» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
321 / 324
»»

bbbbbb2015 ::

Evo, elektrarnica narejena, še na netmetering. 16,4kW, razsmerik SE 17kW, omejitev oddajanja 13,6kW. Ni še uradno vključena, za to menda rabi elektro 2-3 tedne, ampak v redu.

Fluido ::

Ti pa iz izračuna dobiš, da pri -13°C potrebuješ 6 kW za ogrevanje. Če nočeš, da ti bodo laufali grelci pol potrebuješ TČ, katera ti pri -13°C da 6 kW ne pa pri +7°C ali +2°C ali... Da to ugotoviš pa potebuješ kak diagram. In ko pogledaš tega ugotoviš, da bo ustrezna TČ firme A moči 8 kW ali TČ firme B moči 11 kW ali celo TČ moči 16 kW katero ponuja firma C.
Tak da...jaz bi bil previden o navedbah, kdo piše idiotizme.


Sicer pa kaj pa je narobe da ti tiste 6 ur ene par dni na leto ko je zjutraj pod -10°C pač laufajo grelci in dogrevajo s tiste nekaj kilovati? Popolnoma nič ni narobe s tem. Sem šel prav gledat podatke v Ljubljani za par let nazaj, našel sem celo en dan ko se je temperaura zjutraj res spustila do -11°C, ampak že ob dvanajstih je bila samo še par stopinj pod ničlo. Če grelce prižigaš za dogrevanje prižigaš samo ko je zunaj pod -10°C in še to če in samo če je notranja temperatura pod 22°C, boš letno na sezono zarad grelcev mogoče skuril 10 EUR elektrike, if even that. Idiotizme se ve kdo piše, nejc nejc in Utk, jst jih sigurno ne. Sej zato pa so grelci, da ti delujejo tiste 1 % časa, da ti ni treba zato po nepotrebnem predimenzionirat toplotne črpalke. Naša TČ sicer grelcev nima, pa je kljub temu OK (kot že omenjeno toplotna akumulacija zidov hiše zadostuje). Kot rečeno pa obstajajo tudi modeli toplotnih črpalk ki tudi pri -13°C še vedno dajejo nazivno moč, ampak glede na zimske razmere pri nas niti to ni potrebno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

Fluido ::

ps: Daikin Fit dela s polno močjo do -15°C (5 fahrenheitov), Daikin Aurora pa celo do -20°C, ampak to bolj pride v poštev za kakšno Norveško, pri nas ni potrebe za to.


On pure stats, Mitsubishi's Hyper-Heating (H2i) series stands out. As low as 5 Fahrenheit, an H2i heat pump produces its full rated heating capacity. For some areas, that be the entire winter. If your home is well-insulated and there's an H2i heat pump that fits your home's load, you're almost certainly ready to switch.

If your winter is brutal, you're not out of luck though. As low as -13F, an H2i pump keeps working, supplying roughly 80% of its total heat capacity.


Mitsubishi's Hyper-Heating pa polna moč do -15°C in 80 % polne moči pri -25°C.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

Fluido ::

bbbbbb2015 je izjavil:

Evo, elektrarnica narejena, še na netmetering. 16,4kW, razsmerik SE 17kW, omejitev oddajanja 13,6kW. Ni še uradno vključena, za to menda rabi elektro 2-3 tedne, ampak v redu.


Čestitke, naj ti dobro služi. Sem naletel na en zanimiv članek kjer imaš tabelo koliko je izgub zaradi omejite oddajanja. Tvoj faktor predimezioniranja je 20 % (16,4/13,6), torej boš zaradi omejitve oddajanja zgubil okrog 2 % letne produkcije, ni krize. :D


Omenjen članek:
https://energyd.ie/dc-over-sizing-pv-so...

joez7 ::

bbbbbb2015 je izjavil:

Evo, elektrarnica narejena, še na netmetering. 16,4kW, razsmerik SE 17kW, omejitev oddajanja 13,6kW. Ni še uradno vključena, za to menda rabi elektro 2-3 tedne, ampak v redu.


Pri meni je trajalo 2 tedna, da smo zbrali vse papirje (tudi pogodba za samooskrbo), potem je trajalo 5 tednov, da je elektro poslal položnico. Pri položnici pazi na valuto - najbolje je, da takoj plačaš in pošlješ potrdilo na elektro. Pri meni je bila valuta - 3tedne. 3 dni po plačilu so mi zamenjali števec in odobrili export.

feryz ::

2 tedna za papirje? Tu postavljate nove in nove rekorde.
Za papirje ponavadi rabim 10 minut.
Za pogodbo pa manj kot 1 uro. Pošlješ mail, dobiš mail nazaj, podpišeš in vrneš.

joez7 ::

Fluido je izjavil:

Ti pa iz izračuna dobiš, da pri -13°C potrebuješ 6 kW za ogrevanje. Če nočeš, da ti bodo laufali grelci pol potrebuješ TČ, katera ti pri -13°C da 6 kW ne pa pri +7°C ali +2°C ali... Da to ugotoviš pa potebuješ kak diagram. In ko pogledaš tega ugotoviš, da bo ustrezna TČ firme A moči 8 kW ali TČ firme B moči 11 kW ali celo TČ moči 16 kW katero ponuja firma C.
Tak da...jaz bi bil previden o navedbah, kdo piše idiotizme.


Sicer pa kaj pa je narobe da ti tiste 6 ur ene par dni na leto ko je zjutraj pod -10°C pač laufajo grelci in dogrevajo s tiste nekaj kilovati? Popolnoma nič ni narobe s tem. Sem šel prav gledat podatke v Ljubljani za par let nazaj, našel sem celo en dan ko se je temperaura zjutraj res spustila do -11°C, ampak že ob dvanajstih je bila samo še par stopinj pod ničlo. Če grelce prižigaš za dogrevanje prižigaš samo ko je zunaj pod -10°C in še to če in samo če je notranja temperatura pod 22°C, boš letno na sezono zarad grelcev mogoče skuril 10 EUR elektrike, if even that. Idiotizme se ve kdo piše, nejc nejc in Utk, jst jih sigurno ne. Sej zato pa so grelci, da ti delujejo tiste 1 % časa, da ti ni treba zato po nepotrebnem predimenzionirat toplotne črpalke. Naša TČ sicer grelcev nima, pa je kljub temu OK (kot že omenjeno toplotna akumulacija zidov hiše zadostuje). Kot rečeno pa obstajajo tudi modeli toplotnih črpalk ki tudi pri -13°C še vedno dajejo nazivno moč, ampak glede na zimske razmere pri nas niti to ni potrebno.


Fantje. Morate gledati moč, pri zunanji temperaturi in temperaturi dvižnega voda. Tu so razlike med A, B, in C črpalkami. Ko sem se odločal za TČ sem mel kar nekaj problemov, da sem dobil vse točke (parametre) od prodajalcev. Nekateri jih skrivajo kot polž noge.
Moja je sposobna devat 6kW pri -15°C, pri dvižnem 35°C, 45°C in tudi 55°C. Je pa res, da COP pade pri 55°C. Za COP se nisem preveč sekiral, ga lepo pokrije SE 10kWp. Vse to brez dodatnih grelcev - jih sploh nima. Je pa že R32. Pri R407 ali R410 je pa zgodba drugačna.
Če se šele odločate - vzemte raje malo večjo SE in ne premočno TČ.

feryz je izjavil:

2 tedna za papirje? Tu postavljate nove in nove rekorde.
Za papirje ponavadi rabim 10 minut.
Za pogodbo pa manj kot 1 uro. Pošlješ mail, dobiš mail nazaj, podpišeš in vrneš.



Žal ne gre več tako hitro. Po montaži rabiš meritve, pa spremembo pogodbe - so vsi na čakalnih vrstah.
Vsaj jaz sem mal letos tako srečo :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: joez7 ()

MadMax ::

Meritve lahko opraviš naknadno, v določenem času od priklopa.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

strojix ::

bbbbbb2015 je izjavil:

Evo, elektrarnica narejena, še na netmetering. 16,4kW, razsmerik SE 17kW, omejitev oddajanja 13,6kW. Ni še uradno vključena, za to menda rabi elektro 2-3 tedne, ampak v redu.


Pri meni tudi, 15kW, razsmernik SE 16kW, omejitev 13,6kW.
Pogodba in meritve narejene, še Elektro priklop......

telexdell ::

Fluido je izjavil:



Sicer pa kaj pa je narobe da ti tiste 6 ur ene par dni na leto ko je zjutraj pod -10°C pač laufajo grelci in dogrevajo s tiste nekaj kilovati? Popolnoma nič ni narobe s tem. Sem šel prav gledat podatke v Ljubljani za par let nazaj, našel sem celo en dan ko se je temperaura zjutraj res spustila do -11°C, ampak že ob dvanajstih je bila samo še par stopinj pod ničlo. Če grelce prižigaš za dogrevanje prižigaš samo ko je zunaj pod -10°C in še to če in samo če je notranja temperatura pod 22°C, boš letno na sezono zarad grelcev mogoče skuril 10 EUR elektrike, if even that. Idiotizme se ve kdo piše, nejc nejc in Utk, jst jih sigurno ne. Sej zato pa so grelci, da ti delujejo tiste 1 % časa, da ti ni treba zato po nepotrebnem predimenzionirat toplotne črpalke. Naša TČ sicer grelcev nima, pa je kljub temu OK (kot že omenjeno toplotna akumulacija zidov hiše zadostuje). Kot rečeno pa obstajajo tudi modeli toplotnih črpalk ki tudi pri -13°C še vedno dajejo nazivno moč, ampak glede na zimske razmere pri nas niti to ni potrebno.

Inverterske TČ dajo najboljši COP pri obremenitvah nekje med 55 in 70%. Če imaš šibko TČ ti bo več časa delala nad 70% kar poleg več porabljene elektrike pomneni tudi krajšo življensko dobo. Torej ni vprašanje le investicija v grelce in elektrika zanje ampak tudi elektrika za slabši COP. Pa seveda, da boš npr. v 30. letih kupil tri slabše TČ namesto dveh primernih.
Dodaten faktor, kateri ti ni v prid pri zagovarjanju delovanja grelcev so novi bloki omrežnine za moč. Vsakih 15 min, ko ti bodo delovali grelci boš plačal penale. V prvem bloku to pomeni tam 5 € za en kW. Pri 6 kW grelcev je to 30 € dodatnega stroška. Ura pa ima 4 štiri 15. min intervale. Sedaj pa preračunaj koliko te bodo preišle prekoračotve v tistem obdobju ko bi ti morali delovati grelci.

PS zadnje velja tudi za lastnike SE kateri. Elektriko si že pridelajo sami, po 1.1.2026 pa si bodo tudi sami, zaradi "pametnega" razmišljanja pridelali tudi penale.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

joez7 ::

In kaj bo novega po 1.1.2026 za SE?

mertseger ::

joez7 je izjavil:

In kaj bo novega po 1.1.2026 za SE?


5x na leto spreminjajo zadeve pa te zanima kaj bo čez 2 leti. Vprašaj vedeževalca Blaža.

bbbbbb2015 ::

joez7 je izjavil:

bbbbbb2015 je izjavil:

Evo, elektrarnica narejena, še na netmetering. 16,4kW, razsmerik SE 17kW, omejitev oddajanja 13,6kW. Ni še uradno vključena, za to menda rabi elektro 2-3 tedne, ampak v redu.


Pri meni je trajalo 2 tedna, da smo zbrali vse papirje (tudi pogodba za samooskrbo), potem je trajalo 5 tednov, da je elektro poslal položnico. Pri položnici pazi na valuto - najbolje je, da takoj plačaš in pošlješ potrdilo na elektro. Pri meni je bila valuta - 3tedne. 3 dni po plačilu so mi zamenjali števec in odobrili export.


Ta izvajalec, ki je priklapljal elektrarno, je rekel, da menjava števca ni potrebna, da je ta, ki ga imam, primeren za dvosmerno merjenje.

Števec je star mogoče dve leti, zamenjali so obstoječi Landis+Gyr (sive barve) z Landis+Gyr bele barve. Modelov zdaj ne morem več prebrati, ker sivega nimam več, beli pa je sedaj zaklenjen v zunanji omarici. Nikoli niso pojasnili, zakaj je bilo potrebno zamenjati števec, že stari je znal odklapljati ob previsoki porabi. Nekaj so govorili o daljinskem odčitavanju, vendar je tudi stari znal odčitavati daljinsko.

Kakorkoli že, vse je oddelano iz moje strani. To sem res zadnji vlak ujel. Izbral sem žični priklop, lepo sem odčital MAC naslov SolarEdge, ter mu dal fiksni IP. Ni tu kaj, vse je laufalo v nulo.

thundercat ::

bbbbbb2015 je izjavil:

Evo, elektrarnica narejena, še na netmetering. 16,4kW, razsmerik SE 17kW, omejitev oddajanja 13,6kW. Ni še uradno vključena, za to menda rabi elektro 2-3 tedne, ampak v redu.

Elektro primorska, baje da rabi 12 tednov ;((
Thundercat

Daniel ::

bbbbbb2015 je izjavil:

joez7 je izjavil:

bbbbbb2015 je izjavil:

Evo, elektrarnica narejena, še na netmetering. 16,4kW, razsmerik SE 17kW, omejitev oddajanja 13,6kW. Ni še uradno vključena, za to menda rabi elektro 2-3 tedne, ampak v redu.


Pri meni je trajalo 2 tedna, da smo zbrali vse papirje (tudi pogodba za samooskrbo), potem je trajalo 5 tednov, da je elektro poslal položnico. Pri položnici pazi na valuto - najbolje je, da takoj plačaš in pošlješ potrdilo na elektro. Pri meni je bila valuta - 3tedne. 3 dni po plačilu so mi zamenjali števec in odobrili export.


Ta izvajalec, ki je priklapljal elektrarno, je rekel, da menjava števca ni potrebna, da je ta, ki ga imam, primeren za dvosmerno merjenje.

Števec je star mogoče dve leti, zamenjali so obstoječi Landis+Gyr (sive barve) z Landis+Gyr bele barve. Modelov zdaj ne morem več prebrati, ker sivega nimam več, beli pa je sedaj zaklenjen v zunanji omarici. Nikoli niso pojasnili, zakaj je bilo potrebno zamenjati števec, že stari je znal odklapljati ob previsoki porabi. Nekaj so govorili o daljinskem odčitavanju, vendar je tudi stari znal odčitavati daljinsko.

Kakorkoli že, vse je oddelano iz moje strani. To sem res zadnji vlak ujel. Izbral sem žični priklop, lepo sem odčital MAC naslov SolarEdge, ter mu dal fiksni IP. Ni tu kaj, vse je laufalo v nulo.


Par let nazaj zmontirani LandisGyr v Firmwaru niso imeli možnosti odklapljanja ob preseženi oddaji. Zato se ob priklopu elektrarne števec menja s praktično enakim, ki pa ima v opcijah možnost izklopa ob prekoračitvi oddaje. Sem imel enak primer. Popolnoma enak števec ampak je programsko nadgrajen, da mu lahko potem na licu mesta nastavi parametre za odklop.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

gort ::

Je dovoljeno dodati na streho se otocno z baterijo kot primarno za hiso in malo podpovprecno letno obracunavano, ki je bila omejena, kjer se ne bi oddajalo vec v omrezje? Ce ja, se dobaviteljem samo poslje lokacija, nagib in orientacija za nek predracun?

Lonsarg ::

Papirologija je sicer v vsakem primeru, ampak ja, če ne dobiš soglasja za oddajanja lahko seveda montiraš tako ki ne oddaja in namesto tega višek daje v baterije. V primeru neoddajanja v omrežje se priporoča poddimenzionirano, da ne gre poleti preveč energije v nič.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

feryz ::

Kako pa lahko gre energija v nič?
Ravno pri otočnih se splača predimenzionirati.
Pri net meteringu je totalna glupost to početi.

gort ::

Bi vi osebno dodali otocno elektrarno kaksnih 10-15 kW, ce ima domnevni izkoristek nekje 80-85% zaradi slabse orientacije -140 in nagiba 20? Letna obracunavana je sicer skoraj odplacana, zal pa je zaradi omejitve komaj kaj viska po letni porabi hise.

Srakopir ::

Lonsarg je izjavil:

Papirologija je sicer v vsakem primeru, ampak ja, če ne dobiš soglasja za oddajanja lahko seveda montiraš tako ki ne oddaja in namesto tega višek daje v baterije. V primeru neoddajanja v omrežje se priporoča poddimenzionirano, da ne gre poleti preveč energije v nič.


SE naj bi se dimenzioniralo glede na porabo hiše. Kdaj se investicija povrne, je pa druga reč.

Lonsarg ::

feryz je izjavil:

Kako pa lahko gre energija v nič?
Ravno pri otočnih se splača predimenzionirati.
Pri net meteringu je totalna glupost to početi.
Tako da jo poleti proizvedeš več kot jo porabiš v 24 urah ane? Pač ko rečem poddimenzioniraš mislim seveda celoletno porabo in če dimenzioniraš SE brez oddajanja v omrežje na letno porabo boš poleti stran metal. Če so dodatni paneli dovolj poceni se sicer morda vseeno splača v najbolj vročih mesecih stran metat, pa da se investicija v dodatne panele izzide z ostalimi meseci ko je manj sonca, to si pač treba poračunat glede na ponudbo.

Definitivno pa hočeš dobro izolirano hišo če se greš SE brez oddajanja v omrežje, ker to ni primerna rešitev za tiste ki imajo prevelik spike porabe elektrike pozimi. Ta spike znižaž z dobro izolacijo da ne rabiš premočne TČ.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

gort ::

Ce priklopis 1 ali 2 ev, delas letno nekje 10-20000 km z vsakim, porabis viske in se manjka tudi poleti. No, letos mogoce ne, ker je bila zelo mila zima.

Lonsarg ::

Govorimo o taki brez oddajanja v omrežje z baterijo, kjer moraš ves višek porabit sproti (oziroma v roku 24 ur, odvisno od velikosti baterije). In pač ali poleti mečeš stran ali pa pa imaš v ostalih obdobjih malo proizvodnjo. Kompromis ki se ga ponavadi naredi je tak, da tempiraš da gre proizvodnja "čez" porabo samo cirka 3 najbolj sončne mesece, ker če bi tempiral na zimsko proizvodnjo/porabo bi bila ekonomska računica bolj slaba. In če tempiraš da gre čez samo 3 najbolj sončne mesece je to gledano na letno porabo poddimenzionirana SE.

Ngen spletni konfigurator za take hibridne SE brez oddajanja v omrežje naprimer predvidi 60% dimenzioniranje glede na letno porabo, če so paneli poceni se morda splača dvignit na 70-80%, gotovo pa ni računice za višje.

Najbrž lažje dosežeš višji % v hibridni če se greš samogradnjo z poceni paneli, ker ti ponudniki ti kar pošteno zaračunajo dodatne panele (kljub temu da so v resnici paneli dokaj majhen del stroška, če bi se gledalo Kitajske nabavne cene).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

feryz ::

To predvidijo zato, ker so zlatarji in ne bi nobene prodali, če bi svetovali več.
Lotiš se sam in narediš 3x več za isto ceno. Potem pa ne izgleda več tako dosti. Sploh če dobiš še subvencijo nazaj.

ducy ::

Zdravo,
Bom še tukaj povprašal "strokovnjake", oz.. širše mnenje - glas ljudstva ;)
Sem pred dilemo postavit SE. (se opravičujem za double post, ker sem objavil pod "Nov način obračunavanja omrežnine".. ne vem kam bolj spada ;) )

Torej, že imam dovoljenje za SE po letnem obračunu. Vendar imam trenutno še majhno porabo elektrike... cca... 350kWh/mesec, oz. 4000-4500kWh/leto.
Planiram pa da, bo kdaj v prihodnosti kakšen EV... mogoče kdaj tudi TČ.
Kakorkoli, poraba el. No bo (nikoli) manjša in tudi el. ne bo cenejša.

Ker moram SE namestiti sedaj, v kolikor hočem koristiti net metering in zaradi trenutno manjše porabe, bi v štartu montiral samo cca.. 5kW od odobrenih 11,2kW. (pri priključitvi in pregledu, itd.. to naj ne bi bil problem, če imam dejansko manjšo od dovoljene .. ali.. ?)
Ko bi/bom potreboval več, bi samo nadgradil.

Glede na vse kolobocije in špekulacije glede omrežnin, itd.. me zanima ali je zame, oz. tako majhno porabo izgradnja (manjše ali sploh) SE smiselna?
Ali bodo stroški omrežnin, itd... za uporabnike SE (toliko) višji, da se to v mojem primeru ne izplača?

Mnenja poznavalcev ??
LP
D.

Mato989 ::

ducy je izjavil:

Zdravo,
Bom še tukaj povprašal "strokovnjake", oz.. širše mnenje - glas ljudstva ;)
Sem pred dilemo postavit SE. (se opravičujem za double post, ker sem objavil pod "Nov način obračunavanja omrežnine".. ne vem kam bolj spada ;) )

Torej, že imam dovoljenje za SE po letnem obračunu. Vendar imam trenutno še majhno porabo elektrike... cca... 350kWh/mesec, oz. 4000-4500kWh/leto.
Planiram pa da, bo kdaj v prihodnosti kakšen EV... mogoče kdaj tudi TČ.
Kakorkoli, poraba el. No bo (nikoli) manjša in tudi el. ne bo cenejša.

Ker moram SE namestiti sedaj, v kolikor hočem koristiti net metering in zaradi trenutno manjše porabe, bi v štartu montiral samo cca.. 5kW od odobrenih 11,2kW. (pri priključitvi in pregledu, itd.. to naj ne bi bil problem, če imam dejansko manjšo od dovoljene .. ali.. ?)
Ko bi/bom potreboval več, bi samo nadgradil.

Glede na vse kolobocije in špekulacije glede omrežnin, itd.. me zanima ali je zame, oz. tako majhno porabo izgradnja (manjše ali sploh) SE smiselna?
Ali bodo stroški omrežnin, itd... za uporabnike SE (toliko) višji, da se to v mojem primeru ne izplača?

Mnenja poznavalcev ??
LP
D.


Sicer sam nimam SE niti je ne morem imet v bloku ampak tako čisto laično bi na tvoje vprašanje večinski odgovor dalo eno drugo podvprašanje:

1. Sam si pravilno ocenil da je 99%+ da poraba ne bo šla dol
2. Sam si pravilno ocenil da je zdaj poraba nizka

Vprašanje torej je? Ali imaš danes 10-20k "viška"( v smislu da jih ne boš pogrešal če jih zapraviš za tole) da postaviš predimenzionirano SE in pač to(v polnosti) koristiš komaj čez X let... Če je odgovor da potem go for it...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Utk ::

Jaz bi dal še tistih 5-6 jurjev za TČ in izkoristil elektrarno do konca. Na leto ti neka povprečna elektrarnica prišpara 2500 evrov, če se še ogrevaš na njo. V 10 letih je to 25 jurjev. S tem komot pokriješ elektrarno, TČ in še ostane ti 6-7 jurjev.

Dat 12 jurjev za elektrarno, potem pa še jurja za drva vsako leto, to je pa enostavno butasto. Če jih kupuješ, je neumno, če imaš svoja in že tako veselje jih delat, jih pa prodaš, in imaš v 10 letih še 10 jurjev več, poleg tistih 6-7.

ducy ::

Trenutno, bi mala SE prišla do max 5k. Kar ni tako gromozanski strošek. Če bi se v štartu šlo za 12K, potem definitivno no-go.
Ampak point je v tem, da v kolikor hočem letni obračun, jo moram postavit sedaj. Brez letnega obračuna se mi SE definitivno ne izplača... in tudi vprašanje če čez .. 10-15let.
Strošek samo TČ je tudi cca 11-12K.
Da bi v štartu dal 11K za SE + 12K za TČ .. tudi no-go. Prihranka nimam do konca življenja.
Ampak.. ne vemo kaj bo... lahko pa da čez leta pade TČ....
Pa zelo verjetno je, da bo še prej kak EV .. za kraje relacije + kakšen el. porabnik več.. torej.. bi potem samo dograjeval, v kolikor se mi poraba poveča.

Trenutno, pa mi SE z cca .. 5kW zadošča po letnem obračunu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ducy ()

Utk ::

Strošek samo TČ je tudi cca 11-12K.

Je treba kupit najdražje kar obstaja? Hočeš kaj prišparat ali ne?

Da bi v štartu dal 11K za SE + 12K za TČ .. tudi no-go. Prihranka nimam do konca življenja.

Si 80 star? 20 jurjev kredita na ekoskladu pride 175 evrov na mesec. Elektrike imaš že zdaj cca 70. Za 100 evrov na mesec dobiš zastonj ogrevanje, in to na pritisk gumba, in TČ. Karkoli zapraviš zdaj za ogrevanje, je čisti plus.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Lonsarg ::

TC se splaca po tem ko imas dobro izolacijo. Za dobro izolirano hiso je namrec TC monoblok za 5k dovolj.

Skratka najprej izolacija, nato TC nato SE. To je pravi vrstni red.

Drgac pa zelo dvomim da je mozno malo svoh SE za 5k postavit, to ugibas al imas dejansko tako ugodno ponudbo? Moras seveda pazit da montiras inverter dovolj mocan da se bo kasneje panele dalo dodajati, ker ce bos inverter moral kasneje menjat je bolje da sedaj nic je postavljas.

Mato989 ::

Jaz mislim da se mu splača overall pod pogojem da je streha dovolj nova da je naslednjih 20+ let ne bo rabil menjat...

Samo je pa res da mora postavit predimenzionirano za svojo porabo... Samo 5k te ziher ne bo prišlo, če hočeš postavit nekaj takega da maš mir potem 15+ let.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

ducy ::

cca ... 5kW SE, se postavi za max 5kEUR ali manj (z dovolj močnim inverterjem). To je dejstvo.
Hiša je stara cca ... 15let. Izolacija ni ravno "the best". Ima tudi kar nekaj steklenih površin, tako da tukaj se kaj dosti ne da narediti.
Prav tako je primarno radiatorsko ogrevanje. V tem primeru se potrebuje "visokotoplotna TČ"... sem imel predračun za 12k.

Mene najbolj zanima, kaj nas lahko z novim "obračunavanjem / omrežnino" upalijo, da bodo lastniki SE (toliko) plačevali več, kot "bi sedaj".
Kajti, kot omenjenno če za 4,5-5k postavim sončno za trenutne potrebe, bi mi bilo še OK. Ne vem pa kako b z novimi omrežninami, itd... ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ducy ()

Lonsarg ::

Kot ze veckrat povedano v tej temi nova omreznina pomeni tko na oko cirka 10€ vecji strosek za lastnike netmetering SE na mesec. Nic takega kar bi racunico bistveno spremenilo.

Utk ::

V tem primeru se potrebuje "visokotoplotna TČ"... sem imel predračun za 12k.

Jaz imam za 280 m2 hišo iz 80ih brez centi stiroporja na fasadi TČ za 6 jurjev, ok, zdaj je taka kakega jurja več. Z računom in vsem. Živiš v Koloseju, da so naračunali 12 jurjev?

Lonsarg je izjavil:

Kot ze veckrat povedano v tej temi nova omreznina pomeni tko na oko cirka 10EUR vecji strosek za lastnike netmetering SE na mesec. Nic takega kar bi racunico bistveno spremenilo.

In nič takega kar ne bo plačal tudi če ne postavi SE.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Mato989 ::

ducy je izjavil:

cca ... 5kW SE, se postavi za max 5kEUR ali manj (z dovolj močnim inverterjem). To je dejstvo.
Hiša je stara cca ... 15let. Izolacija ni ravno "the best". Ima tudi kar nekaj steklenih površin, tako da tukaj se kaj dosti ne da narediti.
Prav tako je primarno radiatorsko ogrevanje. V tem primeru se potrebuje "visokotoplotna TČ"... sem imel predračun za 12k.

Mene najbolj zanima, kaj nas lahko z novim "obračunavanjem / omrežnino" upalijo, da bodo lastniki SE (toliko) plačevali več, kot "bi sedaj".
Kajti, kot omenjenno če za 4,5-5k postavim sončno za trenutne potrebe, bi mi bilo še OK. Ne vem pa kako b z novimi omrežninami, itd... ?


Bodi pameten in postavi vsaj še za 1k dražje... boš si hvaležen naslednjih ŽNJ let...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Lonsarg ::

Utk je izjavil:

]In nič takega kar ne bo plačal tudi če ne postavi SE.
Ni res, tisti brez SE bodo placali cirka 10EUR vec za moc in cirka 10EUR MANJ za omreznino. SE netmetering lastniki pa zgolj cirka 10EUR vec za moc (omreznino imajo namrec ze sedaj 0 ali blizu 0).

Skratka za cirka 10EUR se bo dejansko zmanjsalo to, koliko na mesec prihranis z SE netmetring, kar nanese cirka 1000EUR tekom 10 let. Pri 15kEUR elektrarni zanemarljivo, pri 5kEUR elektrarni pa je to ze 20% investicije tekom "amortizacijske" dobe.

Sicer me res cudi da kdo ponuja tako poceni SE (ne ker ne bi blo mozno, ampak ker bi to pomenilo dokaj malo profitno marzo, ponavadi pa so profitne marze pri izgradnji SE 100-200%).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

J.McLane ::

Meni je tudi čudno da je 5 kWp elektranra 5k€, 12kWp pa 12k €, to ne gre skupaj in na tej predpostavki jasno da je dilema ali bi delal malo ali večjo.

Realnost je pa taka da 100% večja SE ne bo 100% dražja, ampak morda samo 50% dražja.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Utk ::

Ni res, tisti brez SE bodo placali cirka 10EUR vec za moc in cirka 10EUR MANJ za omreznino.

Če ima tako nizko porabo in če ima nizke špice, bo tistih 10 evrov več plačal samo čez zimo v bloku 1. Računat na 50-100 evrov letno natančno, za 10 let vnaprej, to se pač ne da.

J.McLane je izjavil:

Meni je tudi čudno da je 5 kWp elektranra 5k€, 12kWp pa 12k €, to ne gre skupaj in na tej predpostavki jasno da je dilema ali bi delal malo ali večjo.

Realnost je pa taka da 100% večja SE ne bo 100% dražja, ampak morda samo 50% dražja.

Jah, ni rečeno. Ko si enkrat čez neko mejo, nekje nad 12-14-16 kw, gre cena linearno na kw, ne jebejo več nekega količinskega popusta, vsaj vsi ne. Lahko pa da je kak pribitek na manjšo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

ducy ::

No, sedaj tisti z SE in letnim obračunom plačujejo "čez palec" 10-12EUR/mesec. (govorim povprečni hiši, itd..)
Bi po vaše potem ta "omrežnina" stala cca.. 20-22EUR?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ducy ()

Utk ::

Ah, če misliš štet cente...brez elektrarne in TČ mečeš stran 10 jurjev v 10 letih, tu se pa sekiraš za 10 evrov na mesec gor al dol.
Čez 2 meseca naj bi začela veljat nova omrežnina, pa še ni 100% rečeno, da bo res začela. Vlada je zdaj naenkrat proti vsemu temu. Kdo ve kaj bo naslednje leto, pa čez 5 ali 10.
Zato, če se tako odločiš, ali pejt all-in, da boš res kaj prišparal, ali pa pozabi vse skupaj in plačuj elektriko tolk kot bo še naslednjih 40 let. Izračunat na 100 evrov natančno za ne vem kolk let vnaprej se ne da.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Lonsarg ::

Ja vse je mozno seveda, ta na oko ocena 10EUR dodatnega stroska velja za povprecno hiso z TC in netmetering SE, ce gre cez zadeva ki je trenutno sprejeta.

Ce se pa politika kaj drugega spomni bo pa drugace, lahko boljse lahko slabse :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

nekikr ::

Jutri naj bi se vedelo kako in kaj. Zdaj so kar enkrat proti vsi, tudi predlagatelji :)

Utk ::

Če to res pade v vodo, potem je jasno, da se še 5 let ne bo kaj dost spremenilo.
Se bi kar smejal v tem primeru...

ducy ::

@Utk.
Ne gre se za to, da bi štel cente, pa 10€...
Ampak, če imam zdajle 5k, ki bi jih "investiral", oz. kje bi najmanj izgubil.... ali je bolje narediti SE ali bolje da denar pustim na "banki". (pustimo zdaj kakšne obresti imajo banke, tuje banke, ETFi, itd.. itd..) Grobo rečeno.
Za to se gre, da ne bi zdaj "investiral" 5K za to da bom "kao samooskrben" in s tem kaj malega privarčeval (namesto da denar leži ali vsaj dobiva 3%/leto) in bom na koncu plačal še "penale" zarad novih SE dajatev, itd...
Upam, da je dovolj razumljivo? ;)

Lonsarg ::

Vsekakor si moras narest racunico ki ne bo tako tesna, da bi teh 10EUR spremenilo to a je zadeva profitabilna ali ne.

Oziroma dolgorocno bo itak v vsakem primeru profitabilna (sploh ce res za 5k dobis), sam odplacilna doba lahko gre malce gor/dol.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Utk ::

https://www.ekosklad.si/prebivalstvo/in...

Poglej si tu. Ti kar obdrži teh 5 jurjev, vtakni jih kam češ, in vzemi posojilo po 1% obresti meri za elektrarno in TČ.
Na tistih 5 jurjev pa vzemi tiste 3 procent al kolk ti uspe dobit.

To je to, če tega ne kapiraš, ti več nimam kaj za dopovedat :)

Kdor ima šanso, še zmeraj, za netemetiring in mu mečejo denar v faco po 1% fiksni obrestni meri, da bo 30 let imel zastonj elektriko in ogrevanje...pa kaj bi ljudje še radi, da vam plačajo? Čez 5 let boste jokali zakaj niste tega vzeli.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Mato989 ::

ducy je izjavil:

@Utk.
Ne gre se za to, da bi štel cente, pa 10€...
Ampak, če imam zdajle 5k, ki bi jih "investiral", oz. kje bi najmanj izgubil.... ali je bolje narediti SE ali bolje da denar pustim na "banki". (pustimo zdaj kakšne obresti imajo banke, tuje banke, ETFi, itd.. itd..) Grobo rečeno.
Za to se gre, da ne bi zdaj "investiral" 5K za to da bom "kao samooskrben" in s tem kaj malega privarčeval (namesto da denar leži ali vsaj dobiva 3%/leto) in bom na koncu plačal še "penale" zarad novih SE dajatev, itd...
Upam, da je dovolj razumljivo? ;)



Mislim da se vsi tu ki smo v temi dalj časa strinjamo da SE ti bo prinesla overall "profit" v življenjski dobi (torej 20 let +) Tako da v nobenem primeru ne bo minus.

Jaz bi kot glavni kriterij postavil kot sem rekel, ali je tvoja kritina v takem stanju da je 10 še bolje 15-20 let ne boš menjeval, če da potem mislim da ni nobenega razloga da ne bi postavil SE če imaš pogodbo z net meteringom.

Zdaj kako veliko oz. močno to je pa drugo vprašanje... jaz bi šel na predimenzionirano za tvoj primer, ker si boš čez 2-10 let ekstra hvaležen.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

mn ::

ducy je izjavil:

@Utk.
Ne gre se za to, da bi štel cente, pa 10€...
Ampak, če imam zdajle 5k, ki bi jih "investiral", oz. kje bi najmanj izgubil.... ali je bolje narediti SE ali bolje da denar pustim na "banki". (pustimo zdaj kakšne obresti imajo banke, tuje banke, ETFi, itd.. itd..) Grobo rečeno.
Za to se gre, da ne bi zdaj "investiral" 5K za to da bom "kao samooskrben" in s tem kaj malega privarčeval (namesto da denar leži ali vsaj dobiva 3%/leto) in bom na koncu plačal še "penale" zarad novih SE dajatev, itd...
Upam, da je dovolj razumljivo? ;)


Potem kot prvo razumi to, da za "SE" ne bo nobenih penalov. Te nove spremembe se dotikajo vseh, tudi tebe, ne glede na to ali izgradis elektrarno ali ne.

Kot drugo, za 5k verjetno ne bos postavil 5kWp elektrarne. Ce jo uspes, se ti izplaca 100%.

DamijanD ::

Hmm eno vprašanje: Mislim, da je dokaj pogosta kombinacija pri nas SE 16K + 15,6 panelov pri 13,6 soglasja. Zakaj monterji to zelo radi vežejo vse skupaj samo na en string? Glede na specifikacije razsmernika (in optimizatorjev), lahko SE16/17K razmernik na enem stringu fura samo 13,5kW - to po domače povedano povedano pomeni, da kljub temu, da imaš dovolj visoko lastno porabo (recimo filanje EV), ti SE ne ob od sebe dajala več kot 13,5kW.

joez7 ::

Optimizacija stroškov. Dva panela na optimizator in en string (SolarEdge- za druge ne vem).
Najraje dajejo do 30 panelov na vejo.
Idealno je 25 panelov na vejo in 10kW razsmernik (sam razsmernik brez omejevalcev ne gre preko 10,6kW)

Pa ne se sekirat. SE ti daje 100% od sebe samo v idealnih primerih, sem malo gledal grafe moje SE in imam v mesecu dni, čez palec ~30min vsega skupaj 100%
««
321 / 324
»»