanje in brez ciganke in kofeta, brezpredmetno, tako kot trditve, da bi bilo tukaj čisto drugače, če nebi podpisali pogodbe s kraljevino SHS, vendar, kolikor gledam večstrankarstvo, nebi bilo nič drugače, samo malo več kot 4o letnega obdobja, ki je bil za večino državljanov dober, če ne celo odličen, nebi bilo, razviti bi bili pa ravno toliko, kot smo bili leta 1941, saj slovenski (pa kaže tudi drugi politiki na teh prostorih) niso sposobni države spravit na višji in bolj razvit nivo, tako, da bi bilo, če .......

Zato pravim, imeli smo najboljšo osnovo do vseh vzhodnih držav, da bi ujeli standard vsaj A, če že ne Švice, pa so 1991 po odloku DEMOS-ov vlade začeli krast in se šs kar niso naveličali, nimamo niti ene nove fabrike s 2k, 3k+ zaposlenimi, razen cestnega križe, na katerem so posamezniki dobro zalužili in ogromno denaja v davčnih oazah pa imamo kaj malo za pokazat, izjema sta LJ in KP, ki pa sta se zaradi dobrih županov, spremenili in sta postala podobna urejenim mestom po svetu.
Delo krepa človeka

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: solatko ()

12c0 ::

Scaramouche1 je izjavil:

Ne rekel sem, kje je podpis pogodbe in kje je dokončan posel.Ni ga!
Seveda je bil posel končan.
https://ideltaclub.com/wordpress/?page_...


Scaramouche1 je izjavil:

Iskra izdelek ni poslala na trg, Tušek je!
Iskra ni bila one hit wonder, prisotna je bila na različnih področjih, imela 35.000 zaposlenih.

Je danes Iskra na boljšem?

Dušan Šešok: menedžer, ki si ga ne želite imeti za šefa
To je zgodba o Sloveniji, kjer delavec v tovarni kondenzatorjev v Beli krajini dela za plačo, komaj višjo od minimalne. In o Sloveniji, kjer si končni lastnik tega istega podjetja, nekoč kratek čas tudi politik, s pomočjo družinskih članov in svetovalnih pogodb letno izplačuje milijonske zneske.

https://siol.net/novice/slovenija/dusan...

Sinova Dušana Šešoka podrejenim v Iskri: Midva sva Messi in Ronaldo, vi druga liga
Slabo vodenje. Nerealno zastavljeni načrti in nato iskanje grešnega kozla. Grožnje z odpuščanjem. Poniževanje in nenehni konflikti. To je očitno postalo vsakdan zaposlenih v Iskri, nekdanjem industrijskem velikanu, ki je zdaj tudi v poslovanju dosegel dno.

https://siol.net/posel-danes/novice/sin...

Sprijazni se, lagali so ti, ko so te prepričali, da je samo kapitalizem dober, da je kapitalizem ustvaril vse in da se bo sredi Ljubljane pojavila črna luknja, če boš spregledal. Lagali so ti, da je bil Stalin komunist, da je Jugoslavija bila komunistična država, itn. Imaš internet, imaš knjige, ti pa verjameš desničarjem na besedo. Vera človeka naredi sužnja. (Predvidevam, da ne razumeš, zato namig - vera ni mišljena v smislu religije).

Running away
I'm running away
Running away

I take what is mine
Hold what is mine
Suffocate what is mine
Bury what's mine
Soon the water will come
And claim what is mine

I must leave it behind
And climb to a new place

Water's rising up on me
Said the water is rising up on me
Thought the sun would come deliver me
But the truth has come to punish me instead

Tool - Flood



Scaramouche1 je izjavil:

Ne ime mesta se piše z veliko začetnico!
Ne govoriš o mestu, v to so te prelisičile fobije.


Scaramouche1 je izjavil:

ti bi bil zdaj če bi ostal v Yu, v dveh vojnah, bombardiran s strani Nata in v sankcijah leta.
Če ne bi bilo Jugoslavije, niti tebe ne bi bilo. Čemu sploh razmišljaš o alternativni zgodovini?

Scaramouche1 je izjavil:

Ok potem je nesmiselno naprej razpravljati...
Se strinjam, najprej razčisti s samim seboj, s svojimi čustvi, zamerami, predsodki, potem si prečitaj kakšno knjigo in se kaj nači iz nje - tako, da preveriš kar v njej piše, da jo dejansko razumeš, ko boš to naredil, boš lahko razpravljal naprej.

I've been crawling on my belly
Clearing out what could've been
I've been wallowing in my own confused
And insecure delusions
For a piece to cross me over
Or a word to guide me in
I want to feel the changes coming down
I want to know what I've been hiding

In my shadow
My shadow
Change is coming through my shadow
My shadow's
Shedding skin
I've been picking
My scabs again
...

See my shadow changing
Stretching up and over me
Soften this old armor
Hoping I can clear the way by
Stepping through my shadow
Coming out the other side
Step into the shadow
Forty six and two are just ahead of me

Tool - Forty Six & 2

Scaramouche1 ::

Sprijazni se, lagali so ti, ko so te prepričali, da je samo kapitalizem dober, da je kapitalizem ustvaril vse in da se bo sredi Ljubljane pojavila črna luknja, če boš spregledal. Lagali so ti, da je bil Stalin komunist, da je Jugoslavija bila komunistična država, itn. Imaš internet, imaš knjige, ti pa verjameš desničarjem na besedo. Vera človeka naredi sužnja. (Predvidevam, da ne razumeš, zato namig - vera ni mišljena v smislu religije).


Ne sprijazni se ti, morali so propasti ker ni bilo več tujega denarja da bi lahko hranili teh 35000 ljudi!
12 dostavljenih računalnikov na Kitajsko to sigurno nebi rešilo!
Seveda nam je šlo dobro, ko smo dobili vsa nepovratna sredstva, ampak to ni stvar socializma proti kapitalizmu ampak ker so Ameri hoteli tukaj Ruse stran! Rusi pa Amere in tako smo od enih in drugih dobili ali denar ali pa oborožitev!

Če ima firma 35000 ljudi bi moral imeti več za pokazat kot vrhunec ki bi bil dostava teh računalnikov!



Ne govoriš o mestu, v to so te prelisičile fobije.

Vsi govorimo o tem mestu, še Srbi imajo Beograd kot poglavje zase, ki samo nase gleda! In nikoli se ne piše z malo!


Če ne bi bilo Jugoslavije, niti tebe ne bi bilo. Čemu sploh razmišljaš o alternativni zgodovini?


Juge ni bilo pred Slovenijo in Srbijo, pa so ljudje imeli veze,stike in ni bilo problemov.
Prej bi rekel,da če Juge nebi bilo, nam nebi bilo potrebno gledati stotine tisoče ljudi mrtvih,vojno v Sloveniji, sankcije in bombardiranje Srbije...
Večino Slovencev bi bili raje pod Avstrijo kot Jugoslavijo.. To da je takrat šla Slovenija stran je bilo najboljša taktična odločitev. Drugače bi bili bombardirani in pod sankcijami in to ni alternativna zgodovina ampak potek ki bi se zgodil!

To da smo slabi zdaj nima veze s kapitalizmom ampak da smo generacija ki še vedno hoče socializem in se noče sprijazniti da bomo morali namesto iskanja državnih služb, morali začeti odpirati firme!

razčisti s samim seboj, s svojimi čustvi, zamerami, predsodki, potem si prečitaj kakšno knjigo in se kaj nači iz nje - tako, da preveriš kar v njej piše, da jo dejansko razumeš, ko boš to naredil, boš lahko razpravljal naprej.


Lepo bi bilo da pogledaš zgodovino in se iz nje kaj naučiš, da slučajno je nebi spet ponovil.
Mogoče bi ti bilo dobro da začneš novo komunistično stranko, ki hoče priključitev Srbiji, odvzem moči našega parlamenta v moč Beograjskega, pa da vidimo kako ti gre in kdo je bolj opran...
Pokaži eno socialistično državo ki je uspela?
Še Rusi so se zdaj z odpiranjem privatnih firm dvignili!

Slovenija je še vedno zelo mlada, Ameri so bili 1929 v recesiji in velikem problemu, socializem je lepo dišal, danes nič več!

borut_p ::

Ravno danes Socializem izredno disi americanom. Kapitalizem ni prihodnost

solatko ::

Scaramouche1 - Zgodovina nas uči, da na prostorih Balkana, nikoli v zgodovini ni bilo toliko časa miru, kot za časa Titove yuge. Edini je bil, ki je vedel kako ustaviti nacionalizme in zmanjšati vpliv verskih institucij, seveda tudi s silo, če drugače ni šlo, predvsem pa z razvojem in jugoslovanstvom. Kakšna bi bila Amerika, če bi vsak narod gonil svoje in hotel bit nekaj več, kot drugi, to namreč hočejo Srbi v vsej zgodovini.
Narodi na področju bivše yuge, so po tvojem bili bolj razviti in živeli bolje, ter imeli boljše stike, kot v FLRJ in pozneje SFRJ?
Rusi so bili krepko prva ali druga svetovna sila pred razpadom, Rusi, če gledaš narod, so sedaj v slabšem socialnem položaju, kot so bill, tako, kot Slovenci in ostali narodi na področju bivše yuga. Tudi po ostalih džavah vzhoda, ljudstvom ne cvetejo rožice, poleg tega gre tudi zahodnim Nemcem slabše, edino vzhodni so malo na boljšem.

Naše odločanje smo "prostovoljno" že predali Bruslju in nobene stranke ni, ki bi hotela novo Jugoslavijo, še najbližje želji po združevanju na vzhod, je predsednik SDS, saj se spogleduje tako z Madžarsko, kot z drugim državami višegrajske skupine.

Zaradi genske pokvarjenosti ljudi po več in več, noben sistem podoben komunizmu, ne more uspeti, tudi, če je zastavljen v redu in materialna plat, dovolj velika. Vedno bo na svetu 10%-ov ljudi, k z pošteno delitvijo ustvarjenega ne bodo zadovoljni, ker hočejo zase več, tako denarja, pravic in moči. Ne zaradi slabosti sistema, temveč zaradi slabosti posameznikov. Ljudje so zadovoljni, če imajo delo, posledično stanovanje, oblačila, hrano in svobodo, predvsem pa to, da lahko s svojim poštenim delom, mirno in brezskrbno živijo, ravno to pa je bilo omogočeno skoraj 80%-om prebivalcev Slovenije v yugi, danes pa 30%-ov živi bolje, 70%-ov pa veliko slabše, če prav so trgovine polne.
Delo krepa človeka

12c0 ::

Scaramouche1 je izjavil:

Ne sprijazni se ti, morali so propasti ker ni bilo več tujega denarja da bi lahko hranili teh 35000 ljudi!
12 dostavljenih računalnikov na Kitajsko to sigurno nebi rešilo!
Seveda nam je šlo dobro, ko smo dobili vsa nepovratna sredstva, ampak to ni stvar socializma proti kapitalizmu ampak ker so Ameri hoteli tukaj Ruse stran! Rusi pa Amere in tako smo od enih in drugih dobili ali denar ali pa oborožitev!

Če ima firma 35000 ljudi bi moral imeti več za pokazat kot vrhunec ki bi bil dostava teh računalnikov!
S tem, ko zanikaš dejstva, smešiš sebe, ne mene.
Kdor ni versko indoktriniran, bo na spletu poiskal kaj vse so izumili in proizvajali v Iskri, potem bo tudi videl, da si full of shit.


Scaramouche1 je izjavil:

Vsi govorimo o tem mestu, še Srbi imajo Beograd kot poglavje zase, ki samo nase gleda! In nikoli se ne piše z malo!
Spodobilo bi se, da vsaj veš o čem govoriš, a ti ne uspeva ravno najbolje.


Scaramouche1 je izjavil:

Juge ni bilo pred Slovenijo in Srbijo, pa so ljudje imeli veze,stike in ni bilo problemov.
Prej bi rekel,da če Juge nebi bilo, nam nebi bilo potrebno gledati stotine tisoče ljudi mrtvih,vojno v Sloveniji, sankcije in bombardiranje Srbije...
Večino Slovencev bi bili raje pod Avstrijo kot Jugoslavijo.. To da je takrat šla Slovenija stran je bilo najboljša taktična odločitev. Drugače bi bili bombardirani in pod sankcijami in to ni alternativna zgodovina ampak potek ki bi se zgodil
Sedaj to trditev še dokaži.

Scaramouche1 je izjavil:

To da smo slabi zdaj nima veze s kapitalizmom ampak da smo generacija ki še vedno hoče socializem in se noče sprijazniti da bomo morali namesto iskanja državnih služb, morali začeti odpirati firme!
Zaradi kapitalizma, ja.

Scaramouche1 je izjavil:

Lepo bi bilo da pogledaš zgodovino in se iz nje kaj naučiš, da slučajno je nebi spet ponovil.
Kdor trdi, da je Iskra proizvedla 12 računalnikov, ne more pridigat o zgodovini.

Scaramouche1 je izjavil:

Mogoče bi ti bilo dobro da začneš novo komunistično stranko, ki hoče priključitev Srbiji, odvzem moči našega parlamenta v moč Beograjskega, pa da vidimo kako ti gre in kdo je bolj opran...
To počnete desničarji. Socializem in komunizem sta pa nekaj drugega.

Scaramouche1 je izjavil:

Pokaži eno socialistično državo ki je uspela?
A vidiš, da ne poznaš zgodovine?
ZDA so primer socialistične države. Od konca druge vojne, do '60ih let, so imeli demokratični socializem. Država je nudila polno zaposlitev, bila je največji delodajalec, gradila je ceste in drugo infrastrukturo, vlagala v razvoj in tehnologijo, poskrbela za svoje ljudi,..
Tu so še Norveška, Švedska, Danska,... po drugi vojni je bilo veliko držav socialističnih, ker so se samo tako lahko postavile na noge.

Scaramouche1 je izjavil:

Slovenija je še vedno zelo mlada, Ameri so bili 1929 v recesiji in velikem problemu, socializem je lepo dišal, danes nič več!
Težko bi se bolj motil.

Scaramouche1 ::

12c0 je izjavil:

Scaramouche1 je izjavil:

Ne sprijazni se ti, morali so propasti ker ni bilo več tujega denarja da bi lahko hranili teh 35000 ljudi!
12 dostavljenih računalnikov na Kitajsko to sigurno nebi rešilo!
Seveda nam je šlo dobro, ko smo dobili vsa nepovratna sredstva, ampak to ni stvar socializma proti kapitalizmu ampak ker so Ameri hoteli tukaj Ruse stran! Rusi pa Amere in tako smo od enih in drugih dobili ali denar ali pa oborožitev!

Če ima firma 35000 ljudi bi moral imeti več za pokazat kot vrhunec ki bi bil dostava teh računalnikov!
S tem, ko zanikaš dejstva, smešiš sebe, ne mene.
Kdor ni versko indoktriniran, bo na spletu poiskal kaj vse so izumili in proizvajali v Iskri, potem bo tudi videl, da si full of shit.


Scaramouche1 je izjavil:

Vsi govorimo o tem mestu, še Srbi imajo Beograd kot poglavje zase, ki samo nase gleda! In nikoli se ne piše z malo!
Spodobilo bi se, da vsaj veš o čem govoriš, a ti ne uspeva ravno najbolje.


Scaramouche1 je izjavil:

Juge ni bilo pred Slovenijo in Srbijo, pa so ljudje imeli veze,stike in ni bilo problemov.
Prej bi rekel,da če Juge nebi bilo, nam nebi bilo potrebno gledati stotine tisoče ljudi mrtvih,vojno v Sloveniji, sankcije in bombardiranje Srbije...
Večino Slovencev bi bili raje pod Avstrijo kot Jugoslavijo.. To da je takrat šla Slovenija stran je bilo najboljša taktična odločitev. Drugače bi bili bombardirani in pod sankcijami in to ni alternativna zgodovina ampak potek ki bi se zgodil
Sedaj to trditev še dokaži.

Scaramouche1 je izjavil:

To da smo slabi zdaj nima veze s kapitalizmom ampak da smo generacija ki še vedno hoče socializem in se noče sprijazniti da bomo morali namesto iskanja državnih služb, morali začeti odpirati firme!
Zaradi kapitalizma, ja.

Scaramouche1 je izjavil:

Lepo bi bilo da pogledaš zgodovino in se iz nje kaj naučiš, da slučajno je nebi spet ponovil.
Kdor trdi, da je Iskra proizvedla 12 računalnikov, ne more pridigat o zgodovini.

Scaramouche1 je izjavil:

Mogoče bi ti bilo dobro da začneš novo komunistično stranko, ki hoče priključitev Srbiji, odvzem moči našega parlamenta v moč Beograjskega, pa da vidimo kako ti gre in kdo je bolj opran...
To počnete desničarji. Socializem in komunizem sta pa nekaj drugega.

Scaramouche1 je izjavil:

Pokaži eno socialistično državo ki je uspela?
A vidiš, da ne poznaš zgodovine?
ZDA so primer socialistične države. Od konca druge vojne, do '60ih let, so imeli demokratični socializem. Država je nudila polno zaposlitev, bila je največji delodajalec, gradila je ceste in drugo infrastrukturo, vlagala v razvoj in tehnologijo, poskrbela za svoje ljudi,..
Tu so še Norveška, Švedska, Danska,... po drugi vojni je bilo veliko držav socialističnih, ker so se samo tako lahko postavile na noge.

Scaramouche1 je izjavil:

Slovenija je še vedno zelo mlada, Ameri so bili 1929 v recesiji in velikem problemu, socializem je lepo dišal, danes nič več!
Težko bi se bolj motil.


Si ti jype? Isti pogovor, samo žaljivke in potvarjanje zgodovine...



Zgodovina sprememb…

WizzardOfOZ ::

12c0 je izjavil:

Scaramouche1 je izjavil:

Lepo bi bilo da pogledaš zgodovino in se iz nje kaj naučiš, da slučajno je nebi spet ponovil.
Kdor trdi, da je Iskra proizvedla 12 računalnikov, ne more pridigat o zgodovini.


Iskra Delta je proizvajala računalnike. Pa ne 12 računalnikov, ampak 12 različnih modelov računalnikov. Mel so pa 2000 zaposlenih.

Celo takega s tremu CPU-ji (motorola, dec in intel), da si lahko laufal 3 različne sisteme gor.
Triglav (computer) @ Wikipedia

Zgodovina sprememb…

A. Smith ::

Iskra je bila nekonkurenčna tujini, zato se je pa v 90tih sesula. To je jasno vsakemu, ki mu politička nastava in STM nista skisala možganov. V Jugoslaviji je bila tehnološko najbolj napredna (in tudi zelo napredna v primerjavi s tretjim svetom, kamor se je takrat še izvažalo), razvitemu zahodu pa ni prišla niti blizu.

Ko je juga razpadla, so jugo trgi jasno izginili. Šok za Iskro in podobne je bil velikanski, jasno bi bil tak šok velik za katerokoli podjetje. Ampak dejstvo je, da je bil v Jugoslaviji trg interen in da se Avstrijcem, Nemcem, Italijanom in podobnim ni izvažalo, ker zahodnim podjetjem niso bili sposobni konkurirati.

Da je bila zaostalost za zahodom še večja, je pripomogel odpor vodstva Jugoslavije do mikroprocesorske tehnike, češ da naj bi preko tega zahod vršil vojunjenje in nadzor. Lepa primerjava "razvitosti" Iskrških izdelkov je tukaj:



Povzetek: tip se ni mogel načuditi, kako so lahko leta 1980 proizvedli nekaj tako tehnološko zaostalega. In potem privleče s predala 3x manjši enako ali bolj zmogljiv multimeter, jasno, z mikroprocesorjem.

In vem, da je Delta izdelovala računalnike. Pravo vprašanje pa je, ali bi te izdelke zmogli prodajati v Nemčiji (in odgovor je "ne"). Narediti nekaj proizvodov samo zato, da "pri nas tudi imamo mikroprocesorje in računalnike, vidite?", ni dovolj. To ni nič.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: A. Smith ()

nevone ::

Narediti nekaj proizvodov samo zato, da "pri nas tudi imamo mikroprocesorje in računalnike, vidite?", ni dovolj. To ni nič.


To je pa pretirano podcenjevanje.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

TheBlueOne ::

Morda pa je bilo obratno, morda ni bila Jugoslavija zaostala za zahodom, ampak zgolj prilagojena na svoj trg, tranzicija pa seveda ni kar tako.

Dober argument zakaj je razvoj naceloma stimal je, da je solstvo bilo ze takrat na visokem nivoju, dostopno vsem kar je edino vazno za prihodnost. Ne prides mimo tega, da je ravno to dalo dejansko moznost, da je Slovenija sla korak naprej v novi navezi.

Vojska je bila pravtako prilagojena na situacijo. Tukaj je predvsem vazna mreza vojakov v stalni pripravljenosti, ker Jugoslavija je glede na polozaj, sosede in svoj nacin morala biti predvsem zavarovana. Hightec potrebujes bolj, ce si agresor. Sicer pa nima smisla iti v detajle, samo pogledas koliko drzav jo je imelo jajce napasti. Se Stalin se je pokakal, pa je sigurno imel zeljo.

Skratka, lahko smo kar srecni, da je po koncu v Sloveniji ostala OK infrastruktura in morje izobrazenih. Kar se tice nekih fiktivnih komunistov pa je to ena velika neumnost. Eden zadnjih bolj povezanih z Balkanom in socializmom je ravno JJ, ki ima se danes navezo, razen ce kdo verjame, da so shady krediti iz Bosne na prostem trgu. Za Meseca je vprasanje, ce sploh zna srbohrvasko in ce je bil na Balkanu iz drugih razlogov, kot na dopustu. Danasnja levica pici politike, ki bi koristile revezem in srednjem sloju, desna pa brani svoje privilegije in to dosti brezsramno. Izgovori na nivoju "Smo vrnili", "Na koncu ni bilo posla", "Kaj pa Zoki, glej Zokija, ne gledat nas.", "Jaz ze nisem videl postarja".

Zgodovina sprememb…

A. Smith ::

TheBlueOne je izjavil:

Morda pa je bilo obratno, morda ni bila Jugoslavija zaostala za zahodom, ampak zgolj prilagojena na svoj trg, tranzicija pa seveda ni kar tako.


Tranzicija seveda ni kar tako. To, da je bila Jugoslavija "zgolj prilagojena na svoj trg" je bila izbira Jugoslavije, kajpada napačna izbira. Država, ki hoče napredovati, se mora meriti z boljšimi od sebe, ne pa se zapirati sama vase. Da ne bom samo pljuvam, mislim, da je bilo v letih od osamosvojitve na tem področju narejenega zares veliko, čeprav je veliko treba še narediti.


TheBlueOne je izjavil:

Dober argument zakaj je razvoj naceloma stimal je, da je solstvo bilo ze takrat na visokem nivoju, dostopno vsem kar je edino vazno za prihodnost. Ne prides mimo tega, da je ravno to dalo dejansko moznost, da je Slovenija sla korak naprej v novi navezi.

Se strinjam, da je izobražena populacija dober temelj. Večji vpliv ima pa to, da se od osamosvojitve naprej nismo vpletli v nobeno vojno. Za razliko od preostalih bivših bratskih narodov, ki so z vojno opravili šele po 1999 in kasneje.

TheBlueOne je izjavil:

Vojska je bila pravtako prilagojena na situacijo. Tukaj je predvsem vazna mreza vojakov v stalni pripravljenosti, ker Jugoslavija je glede na polozaj, sosede in svoj nacin morala biti predvsem zavarovana. Hightec potrebujes bolj, ce si agresor. Sicer pa nima smisla iti v detajle, samo pogledas koliko drzav jo je imelo jajce napasti. Se Stalin se je pokakal, pa je sigurno imel zeljo.

Saj poznaš klasično ekonomsko dilemo: hrana ali topovi. Če jo malce priredim, razvoj ali topovi. Ja, meje je treba ubraniti. V sodobnih časih je videti, da je ceneje imeti oborožene pokrovitelje (npr. NATO), kot lastnoročno braniti meje (čeprav jih je do neke mere še vedno treba).

TheBlueOne je izjavil:

Skratka, lahko smo kar srecni, da je po koncu v Sloveniji ostala OK infrastruktura in morje izobrazenih. Kar se tice nekih fiktivnih komunistov pa je to ena velika neumnost. Eden zadnjih bolj povezanih z Balkanom in socializmom je ravno JJ, ki ima se danes navezo, razen ce kdo verjame, da so shady krediti iz Bosne na prostem trgu. Za Meseca je vprasanje, ce sploh zna srbohrvasko in ce je bil na Balkanu iz drugih razlogov, kot na dopustu. Danasnja levica pici politike, ki bi koristile revezem in srednjem sloju, desna pa brani svoje privilegije in to dosti brezsramno. Izgovori na nivoju "Smo vrnili", "Na koncu ni bilo posla", "Kaj pa Zoki, glej Zokija, ne gledat nas.", "Jaz ze nisem videl postarja".

Valjda, desna opcija je res smrt za posel. Zato je Akrapovič še vedno v SD, pa Boscarol, Pipistrel. Pa Pečečnik, nekdanji simpatizer SD tudi ni več tak simpatizer, z Jankovićem sta pa sploh bestiča, nda?
Kar se pa izgovorov in neobsodb tiče, imamo pa takšne mandeljce na obeh polih. Kar je sicer narobe (tu nas tudi še dolga pot čaka), ampak marsikdo gre zaradi moči in nedotakljivosti sploh v politiko.

Narediti nekaj proizvodov samo zato, da "pri nas tudi imamo mikroprocesorje in računalnike, vidite?", ni dovolj. To ni nič.
To je pa pretirano podcenjevanje.

Orly? Kje je zdaj Iskra Delta? Kdo iz tujine ve karkoli o Iskri Delti? Kje imajo njihove izdelke in kaj opaznega so z njimi naredili?
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

nevone ::

Orly? Kje je zdaj Iskra Delta? Kdo iz tujine ve karkoli o Iskri Delti? Kje imajo njihove izdelke in kaj opaznega so z njimi naredili?


Če drugega ne, se je s to panogo ukvarjalo, kar pomeni, da so ljudje delali na tem in razvijali svoje sposobnosti. To da rečeš "to ni nič" je _pretirano_ podcenjevnaje in zaničevanje. Vse ali nič je sicer včasih dobra strategija, ni pa edina koristna.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

showsover ::

nevone je izjavil:

Če drugega ne, se je s to panogo ukvarjalo, kar pomeni, da so ljudje delali na tem in razvijali svoje sposobnosti. To da rečeš "to ni nič" je _pretirano_ podcenjevnaje in zaničevanje. Vse ali nič je sicer včasih dobra strategija, ni pa edina koristna.

o+ nevone


Dabogda imao pa nemao...

solatko ::

A. Smith - Ti sploh veš, kaj govoriš? Iskra - števci 75%-ov meritve odjema EE po svetu, Elektrooptika - optične merilne naprave za Izrael, ZDA, GB,.. eden redkih proizvajalcev teh naprav na svetu, Iskra - telefonija, največkrat ponarejen izdelek na svetu je ikrin telefon, Iskra Magneti, eden izmed treh največjih proizvajalcev magnetov, Litostroj - Turbine, ladijski motorji, Metalna - kovinske konstrukcije po celem svetu, da so jo sesuli, so morali v Južni Ameriki naredit sabotažo, Mehanotehnika - najboljše didaktične igrače, pred Lego, med večjimi proizvajalci maket vlakov, Rog, Tomos,... bi še našteval, pa se mi ne da. SCT je zgradil bunker, v katerega so zmetali na tone bomb, pa je bil skoraj nepoškodovan, gradili so po celem svetu, tudi obnovili letalsko stezo na berlinskem letališču, delali so ceste, mostove, bolnice,.....

Lepo osnovo smo imeli leta 1991, da bi postali druga švica, pa so nas spravili samo do tega, da švicamo.

Iskro Delto je morala sesut državna varnostna agencija, ker je bila preveč konkurenčna velikemu IBM-u, ki je takrat opremljal glavne uporabnike računalnikov in Delta je prišla preveč blizu temu monopolnemu trgu z izdelki, ki so bili še kako konkurenčni, poleg tega so bili čisti, kar se tiče špioniranja in seveda, zaradi veliko cenejše delovne sile, tudi cenejši. Na državno varnostno službo je pritisnila CIA, seveda je poleg tega prišlo kar nekaj miljard $, ki pa so na žalost prišli bolj po kapljicah k nam.

Zaradi tehnologij, ki so bile naša pogruntavščina, je bilo kar nekaj sporov, ravno tako sta Krka in Lek bila stalene bitke zaradi doma pogruntanih zdravil,....

Pa da ne boš mislil, da je bilo z angleško in nemško proizvodnjo elektornike kaj drugače, koliko pa imaš v Evropi firm, ki se ukvarjajo z računalništvom in periferijo za to področje - ameriški monopol, ki so ga zaradi cen delovne sile, prenesli v izdelavo na daljni vzhod, danes jim je pa žal.
Delo krepa človeka

A. Smith ::

solatko je izjavil:

A. Smith - Ti sploh veš, kaj govoriš?

Zelo dobro, zate sem pa v dvomih.

solatko je izjavil:

Iskra - števci 75%-ov meritve odjema EE po svetu,

Podjetje, temelječe na poceni delovni sili (originalna zasnova je bila solidna, od tam naprej pa zelo malo razvoja). Ko so jim kitajci pojedli trg, so se potopili kot torpedirana ladja.

solatko je izjavil:

Elektrooptika - optične merilne naprave za Izrael, ZDA, GB,.. eden redkih proizvajalcev teh naprav na svetu,

Ok, ti so še živi in se imenujejo Fotona. Ti so eden izmed redkih preživelih, ki ima solidne obete.

solatko je izjavil:

Iskra - telefonija, največkrat ponarejen izdelek na svetu je ikrin telefon,

Ok teli se borijo ampak bodo morali pošteno na gas stopit, da jih ne bodo Kitajci snedli. Huawei jih+m s centralami za vrat diha, pri telefonih so pa že davno odpadli kot knof od gat (že v jugo cajtih).


solatko je izjavil:

Iskra Magneti, eden izmed treh največjih proizvajalcev magnetov,

Životarijo...

solatko je izjavil:

Litostroj - Turbine, ladijski motorji,

Ja, svoje cajte so obvladovali 10% svetovnega trga. Imajo nekaj perspektive. Ampak govor je bil tam zgoraj o Iskri.

solatko je izjavil:

Metalna - kovinske konstrukcije po celem svetu, da so jo sesuli, so morali v Južni Ameriki naredit sabotažo,

Dej vzemi tablete preden greš na forum pisat.

solatko je izjavil:

Mehanotehnika - najboljše didaktične igrače, pred Lego, med večjimi proizvajalci maket vlakov,

Sem imel njihov avto na daljinca, ko sem bil mlad. S faking kablom, ko so imeli nemci že zdavnaj radijsko vodene.

Rog ni nikoli pokazal nič inovativnega.

solatko je izjavil:

Tomos,...

mu je zmanjkalo špage, ko ni mogel več od Pucha in podobnih kopirat. 4T tehnologije nikoli niso zares uvedli.


solatko je izjavil:

Lepo osnovo smo imeli leta 1991, da bi postali druga švica, pa so nas spravili samo do tega, da švicamo.

Imeli smo kup tehnološko zaostalih podjetij brez pravega lastnika in vizije in v njih se ni videlo, kdo pije in kdo plača. To smo imeli.

solatko je izjavil:

Iskro Delto je morala sesut državna varnostna agencija, ker je bila preveč konkurenčna velikemu IBM-u, ki je takrat opremljal glavne uporabnike računalnikov in Delta je prišla preveč blizu temu monopolnemu trgu z izdelki, ki so bili še kako konkurenčni, poleg tega so bili čisti, kar se tiče špioniranja in seveda, zaradi veliko cenejše delovne sile, tudi cenejši. Na državno varnostno službo je pritisnila CIA, seveda je poleg tega prišlo kar nekaj miljard $, ki pa so na žalost prišli bolj po kapljicah k nam.

Ti kar živi v svojih pravljicah. Mislim, da si v njih tako globoko, da ti tudi tablete ne bodo pomagale.


solatko je izjavil:

Pa da ne boš mislil, da je bilo z angleško in nemško proizvodnjo elektornike kaj drugače, koliko pa imaš v Evropi firm, ki se ukvarjajo z računalništvom in periferijo za to področje - ameriški monopol, ki so ga zaradi cen delovne sile, prenesli v izdelavo na daljni vzhod, danes jim je pa žal.

Britanci: https://www.electronicsweekly.com/blogs...
Sinclair research, ki je naredil ZX Spectrum, je bil BRITANSKI. Takrat je bil aktualen še Portugalski Timex.

Potem imaš absolutno gigantski ST Microelectronics (nekdanji SGS Thompson). Pa Nemški Semikron (ki dela tudi procesorje). Pa Nizozemski NXP.

Vseh seveda ne poznam, jih je pa veliko manjših in bolj specializiranih.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

solatko ::

A. Smith - Proti 90-tim, po firmah ni bil več interes razvoja ampak propada, ker se le slabo firmo kupi poceni ali celo zastonj in to je bil interes slovenske politike in managmenta.

Indos v LJ je po prepovedi mitinga resnice, moral, oziroma hotel v razvoj novih viličarjev do 3T, elektro, dizel in plin. Bil je edini viličar na svetu, ki je na 7,5m višine, peljal 750kg težek tovor, bil je skoraj za 1/2m2 najmanjši na svetu in edini plinski, certificiran za prevoz po prehrambeni industriji, kjer se uporablja samo ročne vozičke. Še danes vozi čokolado v Gorenjki.
Uničil ga je Ivanjški župan, ker je bila direktrica pri LDS, on pa je bil SLS.

stari


Seveda je bila tehnologija v slovenskih firmah zastarela, vendar bi manj koštala posodobitev starih linij, kot pa to, kar so naredili s slovenskimi firmami.

Ti se ne zavedaš, da je s tem ugasnilo tuidi večina kooperacije, ki so za te slovenske firme delale polizdelke.
Delo krepa človeka

A. Smith ::

Ti bom povedal, česa se ti ne zavedaš.

Tovarne so bile neorganizirane, že na začetku 80tih in prej se je v njih pilo in kradlo. Pilo se je, ker je bilo dovoljeno. V marsikateri tovarni so bili delavci do konca izmene že totalno pijani. V 80tih je bilo itak znano, da so tistega, ki je bil trezen in je šel naravnost, čudno gledali. Produktivnost? Kakšna produktivnost?

Kar se pa kraj tiče. Vse je bilo državno, država smo bili mi, torej je bilo vse "naše". In če je kdo rabil orodje, ga je vzel. Če je kdo rabil material, ga je vzel. Znane so zgodbe, ko je v Acroniju delavec med delovnim časom s tovarniškim materialom izdelal traktorsko prikolico. In jo potem doma uporabljal. Švasaparatov in polnilcev akumulatorjev so v Iskri na črno izdelali skoraj toliko kot števcev. In tako dalje. Ampak vse to je teklo, ker je Jugoslavija vse subvencionirala in ker je moralo lavfati. Potem se je pa Jugoslavija podrla in podjetja so prvič po desetletjih morala delovati gospodarno. Pri tem so pa naletela na odpor delavcev, ki so bili vajeni starih načinov. Vse to poleg glavnega problema, da je razpadel interni jugoslovanski trg.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

A. Smith ::

In ja, marsikatera firma bi obdobje prihvatizacije preživela, če se ne bi dogajali odkupi po političnih vezah za male pare. In vsi vemo, da je pri teh zgodbah LDS prednjačil, čeprav so se dogajale po vseh strankah.

Ljudi je bilo najbolj strah, da bi podjetja prodali tujcem (ki bi, ironično, s kupljenimi podjetji gospodarili precej bolje, kot politični nastavljenci), kar je bil potem priročen izgvor za podmizne prodaje "našim". Ampak hej, tujci nas pa niso kupili. Samo, da so nas potem 15 let kasneje, ko je vse pocrkalo, kupili za precej manjše zneske. Pride na misel Bohorič in njegov trojni podbradek, recimo.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

PrihajaNodi ::

A. Smith je izjavil:

In ja, marsikatera firma bi obdobje prihvatizacije preživela, če se ne bi dogajali odkupi po političnih vezah za male pare. In vsi vemo, da je pri teh zgodbah LDS prednjačil, čeprav so se dogajale po vseh strankah.

Ljudi je bilo najbolj strah, da bi podjetja prodali tujcem (ki bi, ironično, s kupljenimi podjetji gospodarili precej bolje, kot politični nastavljenci), kar je bil potem priročen izgvor za podmizne prodaje "našim". Ampak hej, tujci nas pa niso kupili. Samo, da so nas potem 15 let kasneje, ko je vse pocrkalo, kupili za precej manjše zneske. Pride na misel Bohorič in njegov trojni podbradek, recimo.



Aja tako kot se je z Adrio Airways? Lek so kupili tujci in so imeli super “know how” cudno se tam ni pilo in kradlo. Se strinjam s Solatkotom, toliko dobrih podjetij se je zafuralo in kaj je ostalo? “Grozdje” malih privatnikov ki dela za nemsko avtomobilsko industrijo. Ta se je sedaj ustavila in Slovenija crkuje kot konj z rakom.
Zelo malo je stvari, ki v Sloveniji funkcionirajo. Poleg tega je drzava premala in predraga za ves pozrten javni sektor. Na dolgi rok Sloveniji ne bo slo dobro.

Potem pa je se omejena slovenska mentaliteta levi - desni medtem pa se jasno krade kar je se ostalo. Je tako bolje kot v jugi? Direktorske place so bile omejene na x5 delavske, obstajal je SDH, ki so ga likvidirali da so lahko se bolj kradli. Kdo to placuje? Slovenski delavcek z mizerno placo.

Slovenija ne rabi nacionalizma oz zunanjega sovraznika mi se koljemo med sabo jansevci vs ostali levaki, ki se menjajo kot gate. Podobno kot v Ruandi.
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

Zgodovina sprememb…

DjJuvan ::

nič čudnega, da se folku kolca po yugi... me način dela v proizvodnjah spominja na tale video:

A. Smith ::

PrihajaNodi je izjavil:

Aja tako kot se je z Adrio Airways?

AA so imeli šanso prodat okrog leta 2000 za dober denar in perspektivnemu lastniku. Kar se seveda ni zgodilo, ker vanjskemu neprijatelju pa družinske srebrnine že ne bomo prodajali. Potem, ko je zapadla v dolgove, je seveda nihče resen ni več hotel. Mimogrede, Adria je lep primer podjetja, kjer se je kar precej kradlo in šušmarilo s potniškimi kartami, praktično vse do zadnjega.


PrihajaNodi je izjavil:

Lek so kupili tujci in so imeli super “know how” cudno se tam ni pilo in kradlo.

Ko so prodali Lek, se je začel vik in krik, da smo prodani, zdaj bo šel pa ves denar zlobnim tujcem, itd. Ampak Lek še kar stoji, se širi, delavci so plačani. Nobene katastrofe.

PrihajaNodi je izjavil:

Se strinjam s Solatkotom, toliko dobrih podjetij se je zafuralo in kaj je ostalo? “Grozdje” malih privatnikov ki dela za nemsko avtomobilsko industrijo. Ta se je sedaj ustavila in Slovenija crkuje kot konj z rakom.

Dajmo bit tukaj jasni. Redka je na svetu industrija, ki trenutno ne čuti upada. Avtomobilska je na udaru, a so tudi ostale. Samo avtomobilska nas nadpovprečno boli, ker je ustvarjala zelo solidno doano vrednost.


PrihajaNodi je izjavil:

Zelo malo je stvari, ki v Sloveniji funkcionirajo. Poleg tega je drzava premala in predraga za ves pozrten javni sektor. Na dolgi rok Sloveniji ne bo slo dobro.
Že zdavnaj sem govoril, da bi moralo biti občin v Sloveniji toliko kot upravnih enot.

PrihajaNodi je izjavil:

Potem pa je se omejena slovenska mentaliteta levi - desni medtem pa se jasno krade kar je se ostalo. Je tako bolje kot v jugi? Direktorske place so bile omejene na x5 delavske, obstajal je SDH, ki so ga likvidirali da so lahko se bolj kradli. Kdo to placuje? Slovenski delavcek z mizerno placo.

V jugi je bil idealen svet, dokler ni zmanjkalo tujega denarja.

PrihajaNodi je izjavil:

Slovenija ne rabi nacionalizma oz zunanjega sovraznika mi se koljemo med sabo jansevci vs ostali levaki, ki se menjajo kot gate. Podobno kot v Ruandi.

Podobno tudi v ZDA, pa še kje. Demokracija je zelo slab sistem, a trenutno ne poznamo boljšega.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

solatko ::

A. Smith - Tebi se vidi, da nikoli nisi delal v kakšni proizvodni firmi, sploh pa ne v času yuge. Kar se tiče produktivnost, ti bom omenil samo dve firmi - Dekorativna - v osemdesetih letih so kupili v Angliji 8 najsodobnejših tkalskih strojev. V Angliji so ob boljšem materialu (se ni toliko trgal) na stroju delali dve tkalki, v Dekorativni je imela ena tkalka 2 stroja, plus za vseh osem mašin ena preddelavka, ki je vskočila, če je morala kakšna scat. Produktivnost angleške tekstilne industrije je bila štirikrat višja.
V Saturnus-u so Nemci postavili linijo za proizvodnjo luči za Golf I. Naši tehniki in tehnologi, so trak tako navili, da so predvideno mesečno proizvodnjo luči, naredili v štirinajstih dneh, produktivnost Saturnus-a in VW-ja pa 1:7.
V proizvodnji se je v yugi pilo in delalo, tudi sobote in nedelje, če je bilo treba loviti pogodbe, s tem, da je bilo to, vse dobro plačano in po koncu se je jedlo in pilo (zrihtal direktor), vsake 3 mesece pa skoraj vedno še ena plača dobička.
Kot kovinar v yugi, niti en mesec nisem imel plačo nižjo od povprečja, bilo pa jih je najmanj 16/leto.
Že v osemdesetih so ižinirji varstva pri delu (vsaka malo večja firma ga je imela (nad 100 zaposlenih) letali po firmah z balončki in največkrat je bil razlog za prenehanje delovnega razmerja - pijan na delovnem mestu. Postopki so šli tako - prvič, disciplinska in po navadi opomin, drugič - disciplinska in obvezno zdravljenje, tretjič - prenehanje delovnega razmerja.
Ko omenjaš Lek, ta nima več velikega razvoja, dobre kemike in farmacevte, ki jih mi plačujemo da diplomirajo, nam takoj odpeljejo. Ta kader pobira samo še Krka, kateri je razvoj ostal.
V Jugoslaviji niti slučajno ni zmanjkalo denarja, zmanjkako je volje do bratstva in enotnosti in skupnega življenja v katerem Srbi nebi igrali ključno vlogo, temveč bi bili po republikah enakovredni, tudi Makedonija in Črna gora, kar pa ni bilo prav srbskim pavoslavnimi nacionalistom in so hoteli menjati ustavo v smislu 1 človek 1 glas, kar imamo trenutno v EU in vidimo, koliko lahko vplivamo na odločitve.
Naša dodana vrednost je zelo nizka, če privatniki ne morejo plačevati več kot minimalca, saj v glavnem delamo lon posle za tuje firme, ki izsiljujejo pri cenah, češ, da večino tega, kar delamo v SLO, lahko ceneje delajo Bolgari, Romuni,......

Največji problm pri nas je, poleg tega, da smo sesuli vse firme z razvojem, to, da se po vsakih volitvah naseli v naši JU in JS, preko 2000 političnih kadrov, ki en teden pred volitvami dobijo fiktivno delovno mesto s plačo v 41. plačnem razredu +.
Delo krepa človeka

WizzardOfOZ ::

A. Smith je izjavil:

PrihajaNodi je izjavil:

Potem pa je se omejena slovenska mentaliteta levi - desni medtem pa se jasno krade kar je se ostalo. Je tako bolje kot v jugi? Direktorske place so bile omejene na x5 delavske, obstajal je SDH, ki so ga likvidirali da so lahko se bolj kradli. Kdo to placuje? Slovenski delavcek z mizerno placo.

V jugi je bil idealen svet, dokler ni zmanjkalo tujega denarja.


V bistvu je bila celotna jugoslavija dvakrat manj zapufana kot je danes slovenija. Pa s hrano smo bili samozadostni v jugi, danes smo daleč od tega.

12c0 ::

A. Smith je izjavil:

Tranzicija seveda ni kar tako. To, da je bila Jugoslavija "zgolj prilagojena na svoj trg" je bila izbira Jugoslavije, kajpada napačna izbira. Država, ki hoče napredovati, se mora meriti z boljšimi od sebe, ne pa se zapirati sama vase. Da ne bom samo pljuvam, mislim, da je bilo v letih od osamosvojitve na tem področju narejenega zares veliko, čeprav je veliko treba še narediti.
"Izbira Jugoslavije" je preveč poenostavljeno, ker Jugoslavija ni bila demokracija, ve se kdo je imel zadnjo besedo.

A. Smith je izjavil:

Se strinjam, da je izobražena populacija dober temelj. Večji vpliv ima pa to, da se od osamosvojitve naprej nismo vpletli v nobeno vojno. Za razliko od preostalih bivših bratskih narodov, ki so z vojno opravili šele po 1999 in kasneje.
A zato danes kupujejo vaša podjetja?

A. Smith je izjavil:

Podjetje, temelječe na poceni delovni sili (originalna zasnova je bila solidna, od tam naprej pa zelo malo razvoja). Ko so jim kitajci pojedli trg, so se potopili kot torpedirana ladja.
V Sloveniji je še danes tako, podjentiki pa se izgovarjajo, da zato, ker je sociala previsoka, minimalna plača previsoka, ljudje so lenuhi, kradejo, nočejo delat, čakajo pakete z neba, itn. Kdor slovenskemu podjentiku nekaj očita, takoj postane komunist, jugonostalgik, udbovec, itn.

A. Smith je izjavil:

Ja, svoje cajte so obvladovali 10% svetovnega trga. Imajo nekaj perspektive. Ampak govor je bil tam zgoraj o Iskri.
Ne, govor je bil o tem, da nobeno podjetje v Jugoslaviji ni podpisalo pogodb s tujim podjetjem, ni sodelovalo s tujino, ni imelo nobenega kakovostnega izdelka, ni znalo izdelat ničesar, vsi so se vozili s fički, danes se pa vsi vozijo s tuškovimi avtomobili za 1mio €.

Je bil posel s Kitajsko skelnjen in izpeljan? Je
Je Unior dobavljal Audiju, BMWju? Je.
Je Tomos izvažal v 50 držav in imel tovarno na NIzozemskem? Je.
...

Primerjave so zgrešene, ker iz ugotovitve A, skušate prit do zaključka Ž, ko pa nimate ničesar, da bi do takega zaključka prišli. Zgolj zaključek vam je tako zelo všeč.


A. Smith je izjavil:

Imeli smo kup tehnološko zaostalih podjetij brez pravega lastnika in vizije in v njih se ni videlo, kdo pije in kdo plača. To smo imeli.
Tudi danes, a vas danes to začuda ne moti.

A. Smith je izjavil:

Ljudi je bilo najbolj strah, da bi podjetja prodali tujcem (ki bi, ironično, s kupljenimi podjetji gospodarili precej bolje, kot politični nastavljenci), kar je bil potem priročen izgvor za podmizne prodaje "našim". Ampak hej, tujci nas pa niso kupili. Samo, da so nas potem 15 let kasneje, ko je vse pocrkalo, kupili za precej manjše zneske. Pride na misel Bohorič in njegov trojni podbradek, recimo.
Ne, ljudje so se bali za službe, zato so sprejeli prekarne oblike dela, prenizke kolektivne pogodbe, slabe pogoje dela, uničevanje zdravja, "ukinitev" sindikatov,itn.

gruntfürmich ::

ojoj, spet ta jugonostalgični krog... nekateri pač ne bodo nikoli dojeli zakaj so reveži
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

fikus_ ::

Najlažje pljuvat po tujih zadevah, še lažje, če ne poznaš razmer. Za tiste razmere je juga kar solidno delovala kljub manjku "demokracije".
Njena težava, ki je zelo pripomogla k propadu, je bilo vtikanje politike v gospodarstvo, nastavljanje nesposobnega političnega kadra na vodilna mesta, oviranje ljudi, ki so bili bolj uspešni/razmišljali drugače, . . .

gruntfürmich ::

naštel si glavne in edine zadeve ki so bile problem juge.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

DjJuvan ::

Si predstavljate, da bi danes nekdo predlagal, da bi oče izbiral ženina za hčerko? Ali ženo za sina? Vsi bi skočili v zrak in žalili z patriarhijo, suženjstvo, seksizem, kratenje osebnih pravic... blablabla. Po drugi strani pa noben nima problema z avtoritativnim življenjem v jugi. V bistvu si ga nostalgiki želijo še danes...

fikus_ ::

Juvan, močno dvomim, da poznaš življenje v jugi iz osebnih izkušenj! Ali pa? Ti je oče zbral ženo?

Sem zgoraj napisal, kaj je bil glavna cokla juge.

Gospodarstvu je potrebno samo postavit zdrave osnove v zakonodaji, potem bo zasebna iniciativa sama delala in se razvijala, dajala delo, . . .

DjJuvan ::

fikus_ je izjavil:

Juvan, močno dvomim, da poznaš življenje v jugi iz osebnih izkušenj! Ali pa? Ti je oče zbral ženo?

Sem zgoraj napisal, kaj je bil glavna cokla juge.

Gospodarstvu je potrebno samo postavit zdrave osnove v zakonodaji, potem bo zasebna iniciativa sama delala in se razvijala, dajala delo, . . .


Mislim, da nisi razumel. Preberi še enkrat.

fikus_ ::

Kaj naj bi razumel?

DjJuvan ::

da ne govorim o tem, da so v jugi očetje izbiral ženina/ženo, ampak da je diktator dirigiral kako je vaše življenje potekalo... ampak je vsakdo proti izbiranju ženina/žene, jugo nostalgikom pa ni sporno nadzorovanje osebne svobode.

tone31 ::

to je bilo v oni jugi, ki je se bila kapitalisticna
1 2 3
4
5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Socializem po ameriško (3): Foxconnova tovarna v Wisconsinu

Oddelek: Novice / Rezultati
4216278 (13022) FireSnake
»

Socialna pomoč in plomba na nepremičnino (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13026580 (22747) Alubadar
»

Kaj ima Slovenija boljšega od Jugoslavije? (strani: 1 2 3 411 12 13 14 )

Oddelek: Problemi človeštva
68092657 (78339) Karaya 52

Več podobnih tem